دسته‌بندی نشده

آمادگی برای تدوین اسناد استانی مهندسی فرهنگی با مشارکت ائمه جمعه

تصویر بنر


فوری//آمادگی برای تدوین اسناد استانی مهندسی فرهنگی با مشارکت ائمه جمعهبه گزارش همسو نیوز، به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ در این جلسه سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ایام برگزاری راهپیمایی اربعین حسینی(ع) اظهار کرد: بر اساس نتایج پیمایشی که صورت گرفته است، مشخص شد نزدیک به 70 درصد مشارکت کنندگان راهپیمایی اربعین حسینی جزء طبقه متوسط هستند. لازم به توجه است که طبقه متوسط یک طبقه اقتصادی نیست، بلکه یک طبقه اجتماعی است که فرد در آن به ظرفیت استقلال اجتماعی، رفتار متعادل و تعامل عقلانی می‌رسد و در آمار مختلف نشان داده شده است که جامعه ایرانی متمایل به طبقه متوسط اجتماعی است.

وی ادامه داد: این سفر با وجود تمامی سختی‌هایی که دارد همراه با نوعی رفتار مثبت ناشی از محبت و معرفت بوده و انس و الفت میان پیروان ادیان الهی بطور عام و پیروان اهل بیت(ع) بطور خاص را تعمیق بخشیده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره سند مهندسی فرهنگی نیز گفت: سند مهندسی فرهنگی کشور حاصل 33 جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ دو رئیس جمهور است که نشان دهنده اهمیت آن است. در سند مهندسی فرهنگی پیش‌بینی شده بود که ستاد راهبری و هماهنگی مهندسی فرهنگی به ریاست رئیس جمهوری تشکیل شود و در غیاب ایشان معاون اول رئیس جمهوری ریاست این ستاد را بر عهده دارد. اینکه دولت به طور مستقیم در زمینه سیاست‌های مهندسی فرهنگی مسئولیت پیدا کرده است نشان‌دهنده این است که در اجرا می‌تواند کمک بسزایی داشته باشد.

عاملی با اشاره به مصوبات اخیر ستاد مهندسی فرهنگی کشور اظهار کرد: تا کنون دو جلسه این ستاد برگزار شده و نتیجه آن مصوبات مؤثر بوده که ابلاغ شده است. در سند مهندسی فرهنگی 6 وظیفه برای ستاد راهبری و هماهنگی مهندسی فرهنگی معین شده که یکی از آن وظایف تدوین برنامه‌های پنج ساله کشور در حوزه فرهنگ است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به تجربه اجرایی سند نقشه جامع علمی کشور گفت: در سند نقشه جامع علمی کشور پیش‌بینی برش نقشه جامع استانی شده که اخیراً سند استان بوشهر به دنبال آن تصویب شد و متناسب با ظرفیت‌های آن منطقه، 69 برنامه اقدام به تصویب رسیده است. از این رو آمادگی داریم در نشستی با حضور ائمه جمعه، به بررسی ملاحظات ائمه محترم جمعه در خصوص سند استانی مهندسی فرهنگی پرداخته شود

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌علی اکبری، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه نیز با اشاره به دیدار اخیر مقام معظم رهبری با ائمه جمعه سراسر کشور گفت: ائمه جمعه به عنوان مسئولین انقلاب اسلامی در شهرها به نوعی داعیه دار خط آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب در آن مناطق هستند و از این منظر لازم است که نسبت به اجرای مؤلفه‌های مهندسی فرهنگی نیز اقدام داشته باشند.

وی افزود: همانطور که مقام معظم رهبری نماز جمعه را قرارگاه فرهنگی و ائمه جمعه را فرماندهان این قرارگاه فرهنگی خطاب کرده اند لازم است تا ائمه جمعه جهت گیری خود را به سمت نقش آفرینی جدی در زمینه مهندسی فرهنگی در سراسر کشور داشته باشند. رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور در استان‌ها نیز ائمه جمعه هستند که به سبب عدم انسجام لازم دراین زمینه دچار برخی عملیات اقتضائی شده‌ایم هر چند در برخی موارد موفقیت‌های قابل توجهی نیز وجود داشته است.
امام جمعه موقت تهران یادآور شد: با بررسی‌هایی که در چند سال گذشته صورت گرفته طرح اعتلای مهندسی فرهنگی تدوین شده که با نقشه مهندسی فرهنگی تناسب و تناوب لازم را داراست.

حاج‌علی اکبری با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری یادآوری کرد: با بررسی‌هایی که روی سیاست‌های کلی ابلاغی در سال‌های اخیر صورت گرفته مشخص شد که برخی از مفاد سیاست‌های ابلاغی متولی مباشر در میدان اجرایی را ندارد و از این‌رو مفاد مذکور نیز در طرح اعتلای مهندسی فرهنگی مورد توجه قرار گرفته است تا با ترسیم مدلی برای پیگیری و رهگیری مسئله بتوان به پیشبرد هر چه بهتر اهداف منظور دست یافت.

بنابراین گزارش مقرر شد یکی از معاونان شورای سیاستگذاری ائمه جمعه برای حضور در کمیسیون تخصصی مهندسی فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی شود.

انتهای پیام

منبع:ایکنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا