* اشتغال‌زایی بنیاد برکت مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است - اجتماعی نیوز
دسته‌بندی نشده

اشتغال‌زایی بنیاد برکت مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است

تصویر بنر


به گزارش همسو نیوز؛‌ به نقل از بنیاد برکت، محمد عسکری‌آزاد، رییس هیئت مدیره بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، در مراسم بهره‌برداری از سه هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور بنیاد برکت، که با هدف ایجاد ۹ هزار شغل در استان خوزستان برگزار شد، گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف همه دولت‌ها ایجاد اشتغال به خصوص در مناطق محروم و روستایی است، اما سرمایه‌گذاران تمایل چندانی به سرمایه‌گذاری در این مناطق ندارند و فعالیت‌های خود را در مناطق پرجمعیت متمرکز می‌کنند که به خالی شدن هر چه بیشتر روستا‌ها منجر می‌شود.

رییس کمیته تحقیق و توسعه بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام بیان کرد: روستاییان در ۵۰ سال گذشته ۷۵ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دادند، در حالی که امروزه این رقم به ۲۶ درصد رسیده است. اگر برنامه‌ای برای توسعه و اشتغال مناطق روستایی نداشته باشیم، کشور با یک بحران جدی مواجه خواهد شد.

رییس هیئت مدیره بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام تأکید کرد: معضل بیکاری در روستا‌ها فقط با اختصاص بودجه و ابلاغ دستورالعمل حل نمی‌شود، بلکه یک مدل، ساختار، روش و نیروی انسانی مناسب را می‌طلبد.ستاد اجرایی فرمان امام(ره) به شکل جدی بر اشتغال‌زایی در مناطق روستایی تمرکز کرده و سه سال برای یافتن مدل‌های صحیح برای رفع بیکاری در این مناطق، مطالعات دامنه‌دار داشته است.

عسکری آزاد با اشاره به مدل اشتغال‌زایی اجتماع‌محور بنیاد برکت تصریح کرد: این مدل در ۱۵ ماه گذشته به دلیل انطباق با تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقتصاد مقاومتی، توسعه و گام دوم انقلاب روز به روز موفق‌تر می‌شود و امروزه از مرز ایجاد ۲۵ هزار طرح اشتغال‌زایی در قالب این مدل گذشته‌ایم که ۷۰ هزار فرصت شغلی را در پی داشته است.

رییس کمیته تحقیق و توسعه بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در تشریح ویژگی‌های مدل اشتغال زایی اجتماع‌محور گفت: این مدل مبتنی بر مردم است که سرمایه‌های اصلی محسوب می‌شوند. جمعیت، بحران نیست بلکه سرمایه یک کشور به حساب می‌آید و در طرح‌های اجتماع‌محور هم، همه اتکا بر مردم است.

وی قرار گرفتن امکانات بلااستفاده در خدمت ایجاد اشتغال را دیگر ویژگی مدل اشتغال‌زایی اجتماع‌محور ذکر کرد و افزود: دو سوم سرمایه مورد نیاز برای اجرای طرح‌های این مدل توسط خود مردم تأمین می‌شود. همچنین مدل اشتغال‌زایی اجتماع‌محور بر پایه عدالت طراحی شده است. ما در مدل اشتغال‌زایی اجتماع‌محور به دنبال کارگر نیستیم، بلکه پرورش کارآفرینان را مد نظر داریم. همچنین طرح‌های اجتماع‌محور از هر گونه تشریفات اداری به دور هستند و اصولاً ما به سراغ مردم می‌رویم.

به گفته عسکری‌آزاد، همه مسئولان منطقه‌ای از استاندار و فرماندار گرفته تا دهیار و معتمدین محلی در اجرای این طرح‌ها سهیم هستند و در همین راستا، قرارگاه‌های پیشرفت و توسعه در ۵۸۰۰ روستای کشور شکل گرفته است. طرح‌های اشتغال‌زایی اجتماع‌محور براساس مزیت‌های محلی و منطقه‌ای اجرا می‌شوند و هیچ چیز در آن‌ها به کارآفرین دیکته نمی‌شود. همچنین با پیش‌بینی پشتیبان و بازار فروش برای محصولات تولیدی، یک زنجیره اقتصادی تشکیل می‌شود که اشتغال پایدار را به دنبال دارد.

رییس هیئت مدیره بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام مهم‌ترین عامل موفقیت طرح‌های اشتغال‌زایی اجتماع‌محور این بنیاد را وجود تسهیل‌گران برشمرد و بیان کرد: تسهیل‌گران از میان جوانان انقلابی، جهادی، تحصیل‌کرده، متعهد و ولایی انتخاب می‌شوند.

 

وی با اشاره به اجرای طرح‌های اجتماع‌محور در ۱۹۴ شهرستان در سراسر کشور بیان کرد: امسال اجرایی کردن ۳۰ هزار طرح را در دست اقدام داریم، اما این ظرفیت وجود دارد که تعداد طرح‌ها را به ۱۰۰ هزار طرح در سال برسانیم که ایجاد ۳۰۰ هزار فرصت شغلی را در پی خواهد داشت.

 

عسکری‌آزاد در پایان با تأکید بر اینکه همه کار‌های بزرگ به دست خود مردم انجام می‌شود، تصریح کرد: اجرای طرح‌های اشتغال‌زایی اجتماع‌محور بنیاد برکت تا به امروز باعث تولید به ترتیب ۱۲ هزار و ۵۰۰ و دو هزار تن گوشت قرمز و سفید و بافت ۲۶ هزار متر مربع فرش در کشور شده است.

انتهای پیام

منبع:ایکنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 17 =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا