انتظامی

اخذ۱۳۰ هزار نمونه از مجرمان و احصا ۴۰ پروفایل در بانک ژنتیک/هشدار نسبت به فعالیت پزشک نماها

تصویر بنررییس سازمان پزشکی قانونی از اخذ۱۳۰ هزار نمونه از مجرمان و احصا ۴۰ پروفایل در بانک ژنتیک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، عباس مسجدی در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در سالن جلسات سازمان پزشکی قانونی برگزار شد، گفت:  آن چیزی که در سازمان پزشکی قانونی دنبال می شود تحت عنوان نهضت خدمت رسانی توام با تکریم ارباب رجوع است و تلاش می کنیم در بالاترین حد علمی نظرات مان را اعلام کنیم.

وی با اشاره فرا رسیدن ایام دهه فجر به برشمردن صفات امام خمینی پرداخت و گفت: آن چیزی که در پزشکی قانونی دنبال می شود برگرفته از تفکرات ناب امام عزیزمان است.

 وی ادامه داد : پزشکی قانونی در سراسر کشور ۴۴۶مرکز فعال دارد که ۲۳۰ مرکز آن ملکی و  ۴۹ مرکز آن نیز استیجاری است.

مسجدی گفت:  دو مولفه مهم یکی ابنیه و نیروی متخصص در ارایه خدمات پزشکی قانونی بسیار مهم است.

وی ادامه داد: ۱۳ پروژه در استانهای مختلف در ایام دهه فجر افتتاح خواهد شد. ۱۴ هزار و ۷۵۰ متر مربع براساس این پروژه ها به فضای ملکی ما اضافه خواهد شد که بیش از هزار میلیارد ریال برای آن هزینه شده است.

مسجدی با اشاره به بازدیدهای استانی گفت: ۹ واحد تشریح و ۱۲ واحد معاینات راه اندازی شده است و همچنین ما پنجمین کشوری هستیم که توانستیم کیت ژنتیک با کیفیت مطلوب بسازیم.

وی ادامه داد: در حوزه بانک ژنتیک با همکاری سازمان زندانها حدود ۱۳۰ هزار نمونه اخذ و ۴۰ پروفایل احصا شده است.

مسجدی درباره قانون جوانی جمعیت گفت: دستورالعملی در این خصوص تهیه شده و به استانها ابلاغ خواهد شد. همچنین برای جلوگیری از قصور پزشکی هماهنگی با وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها علوم پزشکی انجام شده و همکاران ما با حضور در بیمارستان‌ها تلاش می کنند با بررسی پرونده ها قصور پزشکی کاهش پیدا کند.

رییس پزشکی قاونی از وزارت بهداشت نیز خواست که استاندارد بالینی را ابلاغ کنند چراکه ابلاغ استاندارد بالینی برای رسیدگی سریع در پرونده های قصور پزشکی به ما کمک می کند.

رییس پزشکی قانونی نسبت به فعالیت پزشک نماها  نیز هشدار داد و گفت: لازم است مردم حتما قبل از مراجعه به پزشک از توانمندی علمی آن فرد آگاه باشند تا خدایی نکرده اسیر قصورات پزشکی یا اقدامات مجرمانه‌ای که تحت عنوان پزشک انجام می‌شود، نشود.

وی اضافه کرد: همچنین ممکن است افراد به مراکزی مراجعه کنند که ادعای پزشکی قانونی بودن داشته باشند لازم است تاکید کنم که تمام خدمات پزشکی قانونی با دستور قضات انجام می شود و ما در هیچ بیمارستان و درمانگاهی شعبه و دفتری نداریم.

وی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل پرونده های معسر گفت:۱۵۰ شهرستان فاقد پزشکی قانونی است که عمدتا در مناطق محروم است. قرار شد در این حوزه در دانشگاه پذیرش دانشجو داشته باشیم و بتوانیم از آنان در این مناطق استفاده کنیم.

ادامه دارد….

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا