دسته‌بندی نشده

آیا شهرداری می تواند غیرقانونی عوارض طرح ترافیک دریافت کند؟

تصویر بنر


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، روز گذشته در جریان جلسه شورای شهر تهران، محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر خبرداد، برداشتن سقف ورود به محدوده طرح ترافیک به معنای بخشیده شدن عوارض آن نیست و حناچی باید در این زمینه از شورای شهر مجوزی دریافت کند.

این یعنی شورای شهر تهران قصد دارد که از خودروهایی که وارد محدوده طرح ترافیک شدند عوارضی را برخلاف آنچه که شورای عالی ترافیک و ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسانده اند مبنی بر اینکه محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد در تهران لغو شده است دریافت کند.

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و افزایش مبتلایان به این بیماری در تهران توصیه به مردم شد که از حمل و نقل عمومی کمتر استفاده کنند به همین دلیل هم طرح ترافیک و زوج و فرد در تهران تا 21 فروردین ماه لغو شد و در روز 23 فروردین شهرداری تهران از خودروهایی که وارد محدوده طرح ترافیک شدند عوارض دریافت کرد که روز دریافت این عوارض ورود حذف شد.

حذف طرح ترافیک تا اطلاع ثانوی

اما بعد از اعلام شهرداری تهران و افزایش مبتلایان به ویروس کرونا سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی خبر داد، در آخرین نشستی که در وزارت کشور برگزار شد، طرح ترافیک از تهران تا اطلاع ثانوی برداشته شد، چرا که به‌نظر می‌رسد در شرایطی که وسایل نقلیه عمومی ما برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تکافو نمی‌کند، وسیله نقلیه شخصی یکی از مطمئن‌ترین شیوه‌های استفاده و رفت‌وآمد است و ما باید مردم را ترغیب کنیم تا برای اجرای فاصله‌گذاری هوشمند از وسیله نقلیه عمومی کمتر استفاده کرده و عمدتاً به سمت استفاده از وسایل نقلیه شخصی روند.

مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برای همه بخش ها لازم الاجرا است

حالا با گذشت 9 روز از این مصوبه شورای شهر تهران به دنبال اخذ عوارض از خودروهایی است که وارد محدوده طرح ترافیک شدند که انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس گفت: لغو طرح ترافیک و زوج و فرد براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا است که برای تمامی دستگاه ها و نهادها لازم الاجراست.

وی ادامه داد: هیچ گونه عوارضی از مردم تا اطلاع ثانوی برای ورود به محدوده طرح ترافیک و زوج و مرد از مردم تهران اخذ نخواهد شد.

‌تردد در محدوده طرح ترافیک بدون پرداخت عوارض قانونی نیست

در همین خصوص هم  محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد:‌تردد در محدوده طرح ترافیک بدون پرداخت عوارض قانونی نیست و این موضوع باید در شورای شهر به تصویب می‌رسید.

وی افزود: پرداخت عوارض طرح ترافیک پروسه قانونی است و برای احترام به تصمیمات شورا این موضوع باید به اعضای شورای شهر ارائه می‌شد.

رئیس شورای شهر تهران گفت: شهرداری باید سریع‌تر اقداماتی انجام دهد تا پرداخت نکردن عوارض توسط شهروندان قانونی باشد و باید توجه  داشت هدف ما گرفتن عوارض نیست بلکه بحث اجازه مطرح است.

ورود به محدوده طرح ترافیک در شرایط فعلی مشمول پرداخت عوارض نمی‌شود

غلامحسین آرام معاون عمرانی فرمانداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر اعلام کرده است که آزاد شدن ورود به محدوده طرح ترافیک به معنای بخشیده شدن عوارض آن نیست گفت:‌مصوبه ستاد ملی کرونا فرادستی و لازم‌الاجراست.

وی بیان داشت: با توجه به شرایط ویژه‌ای که کشور دارد و دستگاه‌ها و ادارات، مدارس و دانشگاه‌ها و بعضی از اصناف تعطیل هستند تصمیمات ویژه‌ای نیز اتخاذ شده است.

معاون عمرانی فرمانداری تهران گفت: قطعاً‌ لغو طرح ترافیک در شرایط فعلی مشمول پرداخت عوارض آن از سوی مردم نمی‌شود و همچنان توصیه ما این است که مردم از منازل خود  خارج نشوند و فقط در مواقع ضروری حضور یابند.

آرام گفت: هسته مرکزی شهر در چند روز اخیر بسیار شلوغ بوده است و فعالیت پاساژ‌ها نیز با شرایط ویژه‌ای مجدداً‌ آغاز خواهد شد.

وی یادآور شد: لغو طرح ترافیک در راستای تردد راحت شهروندان و استفاده کمتر از حمل و نقل عمومی بوده است تا مردم دچار مشکل نشوند.

معاون عمرانی فرمانداری تهران خاطرنشان کرد: در صورتی که شورای شهر مصوبه‌ای مبنی بر دریافت عوارض در محدوده طرح ترافیک از مردم شود قطعاً این موضوع در کمیته انطباق فرمانداری تهران بررسی و اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

ورود به محدوده طرح ترافیک بدون عوارض است

محمد تقی‌زاده معاون عمرانی استانداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس درباره پرداخت عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک که از سوی شورای شهر تهران مطرح شده است، گفت: در شورای ترافیک تهران و شورای عالی ترافیک کشور مصوب شده بود که محدوده طرح ترافیک لغو شود و ستاد ملی مقابله با کرونا نیز تصمیم شورای عالی ترافیک کشور را تصویب کرد.

وی افزود: هنگامی که محدوده طرح ترافیک لغو شده است و محدوده‌ای در شهر نداریم از چه چیزی شورای شهر قرار است عوارض دریافت کند.

معاون عمرانی استانداری تهران خاطرنشان کرد: تصمیمات اتخاذ شده در شورای ملی مقابله با کرونا لازم‌الاجرا برای تمامی دستگاه‌ها است و در حال حاضر هیچ محدودیتی در تهران اجرایی نمی‌شود.

تقی‌زاده خاطرنشان کرد: محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد تا اطلاع ثانوی در تهران نداریم که بخواهند از آن عوارض دریافت کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس،لغو طرح ترافیک و زوج و فرد در تمامی ابعاد جزو مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا بوده است که برذای تمامی دستگاه ها لازم الاجرا است و دریافت هگونه وجهی بابت عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک غیر قانونی است و در صورتی که شورای شهر مصوبه ای مبنی بر دریافت عوارض در شورای شهر داشته باشد این مصوبه در کمیته انطباق فرمانداری تهران هم به تصویب نخواهد رسید.

انتهای پیام/

منبع: فارس

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا