شهری

ادامه روند کاهش جمعیت روستایی کشور در ١۰ سال آینده

تصویر بنر



مدیر طرح های اجتماع محور بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با بیان اینکه در صورت ادامه روند کنونی کاهش جمعیت روستایی کشور در ١۰ سال آینده از ۲۲ درصد کل جمعیت به ١۸ درصد کاهش پیدا خواهد کرد، ادامه داد: از دلایل کاهش جمعیت ۲۲ میلیونی روستایی کشور، نبود فرصت‌های شغلی برابر در روستاها و در نتیجه مهاجرت به شهرها بوده است.

به گزارش خبرگزاری همسو، مرتضی نیازی در جریان بازدید خبرنگاران از تعدادی از پروژه های محرومیت‌زدایی در شهرستان بیجار استان کردستان اظهار کرد: اخیرا بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) چالش ها و فرصت های حوزه اشتغال را بررسی کرده که اصلی‌ترین چالش پایین بودن نسبت اشتغال به جمعیت بوده است.

وی افزود: کم بودن بهره‌وری نیروی کار و افزایش مهاجرت روستاییان به مناطق شهری برای دسترسی به اشتغال از دیگر چالش‌های مورد بررسی در حوزه اشتغال است.

مدیر طرح های اجتماع محور بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان اینکه بار تکفل (نسبت تعداد افراد غیرشاغل به تعداد افراد شاغل در خانواده) با توجه به آمار سال ۲۰١۷ میلادی در ایران ۳.۴ است تصریح کرد: میانگین بار تکفل در کشورهای خارجی ۲.۳، در کشورهای آسیایی ۲.۲ و در چین که یکی از عوامل پیشرفت این کشور به حساب می‌آید ١.۸۵ است.

وی با اشاره به اینکه آمار بار تکفل ایران نشان از خالی بودن ظرفیت عظیمی در کشور است، عنوان کرد: مقایسه آمار بهره‌وری ایران با کشورهای دیگر نیز وضعیت مطلوبی ندارد و متاسفانه فرصت های شغلی به صورت نامتوازن ایجاد شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اولویت اشتغالزایی در صنعت است و از ظرفیت روستاها استفاده نشده است، خاطرنشان کرد: نبود الگویی سازگار با کسب‌وکارهای روستایی و عدم پیش‌بینی سازوکارهای اجرایی از عواملی است که موجب عدم بهره از ظرفیت روستاها در بحث اشتغالزایی شده است.

مدیر طرح های اجتماع محور بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) بر اساس آسیب‌شناسی ها و پژوهش های صورت گرفته در این حوزه مدل‌های اجرایی در قالب آیین‌نامه های سحاب، آفتاب و آسمان پیش‌بینی کرده است.

وی با بیان اینکه طرح‌های اشتغال روستایی استان کردستان اجتماع محور و بنگاه محور است اظهار کرد: در این طرح‌ها علاوه بر تولید، بحث بازاریابی و استقرار زنجیره‌های عرضه را پیش‌بینی و اقدام به تامین منابع مالی کردیم اما اصل کلی را بر آن بنا نشده است.

نیازی با اشاره به اجرای ١۰ هزار طرح اشتغالزایی در سال گذشته افزود: ۲۰۰ طرح از این تعداد در استان کردستان انجام شده است که برنامه ها برای سالجاری اجرای ۳۰ هزار طرح اشتغالزایی در کشور است.

وی با بیان استاندارسازی مدل‌های کسب‌وکار در قالب کتابچه‌های مهتاب تصریح کرد: به منظور استانداردسازی محصولات تولیدی و مراحل انجام کار اقدام به چاپ ۶ کتابچه مهتاب کرده‌ایم که امسال نیز ١۰ کتابچه دیگر به آن اضافه خواهد شد.

مدیر طرح های اجتماع محور بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) با اشاره به اجرای طرح اشتغالزایی اجتماع محور در شهرستان بیجار عنوان کرد: با توجه به شناسایی مناطق محروم کشور مطابق اطلس مناطق محروم کشور، اقدام به پرداخت ۳۰ میلیون تومان تسهیلات برای خرید دام در روستای گوندک شهرستان بیجار و ۳۰ میلیون تومان تسهیلات برای احداث تعمیرگاه در روستای خودلان کرده‌ایم.

وی در پایان با بیان اینکه در سالجاری به بیش از ۵۰ روستای شهرستان بیجار در بحث اشتغال روستایی پایدار ورود پیدا خواهیم کرد یادآور شد: پرداخت دو فقره تسهیلات ١۰ و ١۲ میلیون تومانی به کارگاه تولید فرش آهنی در روستای خودلان شهرستان بیجار و پرداخت تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی برای پرورش شترمرغ در روستای خسروآباد شهرستان بیجار از دیگر اقدامات بنیاد برکت در کردستان است.

مسئول روابط عمومی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: سال گذشته ١۰ هزار طرح اشتغالزایی با ۴۰ هزار فرصت شغلی در قالب طرح سحاب در مناطق محروم راه‌اندازی شده است.

به گزارش خبرگزاری همسو، حمیدرضا زمانی در جریان بازدید از تعدادی از پروژه‌های بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در استان کردستان اظهار کرد: در راستای سیاست‌های ابلاغی از سوی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بنیاد برکت نهضت اشتغالزایی را در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته بر اساس ظرفیت‌های محلی راه‌اندازی کرده و به شکل جدی در دست اقدام است.

وی افزود: به همین دلیل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) الگوها و طرح‌هایی را از طریق کمیته تحقیق و توسعه‌ی این بنیاد، برای اشتغالزایی پایدار و ایجاد فرصت های کسب‌وکار طراحی کرده است.

مسئول روابط عمومی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با بیان اینکه تمام فعالیت های کمیته تحقیق و توسعه این بنیاد مبتنی بر پژوهش و توسعه کاربست های مشخص و مطالعاتی است تصریح کرد: این کمیته بر پایه‌ی انجام مطالعه مبانی نظری و تطبیقی، آسیب‌شناسی اقدامات ملی و بررسی اقدامات بین‌المللی در عرصه کاهش فقر و محرومیت‌زدایی با توجه به اسناد فرادست نظیر سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، برای اولین بار درکشور، اقدام به طراحی سه مدل توسعه مناطق محروم و روستایی آسمان، سحاب و آفتاب نموده است.

وی با تشریح طرح سحاب عنوان کرد: این طرح در چارچوب ظرفیت های محلی، در ابتدا زمینه های ایجاد کسب‌وکار تعیین و پس از سنجش اهلیت فنی افراد، فرآیندهای تامین منابع و اخذ مجوزهای قانونی طی می شود.

زمانی با اشاره به اینکه بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) سال گذشته ١۰ هزار طرح اشتغالزایی را با ۴۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده است ادامه داد: بخش اعظمی از این کارها در قالب طرح سحاب در مناطق محروم راه‌اندازی شده و برای سالجاری عملیاتی کردن ۳۰ هزار طرح اشتغالزایی با ۷۲ هزار فرصت شغلی با اولویت مناطق سیل‌زده و در ۲۶ استان، ١۵۵ شهرستان و ۶ هزار روستا در دستور کار است.

وی با اشاره به آیین نامه‌ی سرمایه‌گذاری مردمی و اشتغال نیروی انسانی خاطرنشان کرد: طرح آسمان بر تمام ابعاد معیشتی جوامع تمرکز می‌نماید و پس از سنجش میزان هر یک از آن ابعاد، با بهره‌گیری عاملیت مستقیم اعضای جوامع محلی، اقدام به توسعه عوامل اثرگذار بر معیشت می کند.

مسئول روابط عمومی بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) گفت: در طرح آفتاب با تمرکز بر دو بعد توانمندسازی اعضای جوامع محلی و تکمیل زنجیره‌های مربوط به کسب‌وکار، زمینه فقرزدایی ار فراهم می‌آورد و طی اقدامی مشارکتی هم در بخش سرمایه‌گذاری و هم مدیریتی کسب‌وکاری متوسط را شکل می‌دهند.

وی اظهار کرد: بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) قرارداد ساخت ۵۰ مدرسه برکت را با ۲۶۵ کلاس درس و اعتباری بالغ بر ۲۳۴ میلیارد ریال در مناطق محروم استان کردستان منعقد کرده که از این تعداد ۳۶ مدرسه افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است.
انتهای پیام

منبع:

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا