* آرشیو الکترونیکی دفاتر قانونی دفاتر اسناد رسمی افتتاح شد - اجتماعی نیوز
دسته‌بندی نشده

آرشیو الکترونیکی دفاتر قانونی دفاتر اسناد رسمی افتتاح شد

تصویر بنر


در بازدید معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از اداره کل ثبت اسناد و املاک استان هرمزگان؛

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، مهدی اقبال معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سفری یکروزه به استان هرمزگان ضمن بازدید از اداره کل ثبت اسناد و املاک استان هرمزگان و شرکت در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان، طرح آرشیو الکترونیکی دفاتر قانونی دفاتر اسناد رسمی را در این استان افتتاح نمودند.

معاون اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که در این سفر مدیرکل ثبت شرکت‌ها و سرپرست دفتر نظارت بر اجرای اسناد رسمی سازمان ایشان را همراهی می‌کردند در ابتدای ورود در نشستی با کارکنان این اداره کل بر ضرورت تسریع در مختومه نمودن پرونده‌های اجرایی موضوع بند پ ماده ۱۱۷ قانون برنامه توسعه ششم تاکید کرد و ضمن تبیین عملکرد واحد‌های امور اسناد در کلیه استان‌ها، به تبیین اهمیت ادارات اجرای اسناد رسمی و نقش اساسی آن‌ها در وصول مطالبات و معوقات موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی پرداخت.

در ابتدای این جلسه، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان جناب آقای حسینی ضمن عرض خیرمقدم به میهمانان و تشکر و قدردانی از حضور معاون محترم اموراسناد سازمان وهیئت همراه دراین اداره کل، آخرین اقدامات و عملکرد اداره کل متبوعه در حوزه اجرای اسنادرسمی و ثبت شرکت‌ها و پروژه آرشیو الکترونیکی دفاتر قانونی دفاتر اسناد رسمی را تشریح کرد.

* بازدید از اداره کل ثبت هرمزگان، ادارات اجرای اسناد رسمی و ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری هرمزگان

در بخش دیگر این سفر معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و هئیت همراه از بخش‌های مختلف اداره کل ثبت اسناد و املاک استان شامل واحد کارشناسان، دایره حقوقی، اداره بازرسی و رسیدگی به شکایات، دادگاه انتظامی سردفتران و دفتریاران، اداره اجرای اسناد رسمی و اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری بازدیدکرد و با مسئولان مربوطه به گفتگو تبادل نظر پرداختند.

اقبال در معیت هیأت همراه ضمن بازدید از بخش‌های مختلف ادارات اجرای اسناد رسمی و ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری بندرعباس به گفتگوی چهره به چهره و صمیمی با کارکنان ادارات متبوعه پرداخت.

وی با مطلوب ارزیابی کردن وضعیت ادارات اجرا و ثبت شرکت‌ها بویژه بخش بایگانی ادارات مزبور از همکاران مربوطه تشکر و قدردانی کرد.

* نشست مشترک سرپرست دفتر نظارت بر اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت با نمایندگان حقوقی بانک‌های استان

در ادامه این سفر، سرپرست دفتر نظارت بر اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور آشنایی با مشکلات و چالش‌های پیش روی ادارات اجرای اسناد رسمی و مختومه نمودن هرچه سریعتر پرونده‌های سنواتی ادارات اجرای استان با نمایندگان حقوقی بانک‌های استان دیدار کرد.

سید صادق سعادتیان در این دیدار با تأکید بر رعایت بند آخر ماده ۳۴ و اجرای بند پ ماده ۱۱۷ قانون ششم برنامه توسعه و تعیین مهلت قانونی تا پایان سال جاری اظهار داشت بر اساس مفاد قانون اگر چنانچه بانک یا شخص بستانکار، نسبت به وصول مطالبات خود در خارج از ادارات اجرا اقدام کنند، شخص بدهکار از پرداخت نیم عشر اجرایی معاف است و این فقط تا پایان برنامه ششم توسعه مهلت دارد. در ادارمه جلسه با رفع ابهام از رأی ۷۹۴ دیوان عالی کشور که ضمن بحث‌های اولیه و ارائه طریق لازم بر تشکیل جلسات مشترک با بانک‌های استان در اداره اجرای به منظور یکسان سازی آمار پرونده‌های مختومه و جاری در بانک‌ها و ادارات اجراو تعیین تکلیف پرونده‌های راکد سنواتی با حضور ویدئو کنفرانسی نمایندگان دفتر نظارت بر اجرای سازمان ثبت تأکید شد.

* شرکت در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان هرمزگان با حضور معاون اقتصادی استاندار، مدیران کل استان، نمایندگان اتاق بازرگانی و مدیران عامل بانک‌های استان

معاون امور اسناد سازمان و هیأت همراه ضمن شرکت در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان هرمزگان که با پیشهاد این معاونت به منظور بررسی مشکلات صنعتگران و اصحاب تولید استان در امور اجرای ثبت و ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیر تجاری در محل استانداری استان هرمزگان تشکیل شده بود با استماع مشکلات مطروحه از جانب ایشان و همچنین صحبت‌های مدیران عامل بانک‌های استان ضمن ارائه راهکار به حل مشکلات آن‌ها پرداختند.

در این جلسه بسیار مفید که با استقبال کم سابقه همه مدعوین خصوصاً معاون استاندار، بر استمرار اینگونه جلسات مواجه شد از جناب اقبال معاون امور اسناد سازمان به لحاظ پیگیری در برگزاری این جلسه با حضور ایشان تشکر و قدردانی شد و مقرر گشت به منظور رفع مشکلات موجود در حوزه تولید که با کمک سازمان ثبت قابل حل می‌باشد این جلسات با حضور مسولین مربوطه ادامه پیدا کند.

* شرکت در جلسه کانون سردفتران و دفتریاران استان و افتتاح طرح آرشیو الکترونیکی دفاتر قانونی دفاتر اسناد رسمی در استان هرمزگان

در ادامه سفر یکروزه معاون امور اسناد به استان هرمزگان، ایشان ضمن شرکت در جلسه کانون سردفتران و دفتریاران استان که با حضور جناب خندانی رئیس کانون مرکز به انجام رسید، طرح آرشیو الکترونیکی دفاتر قانونی دفاتر اسناد رسمی که از چندی قبل بصورت آزمایشی (پایلوت) در استان هرمزگان شروع شده بود را بصورت رسمی افتتاح نمود.

در این جلسه صمیمی که بعنوان جلسه هم اندیشی با کانون سرفتران و دفتریاران استان و همکاران سردفتر تشکیل شده بود ایشان ضمن استماع مشکلات و پیشنهادات مطروحه به ارائه راهکار پرداختند.

دکتر اقبال در این جلسه عنوان نمودند که یکی از شعار‌ها مهم در راستای تحول سند قضایی توسعه سند رسمی است و سران دفاتر اسناد رسمی به عنوان کاتبین بالعدل انجام وظیفه می‌نمایند و سازمان ثبت باید بخش حاکمیتی خود را ایفا نماید.

ایشان در ادامه صحبت‌های خود بر اثرگذاری دفاتر بعنوان مشاوران حقوقی در جامعه اشاره نمودند و افزودند با انجام این امر می‌توان بر اهمیت نقش ایشان صحه گذارد.

وی افزود: تبلیغ سند رسمی و توسعه سند رسمی از موارد مهم پیگیری در حوزه معاونت امور اسناد می‌باشد که تأکید آن از وظایف کلیه سردفتران محترم می‌باشد.

در ابتدای این جلسه معاون امور اسناد ضمن بازدید از کارگاه آرشیو الکترونیکی دفاتر قانونی دفاتر اسناد رسمی و افتتاح رسمی این طرح بر لزوم اجرای آن در کل کشور بعنوان آخرین حلقه الکترونیکی نمودن فرایند ثبت سند رسمی یاد کرده و خاطر نشان کردند که با انجام کامل آرشیو این دفاتر ضمن جمع آوری دفاتر فیزیکی در کلیه دفاتر اسناد رسمی، فایل تصاویر آن‌ها در مرکز داده سازمان بارگزاری شده و در آینده‌ای نزدیک تمام سران دفاتر در سامانه ثبت الکترونیکی به تصاویر دفتر خود دسترسی پیدا خواهند نمود که این مهم ضمن جلوگیری از دخل و تصرف در دفاتر، موجبات بالا رفتن امنیت در نگهداری دفاتر از خطرات احتمالی نظیر آتش سوزی و پوسیدگی و نیز بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله را فراهم می‌نماید. ضمنا با آرشیو کلیه دفاتر در آیند‌های نزدیک می‌توان دفاتر فیزیکی را جمع آوری و در جایی خاص نگهداری نمود و فضای دفاتر را به منظور امور دیگر مورد استفاده قرار داد.

منبع: دانشجو

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 4 =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا