انتظامی

ارجاع ۹۷۰ هزار پرونده با دایره مشاوره و مددکاری به پلیس/مصالحه ۷۰ درصدی پرونده‌ها

تصویر بنرمعاون فرهنگی و اجتماعی انتظامی کشور، گفت: در سال گذشته بیش از ۹۷۰ هزار پرونده با دایره اجتماعی، مشاوره و مددکاری به پلیس ارجاع شد که ۷۱ درصد از این پرونده‌ها با ورود مشاورین و روانشناسان و مددکاران ما به مصالحه انجامید و طی ده ماهه سال جاری نیز حدودا ۷۰۰ هزار پرونده تشکیل که با ورود مشاورین و روانشناسان و مددکاران ما و در راستای کمک به جامعه پذیری، ۷۲ درصد از این پرونده‌ها به سیستم قضایی ارجاع داده نشدند.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، سردار مهدی حاجیان در چهارمین کنگره آنلاین بین المللی و سی و ششمین همایش مددکاری اجتماعی در ایران با موضوع “مددکاری اجتماعی و ادغام اجتماعی”، اظهار کرد: پلیس در فضای ۱۰۱۰ کلانتری کشور، دایره مشاوره و مددکاری اجتماعی راه اندازی کرده که این اقدام بسیار ارزشمند است چراکه امروز پلیس در لایه های کوچک اجتماعی و در متن زندگی مردم حضور موثر پیدا کرده و در کلانتری و پاسگاه با مردم در تماس مستقیم است و مشاوره می‌دهد و اینگونه به جامعه پذیری مردم کمک می‌کند. 

وی با بیان اینکه پلیس در مراکز استانها ۵۰ مرکز مشاوره اعم از مشاوره تحصیلی، ازدواج و موضوعات خاص خانوادگی دارد و با استفاده از روانشناسان خبره این حوزه در تلاش برای بدست آوردن نتایج مثبت است، تصریح کرد: عمده خدمات ما در این قسمت ارائه خدمات روانشناختی و مشاوره ای به اقشار مختلف از جمله طرد شدگان از جامعه برای ایجاد وفاق اجتماعی و انتظامی است. درواقع با نگاه به جرایم با تلفیق رویکرد اجتماعی انتظامی به دنبال توسعه اعتماد به نفس و استقلال و قدرت مبارزه با مشکلات برای مردم هستیم تا با گسترش رشد فکری این افراد در هویت یابی آنها کمک کرده و در راستای درمان بخشی به پیشگیری از بزهکاری در جامعه کمک کنیم. این امر در واقع حرکتی به سوی ایجاد عدالت اجتماعی نیز محسوب می‌شود. 

حاجیان با بیان اینکه پلیس در بحث خانواده نیز بررسی و مطالعاتی با توجه به‌ نگاه بومی داشته است، توضیح داد: ما با نگاه بومی، فرهنگی و شرایط جغرافیایی به صورت استانی فعالیت هایی داشته و در هر استان با نگاه بومی و محلی مشاوره هایی به خانواده‌های آسیب پذیر داده می‌شود.

به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی انتظامی کشور، احصاء افراد آسیب پذیر و آسیب دیده در محلات از دیگر اقدامات این معاونت بوده است که در این راستا افراد مستعد آسیب که ممکن است وارد فضای جرم شوند شناسایی شده و با ورود مشاوران توجه ویژه‌ای به آنها شده است. 

وی با بیان اینکه در موضوع اراذل و اوباش کنترل خاصی داریم، تاکید کرد: افرادی که هنوز مرتکب جرم نشده‌اند شناسایی شده و به اینها مشاوره برای بازگشت به سیستم اجتماعی داده می‌شود، چراکه نگاه پلیس نگاه انتقامی نیست.

حاجیان معتقد است که تمام جوامع دنیا نیازمند رویکرد مشاوره‌ای و مددکاری در مواجهه با مسائل هستند و اگر این رویکرد توسعه پیدا کند، در آینده کانون‌های جرم شکل خود را از دست داده و جامعه مجرمین کاهش پیدا می‌کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی انتظامی کشور همچنین با اشاره به جنگ “نرم” و با بیان اینکه امروز جنگ نرم و شناختی در جهان شکل گرفته است، گفت: با توجه به اینکه امروزه سازمان‌های جرم در جهان وارد فضای جدیدی شده و به دنبال تغییر در نگرش‌ها هستند تا به طور ناخودآگاه رفتار مجرمانه پیش آید، پلیس تدابیر پدافندی برای جلوگیری از حربه سازمان‌های جرم در جهان و دشمن دارد و تشخیص این امر بسیار مهم است.

وی افزود: امروز توانایی پلیس در فضای مجازی باید گسترش یابد. در این راستا با حضور در این فضا و تولید محتوا در این حوزه به مردم کمک می‌کنیم که در بحث جنگ نرم نقش موثری داشته باشیم. از این رو شبکه سازی اجتماعی را راه انداخته‌ایم تا مردم بتوانند در بستر شبکه پلیس با ما ارتباط برقرار کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی انتظامی کشور، ادامه داد: پلیس هوشمند باید در کانون‌های بحران و شکل گیری یک جرم نقش اثرگذار داشته باشد و در موضوعات پیش رویدادی هوشمندانه عمل کند؛ چراکه امنیت محصولی است که از سیاست اتفاقاتی نظیر فقر و بیکاری و نادیده گرفتن افراد و سیستم های نا به کار اجتماعی یا سیستم هایی که توان فراهم کردن زمینه های رشد و بالندگی جامعه را ندارند به خطر می‌افتد و نگاه پلیس نگاه پیش رویدادی است و باید در پیش رویدادها به دنبال علل وقوع آسیب اجتماعی باشد.

وی با بیان اینکه زمانی که امنیت خدشه دار شود توان جامعه برای توسعه کم شده و اتخاذ رویکردهای ایجابی برای پلیس امروز ضرورت است چراکه تعاملات اجتماعی و فرهنگی در این امر بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: نظم و امنیت اجتماعی مبنای توسعه است و اگر جامعه‌ای بتواند با انسجام اجتماعی نظم اجتماعی را در کشور حکم فرما کند می‌تواند به توسعه افتصادی و فرهنگی و اجتماعی و حتی نظم جهانی کمک کند. امروز حوزه سخت افزاری امنیت رو به کاهش و فضا به سمت حوزه نرم افزاری امنیت پیش می‌رود و در حوزه نرم افزاری هم همگرایی سیستم‌ها با هم بسیار مهم است. اگر سیستم ها همگرا باشند و افراد در آن تعریف و جامعه به صورت سیستمی پویا در نظر گرفته شود و خرده سیستم ها نیز وظیفه خود را خوب ایفا کنند، نظم در جامعه حکم فرما می‌شود.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: مجرمان باید فرایند اجتماعی شدن را طی کنند و به جامعه برگردند. باید ساختاری برای ساز و کار اجتماعی شدن آسیب دیدگان ایجاد شده تعریف شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا