دسته‌بندی نشده

آخرین وضعیت کرونا در ایران

تصویر بنر


وزیر بهداشت با بیان تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است گفت: این مبتلایان شامل دو فوتی، دو بیمار بستری در قم و یک پزشک مبتلا در اراک است که به قم رفت و آمد داشته است.
آخرین وضعیت کرونا در ایران/ پایدار شدن شرایط در قمبه گزارش همسو نیوز به نقل از وبدا، سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شامگاه پنجشنبه بعد از نشست ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا که با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: تعداد مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در ایران پنج نفر است که شامل دو فوتی، دو بیمار بستری در قم و یک پزشک مبتلا در اراک است که به قم رفت و آمد داشته است.

وی افزود: حدود ۲۴ نفر دیگر مشکوک به کرونا در بیمارستان بستری هستند که پس از مشخص شدن نتیجه آزمایش، وضعیت آن‌ها به مردم اعلام می‌شود. پیش‌بینی وزارت بهداشت این است که اکثر این بیماران به ویروس کرونا مبتلا نیستند.

وی گفت: از نظر وزارت بهداشت افراد و بیماران تنفسی که با اتباع خارجی مراوده نداشته‌اند، مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا نیستند، اما دو نفر سه روز پیش با علائم شدید عفونت تنفسی در قم مراجعه کردند که بلافاصله از آن‌ها تست گرفته و مشخص شد که به ویروس کرونا مبتلا هستند و به علت شدت بیماری جان خود را از دست دادند.

وزیر بهداشت ادامه داد: بعد از این موارد همکاران روی قم تمرکز کردند؛ به خصوص اینکه نگرانی‌هایی ایجاد شده و مراجعات مردم به بیمارستان زیاد شده بود. از افرادی که با بیماران فوتی مراوده داشتند دعوت کردیم و از آن‌ها هم آزمایش گرفته شده، اما فعلا موارد قطعی پنج نفر است.

نمکی افزود: وضعیت اکنون در قم پایدار است، موارد جدید به ندرت به بیمارستان مراجعه دارند و در ۲۴ ساعت گذشته شدت مراجعات به بیمارستان کم شده است، اما هر فردی که مشکوک به کرونا باشد تحت نظر قرار گرفته است. جای نگرانی نیست به خصوص اینکه شدت کشندگی ویروس کرونا از آنفلوانزای H۱N۱ که پاییز امسال آن را کنترل کردیم، کمتر است ضمن اینکه هنوز با مواردی از بیماری ضعیف‌تر از آنفلوانزای B در کشور مواجهیم و بیشتر بیماران تنفسی از این نوع است؛ البته ویروس کرونا برای بیماران مزمن از جمله دیابت‌ها، بیماران قلبی، افراد دارای عفونت مزمن و نقص ایمنی می‌تواند خطرناک باشد، اما مهم این است که مردم اصول بهداشتی مانند شست و شوی مداوم دست و استفاده از ماسک را هنگام بیماری رعایت کنند.

وی درباره تعطیلی مدارس نیز گفت: فعلا براساس تصمیم ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا مدارس قم شنبه تعطیل اعلام شده، اما در مورد روز‌های بعد با توجه به شرایط و ضرورت تصمیم‌گیری می‌شود.

وزیر بهداشت افزود: آمار‌هایی که برخی در مورد تعداد مبتلایان و فوتی‌های ویروس کرونا اعلام می‌کنند درست نیست و وزارت بهداشت صادقانه هر موردی از کروناویروس که اثبات شود را به مردم اعلام می‌کند. به هر حال هر بیماری تنفسی کرونا نیست، زیرا هنوز در فصل زمستان هستیم و شیوع آنفلوانزای B تمام نشده است.

نمکی ادامه داد: اولین جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا با حضور تعدادی از وزرا، سازمان مدیریت بحران، سازمان پدافند غیر عامل و ستاد کل نیرو‌های مسلح تشکیل شد و برای مهار این بیماری تصمیماتی گرفته شده است. همکاری‌های بین بخشی تقویت شده است. پیام ما به مردم این است که نگران نباشند و همان طور که شیوع آنفلوانزا را در پاییز امسال مهار کردیم این بیماری نیز کنترل می‌شود. بزرگترین وظیفه رسانه‌ها نیز این است که اصول پیشگیری از این بیماری را به مردم آموزش دهند.

انتهای پیام

منبع:ایکنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا