قضایی و حقوقی

اخذ تسهیلات کلان به بهانه‌های مختلف/ سه شگرد یک گروه خانوادگی

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز دادگاه رسیدگی به اتهامات داریوش امان کی و چهار متهم دیگر این پرونده آغاز شد.

اتهام این افراد اخلال در نظام اقتصادی است. به گفته قاضی مسعودی مقام این پرونده ۱۶ متهم دارد که اتهام سایر متهمان موارد دیگری است.

در ابتدای جلسه قاضی مسعودی مقام ضمن اعلام رسمیت جلسه دادگاه گفت: ایام دهه فجر را تبریک می‌گویم، امروز جلسه داریوش امانی یکانی مشهور به حبیب امانی، سعید و رسول ذکاوت پور، مصطفی کیفی از متهمان این پرونده است.

در ادامه رسول قهرمانی نماینده دادستان گفت: از میان کارکردهای مختلف این گروه با سو استفاده از وضعیت اقتصادی کشور و با توجه به مشکلاتی که در سیستم بانکی بانک سرمایه وجود داشت اقدامات ناصوابی انجام دادند.

قهرمانی ادامه داد: بانک سرمایه به عنوان اولین بانک خصوصی که مجوز خود را از بانک مرکزی دریافت کرده بود طی سال‌های ۹۱ تا ۹۵ ضمن تبانی با اشخاص و دریافت حق حساب و دریافت وثایق نا معتبر اقدام پرداخت تسهیلات کلان کرده است.

نماینده دادستان ادامه داد یکی از افرادی که طی سال‌های ۹۲ تا ۹۳ وجوه کلان بسیاری را از بانک سرمایه دریافت کرده متهم داریوش امان کی یکانی است.

متهمان به نام شرکت پایه سازان اریس پول دریافت کردند و با هزینه یک میلیارد ریال این شرکت تأسیس شد.

وی با اشاره به مدیران این شرکت گفت: آقایان سید عباس ذکاوت خوی و سیدرسول ذکاوت خوی به صورت خانوادگی این شرکت را افتتاح کردند و برای اداره آن وجوه کلانی دریافت شد.

نماینده دادستان بیان کرد: متهمان برای تودیع وثیقه تعدادی ملک معرفی کردند اما نکته قابل توجه این است که این ملک‌ها به آن میزانی که گفته شد نبودند و با توجه به مخالفت کارشناسان این املاک و زمین‌ها در رهن بانک قرار گرفتند و پس از آن پرداخت مرحله‌ای تسهیلات آغاز شد.

قهرمانی ادامه داد: متهم ضمن تبانی با کارشناسان دادگستری ملک را بسیار بیشتر از میزان واقعی به عنوان بدهی در اختیار بانک قرار داد و این ملک به عنوان بدهی به بانک تودیع شد.

وی افزود: همچنین تعدادی آپارتمان هم در بخش‌های مختلفی از اصفهان و تعدادی زمین در محمد شهر کرج به عنوان اضافه پولی که باید به بانک داده می‌شد از سوی متهم معرفی شد.

قهرمانی در ادامه گفت: با بررسی‌ها در رابطه با املاک داریوش امانی مشخص شد نامبرده به میزان ۱۱۳ میلیارد و ۷۱۶ میلیون منتفع شده است.

وی در خصوص تسهیلات دریافتی از سوی متهمان گفت: اصل مبلغی که متهم از بانک دریافت کرده است به میزان ۶۸۹ میلیارد و ۲۳۹ میلیون و ۵۹۲ هزار و ۳۶۰ ریال است. متهم ردیف اول داریوش امان کی با نام مستعار حبیب است
این فرد کارخانه دار، سیکل، متأهل و دارای سابقه کیفری است.

وی افزود: این فرد متهم به مشارکت با مدیران وقت بانک سرمایه از طریق کسب منفعت به میزان ۶۸۹ میلیارد و ۲۳۹ میلیون و ۵۹۲ هزار و ۳۰۶ ریال و همچنین مشارکت در کلاهبرداری به مبلغ ۱۱۳ میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: متهم ردیف دوم مرتضی فتحی، دیپلم، فاقد سابقه کیفری متهم است به مشارکت با مدیران وقت بانک سرمایه در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل منفعت به مبلغ ۶۸۹ میلیارد و ۲۳۹ میلیون و ۵۹۲ هزار و ۳۰۶ ریال متهم است.

قهرمانی گفت: متهم ردیف سوم سیدعباس ذکاوت خوی فاقد محکومیت کیفری مؤثر، فعلاً بازداشت است وی به معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور و تحصیل مال از طریق نامشروع و معاونت در کلاهبرداری متهم است.

نماینده دادستان گفت: متهم ردیف چهارم سید رسول ذکاوت خوی بشسته نیروهای مسلح فاقد سابقه کیفری، متهم است به معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق معاونت در تحصیل مال از طریق نامشروع است.

وی افزود: متهم ردیف پنجم مصطفی کفیلی فاقد سابقه کیفری است. این فرد به معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال نامشروع است و کلاهبرداری متهم است.

در ادامه قهرمانی در تشریح اقدامات مجرمانه متهم گفت: خوشحالم که امروز به اتهامات یک گروه خطرناک در شبکه بانکی کشور رسیدگی می‌شود.

وی افزود: در رابطه با توزیع روند اتهامات متهمان موضوع در سه محور قابل طرح است به طوری که در سه فرآیند اقدامات مجرمانه صورت گرفته است.

وی افزود: اخذ تسهیلات تسویه تسهیلات و اوراق واهی سپرده مؤسسه آرمان و خروج اوراق مؤسسه آرمان و مکیدن اموال بانک سرمایه فرآیند و سه مرحله‌ای است که متهمان آن را دنبال می‌کردند. در مرحله اول متهمان با رقم پایین ۶۵ میلیاردی به دنبال اجرای شگرد خود بودند.

نماینده دادستان ادامه داد: آقایان مکنده فشار قوی در بانک سرمایه برای اموال بانک گذاشته بودند تا در نهایت به سیلی عدالت دچار شدند.

نماینده دادستان افزود: در رابطه با اخذ تسهیلات متهمان سه فرد غیرمتخصص به نام‌های مسعود سخاوت خوی؛ عباس ضخامت خوی و محبوبه کفایت را به عنوان مدیران غیر متخصص این شرکت خانوادگی منصوب می‌کنند.

قهرمانی ادامه داد: در فرایند اخذ تسهیلات بانکی افتتاح حساب و گردش حساب یک امر ضروری است و مبتنی بر معدل موجودی و گردش حساب فرد درخواست دهنده تسهیلات را دریافت کند و در همین رابطه فرد باید درخواست را ابتدا به شعبه دهد اما در رابطه با این پرونده شاهد بودیم که درخواست اخذ تسهیلات بانکی مستقیماً به بخشایش مدیرعامل بانک سرمایه ارسال می‌شود زمانی درخواست انجام شده که شرکت خواهان تسهیلات حساب بانکی در آن بانک نداشته است و یک هفته پس از اعلام درخواست افتتاح حساب می‌کنند.

نماینده دادستان در رابطه با موضوع تسهیلات بانکی در این پرونده هم گفت: موضوع مشارکت بانک در ساخت و سازی دریافت آباد بوده است و قرار بود یک مجتمع تجاری اداری رفاهی در آن منطقه ساخته شود و در همین رابطه درخواست آقایان اخذ ۱۰۰ میلیارد تسهیلات بوده است پس از ارسال پرونده و درخواست به اعتبار سنجی، کارشناس اعتبارسنجی بانک اعلام می‌کند که سرمایه شرکت ۱۰۰ میلیون اعلام شده اما ۳۵ میلیون پرداختی دارند همچنین این فرد اعلام می‌کند که پس از بازدید از ملک متوجه می‌شود فردی به نام اشراق خود را مالک آن معرفی کرده و می‌گوید شرکت را به نام دیگران اداره می‌کند این کارشناس مسائل مربوطه را به مدیران بانکی می‌کند اما آنها توجهی نمی‌کنند.

قهرمانی ادامه داد کارشناس می‌گوید: پس از ارائه تسهیلات اعتبار حساب‌ها مورد توجه قرار گیرد عباس ذکاوت فقط یک تسهیلات خرد ۵ تا ۱۰ میلیونی از شبکه بانکی گرفته بود.

وی افزود: کارشناس اعتبارسنجی همچنین اعلام می‌کند که شرکت مربوطه فاقد هرگونه اعتبارسنجی است و همچنین فاقد حسابرسی‌های مربوطه بوده است از این رو پرداخت هرگونه تسهیلات به شرکت مذکور پرخطر است و با ریسک عدم
بازپرداخت همراه بوده است.

قهرمانی ادامه داد: در خصوص زمین یافت آباد هم کارشناس اعلام می‌کند که ترهین ملک بسیار پرخطر است. همچنین اعلام می‌کند با توجه به اینکه عملیات اجرای پروژه هنوز شروع نشده لذا اصلح است از پس از عملیات اجرایی به میزان ۳۰ درصد؛ درخواست مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: شما اگر این گزارشات کارشناسی را به یک مدیر عامل سلیم النفس بدهید نه تنها ۵ میلیون به او نمی‌دهد بلکه این فرد را دیگر حتی به شعبه هم راه نمی‌دهد.

قهرمانی تصریح کرد با این حال با امضای توسلی بخشایش و کاظمی ارائه ۸۰ میلیون تسهیلات به این افراد تصویب و در نهایت ۶۵ میلیارد پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه تسهیلات دریافتی به حساب افراد دیگری واریز نشده است گفت یکی از کسانی که پول به حسابش واریز شده بشیر شیروانی است این فرد یک جوان واقعاً محروم است که پدرش پدرش بیمار بوده است.

قهرمانی ادامه داد در ردیابی‌های دیگر چند اسم خاص را از جمله سید رضا حسینی فاطمه کلاهدوزان و غلامرضا امان حمید حاجی اسفندیاری و سیدعباس ذکاوت مواجه شدیم که در انتها می‌گویم این افراد چه کسانی هستند.

قهرمانی ادامه داد کل مصرف تحصیلات بدون رعایت بهداشت اعتباری پرداخت شده.

وی افزود مرحله اول تا سال ۹۴ بوده است و در سال ۹۴ آقایان موفق می‌شوند آنها احساس خطر می‌کنند و می‌گویند ملک یافت آباد دچار مشکل می‌شود اگر دیر بجنبیم ملک از دستمان می‌رود در همین رابطه آقایان یک داستان درست می‌کند در همین جا و خواهش می‌کنم این‌ها در گروه‌های هنری و نمایشنامه نویسی هم شرکت کنند چرا که باعث ارتقای سطح نمایشنامه نویسی خواهند شد.

نماینده دادستان ادامه داد آقایان نمایشی را می‌نویسند در همین رابطه با ذکر این نکته ضروری است که ملک یافت‌آباد ابتدا به اسم فاطمه کلاهدوزان همسر رسول ذکاوت خوی بوده است و اعلام می‌کند که من یک روز مشغول دم‌کردن‌برنج آن بودند که به یکباره آمدند و مرا به دفترخانه برای امضای برخی اسناد بردند.

قهرمانی ادامه داد: آقای داریوش امان کی اخیراً به ۶ سال حبس هم در پرونده دیگری محکوم شده است.

وی ادامه داد: نقش رهبری داریوش امان کی در دریافت تسهیلات از بانک سرمایه از طریق معاملات مخفیانه روشن است. اظهارات برخی متهمان در جلسه بازپرسی حکایت از ذی‌نفعان امان کی از تسهیلات و معاملات دارد.

قهرمانی اضافه کرد: متهم امان کی ۶۵ میلیارد تومان تسهیلات غیرقانونی از بانک گرفته است؛ لذا اقدامات صورت گرفته داریوش امان کی مصداق اخلال در نظام اقتصادی و اخلال در نظام پولی و بانکی کشور است.

نماینده دادستان ادامه داد: متهمان منابع کلان و ارزان قیمت را در راستای تولید استفاده و از طریق غیرقانونی خارج کردند و در پوشش تهاتر با توسل به گران نمایی فاحش مبالغ دیگری نیز از بانک سرمایه خارج کردند و مخل نظام پولی بوده است.

قهرمانی ادامه داد: مدیران بانک سرمایه در یک برگه دستنویس مصوب می‌کنند که وثیقه این شرکت خارج شود و سپس اوراق سپرده مؤسسه آرمان جایگزین آن شود اما وقتی می‌گوئیم چه کسی گفت و بررسی کرد می‌گویند نمی‌دانیم.شبکه فساد ملک را از وثیقه خارج می‌کند و ۸۰ میلیارد تومان اوراق را به عنوان وثیقه می‌گذارد

قهرمانی با بیان اینکه این تسهیلات با سود ۳۰ درصد ارائه شده، گفت: اما اوراق سود ۶ درصدی داشته‌اند و بنا به گزارشات واصله فقط در سال اول ضرر ۵ میلیاردی به بانک وارد شده بانک ملک مرغوب قابل استفاده داده اما اوراق واهی دریافت کرده است.

نماینده دادستان تصریح کرد: در همان مصوبه دستنویس گفته شد که تاییدیه بگیرید که آیا اوراق تأیید شده هستند یا خیر اما بانک استعلام نکرد و خود متهمان گواهی آوردند و گفتند که تأیید شده، تاریخ سپرده گذاری اوراق ۱۰ روز قبل از صدور آن است یعنی آقایان پول داشتند تا اوراق خریداری کنند اما اگر آنها برای خرید اوراق پول داشته‌اند چرا بدهی خود را تسویه نکردند.

وی تصریح کرد: آقایان با چند کاغذپاره تسهیلات خود را تسویه کردند اوراق به نام آقای کفیل بوده و همین اوراق را شخصی دیگر به نام علی صرافان هم دریافت کرده است.

قهرمانی اظهار داشت: قریب به ۷۰ میلیارد سود دریافت شده اما با چند اوراقی که مورد قبول نبودند تسویه شده است اواخر سال ۹۴ پرونده بانک سرمایه به دادستانی آمد ما ابتدا با یک گزارش مردمی از صندوق ذخیره فرهنگیان که پایین آن نوشته شده بود جمعی از معلمان دلسوز پرونده را آغاز کردیم و در تیرماه ۹۵ اقدامات دست ضربتی و دستگیری‌ها آغاز شد.

نماینده دادستان درباره اوراق مطروحه گفت: این اوراق در زمان آقای خانی بود و شخصی به نام آرمان علمایی که مشاور صندوق ذخیره فرهنگیان بود در این پرونده وارد می‌شود و آقایان می‌گویند اوراق را بگیرید تا ملک بدهید.

قهرمانی ادامه داد: بدهی شرکت در این زمان ۱۲۰ میلیارد تومان بود و این آقایان یک ملک در برهوت اصفهان را با همکاری کارشناسان دادگستری به صورت واهی قیمت‌گذاری می‌کنند و آن را به مبلغ ۱۵۳ میلیارد تومان به بانک می‌دهند در حالی که قیمت واقعی این ملک بنا به کارشناسی‌هایی که ما انجام داده‌ایم ۱۷ میلیارد بوده است.

نماینده دادستان تصریح کرد: آقایان اوراق مؤسسه آرمان را جعل می‌کردند اما پس از آنکه استعلام شد این اوراق جعلی بوده است شرکت دارمون تجارت آسیا را تأسیس کردند و به خانم فاطمه کلاهدوزان می‌گویند بیا و بدهی ات را تسویه کن.

وی به گران نمایی‌ها ی انجام شده اشاره و تصریح کرد: آقایان با این گرانمایی ۳۳ میلیارد بدهکار می‌شوند و سپس برای وصول طلب شأن ۴ میلیارد تومان به صورت نقدی و ۲۹ میلیارد چک از بانک سرمایه دریافت می‌کنند.

قهرمانی گفت: چندی بعد آقایان می‌گویند که می‌خواهیم از بانک سرمایه ملک بخریم و سه ملک مرغوب بانک سرمایه در میدان آزادی اصفهان سوهانک تهران و یک آپارتمان ۲۰ دقیقه در خیابان مهناز ولیعصر تهران جمع مبلغ ۱۱۶ میلیارد تومان را از بانک خریداری می‌کنند.

قهرمانی گفت: سه ملک می‌خرند و ۸۷ میلیارد بدهکار می‌شوند که در بیابان‌های محمد شهر املاکی را مجموعاً به مبلغ ۱۲۴ میلیارد تومان می‌دهند و ۸ میلیارد هم طلبکار می‌شوند. قیمت واقعی ملک محمد شهر را بررسی کردیم که ۲ میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: شگرد کارشناسان هم این بوده که از کف شروع کردند. در مرحله تسویه ملک‌ها را ۱۲۰۰ درصد گران نمایی کردند. املاک خوب بانک را می‌گرفتند تا از طلبان فراتر رود و این روند زنجیره‌ای ادامه می‌یابد.

نماینده دادستان گفت: با توجه به جمیع مراتب، آنچه آقایان از بانک خارج کردند ۱۸۹ میلیارد تومان پول گرفتند. سوال این است که این املاک چطور توسط آقای خانی پذیرفته شده است. این کارها را آقای آنانی انجام می داده است.

وی افزود: در آن زمان آقای آنانی و علمایی جلسه‌ای می‌گذارند که زمین اصفهان را به بانک تحمیل کنند. آقای امان ۴ میلیارد تومان به علمایی می‌دهد و علمایی یک میلیارد تومان را برای خود می‌پردازد و یک کیف چرم می خرد و ۶۴۰ یورو پول در آن می‌گذارد و پس از آن هم فرش می‌خرند.

نمایند دادستان گفت: عده‌ای افراد در پرونده دخالت می‌کردند و اسم خود را نهادهای نظارتی می‌گذاشتند که ما پایشان را از دادسرا بیرون گذاشتیم. می‌بینید که آقایان اگر به چنگال عدالت گرفتار نمی‌شدند می‌خواستند با بانک سرمایه چه کنند.

در ادامه جلسه داد داریوش امان کی متهم ردیف اول در جایگاه قرار گرفت و در دفاع از خود گفت: آقای قهرمانی چون خیلی به تعداد و ارقام مشرف نیست اعداد و ارقام را همه اشتباه می‌گوید. موضوع اینجا پرونده سازی توسط محسن رضایی شوهر خواهر بنده است. من از سال ۸۵ تا سال ۹۳ در کشور نبودم.

رئیس دادگاه گفت: شما از کشور خارج شده بودید و به کانادا و انگلیس رفته بودید و شما را بازگرداندند.

امان کی گفت: محسن رضایی کسی بوده که ده‌ها پرونده باز با من دارد. من در سال ۹۳ بازداشت بودم اما او اقراری کرد که با من روابط مالی دارد که سپس از حفاظت اطلاعات قوه قضائیه از من سوال کردند.

وی ادامه داد: آقای قهرمانی گفت ملک اصفهان ۱۷ میلیارد کارشناسی شده است اما آن زمان بنده اصلاً ایران نبودم. آقای بازپرس فریب آقای رضایی را خورده است.

رسول قهرمانی در ادامه دادگاه در واکنش به دفاعیات داریوش امان کی گفت: کارشناس ملک اصفهان را بررسی و اعلام می‌کند که ارزش خدمات زیربنایی ۱۷ و عرصه ۲۵ است.

وی افزود: شهرداری اصفهان هم اعلام می‌کند ملک خارج از محدوده و فاقد کاربرد تجاری است.
نماینده دادستان ادامه داد: در کارشناسی دیگری اعلام شد که سال ۹۴ ملک‌مطروحه ده میلیارد قیمت داشته است. حال چطور محاسبه می‌شود که تورم ۱۵۰۰ برابری لحاظ می‌شود.
قهرمانی ادامه داد: کل مجموعه به صورت تپه‌های برهوت بوده و ارزش زمین موصوف هم به ارزش همان ده میلیارد اعلام شده هم نبوده است.

در حال بروز رسانی…

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا