محیط زیست

ارسال قانون «حفاظت و بهره برداری حیات وحش» به مجلس جهت اصلاح

تصویر بنرمعاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ارسال قانون حفاظت و بهره برداری به مجلس برای اصلاح گفت: باید روش حفاظت به صورت کلان تغییر کند که مشارکت مردمی، برگشت درآمد، افزایش مجازات و مدیریت سلاح از برنامه‌هایی هست که باید در روش حفاظت جدید لحاظ شود.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، نخستین جلسه منطقه‌ای هم اندیشی روسا و دبیران مناطق پنجگانه کشور با حضور معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان، مشاور رییس سازمان و معاون هماهنگی امور استان‌ها حوزه ریاست سازمان، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور و مدیران کل محیط زیست استان‌ها در خرم آباد برگزار شد.

در این جلسه، حسن اکبری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مدیران کل حفاظت محیط زیست استان‌ها در خط مقدم حفاظت از محیط زیست هستند، اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در زمان حال با تنگناهای طبیعی و انسانی گسترده مواجه بوده و از این بابت مورد هجمه رسانه‌ای زیاد است و باید این هجمه‌ها با کار جهادی کاهش یابد.

وی افزود: بدنه مدیریتی سازمان با انتخاب ریاست سازمان بسیار جوان است و ریاست سازمان با اعتماد به جوانان قصد ایجاد تحول در سازمان حفاظت محیط زیست را دارند که عملکرد مثبت ما می‌تواند این تحول را به وجود آورد و مهمترین کار ما این است که خطاها را کاهش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: یک انتصاب نابجا در مدیریت مناطق حفاظت شده می‌تواند سال‌ها زحمات ما را به هدر بدهد و جلوی حرکت‌های رو به جلو را بگیرد.

اکبری تاکید کرد: سال‌ها جمعیت گونه‌های برجسته در یک منطقه شکل گرفته و یک انتصاب نادرست می‌تواند به نابودی گونه در آن منطقه منجر شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: یک حادثه در یک منطقه ممکن است از نظر شما یک اتفاق ساده یا یک اشتباه کوچک باشد ولی وقت، انرژی و انگیزه را از سازمان می‌گیرد.

وی تصریح کرد: سرشماری مهمترین رویداد برای سنجش کیفیت عملکرد ما در حوزه حفاظت از حیات وحش است و ضرورت دارد کیفیت انجام این رویداد را افزایش داده و مدیران شخصا بر این موضوع نظارت کنند.

اکبری متذکر شد: آتش سوزی در مناطق موضوع مهمی است و در معاونت محیط زیست طبیعی اعتبارات به استان‌ها اعلام شده و با همکاری سایر دستگاه‌ها از جمله سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور طرحی برای زاگرس تهیه شده و انشالله که به نتیجه می‌رسد. البته که جدیت مدیران و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود می‌تواند آمار آتش سوزی ها را کم کند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ریاست سازمان تاکید دارند سازمان به انجام امور علمی و ایجاد بانک‌های اطلاعاتی توجه ویژه‌ای داشته باشد اما بانک‌های اطلاعاتی جامع در سازمان نداریم و باید سامانه جامع را خیلی جدی بگیریم.

وی بر استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور در این زمینه تاکید کرد.

اکبری ادامه داد: شکار غیرمجاز در استان‌های حوزه زاگرس نگران کننده است و نگاه کلان به تنوع زیستی کشور در منطقه زاگرس که زنجیره غذایی آن به شدت در حال تخریب است لازم و ضروری به نظر می رسد.

وی تصریح کرد: ما باید به سمت روش حفاظت مشارکتی برویم و با فرهنگ سازی می‌شود حتی در مدیریت حیات وحش بعضی مناطق از کسانی کمک گرفت که الان خودشان را  رو در روی حفاظت قرار داده‌اند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: قانون حفاظت و بهره برداری حیات وحش را برای اصلاح به مجلس فرستاده‌ایم و در کل باید روش حفاظت به صورت کلان تغییر کند که مشارکت مردمی، برگشت درآمد، افزایش مجازات و مدیریت سلاح از برنامه‌هایی هست که باید در روش حفاظت جدید لحاظ شود.

اکبری در ادامه اظهار کرد: برنامه‌ریزی برای حفاظت از تنوع زیستی استان‌ها باید به صورت خلاصه اما راهبردی باشد و اساس تقسیم اعتبارات در استان‌ها بر اساس عملکرد آن‌ها از روی برنامه است. بنابراین ابتکار عمل در اجرای برنامه نقش مهمی را در این خصوص خواهد داشت.

وی، تصریح کرد: در مورد گونه‌های گوشتخوار باید به فکر طعمه‌های آنها باشیم. یکی از علت‌های اصلی انقراض یوز قطع کریدورهای حرکتی و کاهش طعمه برای تغذیه این گونه در مناطق آزاد و کریدورها بوده است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در پایان گفت: باید نظارت‌های بیشتری برای جلوگیری از قاچاق پرندگان شکاری در استان‌ها انجام و اخبار مهم در خصوص نظارت‌های حفاظتی هم به موقع و به صورت کامل به رسانه‌ها اطلاع رسانی شود.

بازدید از پروژه‌های موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی و مرکز تحقیقات زیست محیطی بام لرستان

در ادامه سفر به استان لرستان، معاونان سازمان حفاظت محیط زیست همراه با مدیران کل حفاظت محیط‌زیست استان‌های لرستان و ایلام از پروژه‌های موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی و مرکز تحقیقات زیست محیطی بام لرستان بازدید کردند.در این بازدید نحوه رفع موانع اجرایی این دو پروژه مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.در این بازدید حفظ عرصه‌ها و زیرساخت‌های محیط زیستی موجود در بام لرستان مورد تاکید معاونین سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار گرفت و آنان استفاده از ظرفیت‌های استانی و صندوق ملی محیط زیست را در تکمیل این پروژه‌های راهگشا دانستند.

افتتاح آمبولانس حیات وحش لرستان

همچنین همزمان با برگزاری نخستین جلسه منطقه‌ای هم اندیشی روسای و دبیران مناطق ۵ گانه کشور، آمبولانس حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان با حضور دکتر نورمحمدی مشاور رئیس و معاون هماهنگی امور استان‌های سازمان حفاظت محیط زیست، سرهنگ محبت خانی فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست و سالاروند مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان در خرم آباد افتتاح شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،این آمبولانس مجهز به تجهیزات کامل است و می‌تواند در هنگام آسیب دیدگی حیات وحش به دلایل مختلف و یا تعارضات آن‌ها با جوامع انسانی، با پشتیبانی تیم درمانی و اجرایی جهت امداد رسانی به حیات وحش استان اقدام کند.
انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا