دسته‌بندی نشده

اصالت گم‌شده مداحی/ باید جلوی انحرافات گرفته شود

تصویر بنر


به گزارش همسو نیوز؛ اوضاع نابسامان مداحی و انتشار برخی کلیپ‌ها از مجالس عزاداری و یا ولادت ائمه معصومین که شأنی والاداشته، موجب نارضایتی و گلایه‌مندی بسیاری از دوستداران اهل‌بیت(ع) شده است.

 

حجت‌الاسلام محمد شریفی‌صادقی، خطیب برجسته کشور و از کارشناسان دینی نسبت به این اوضاع انتقاد کرد و در یادداشتی برای ایکنا چنین نوشت:‌

 

«این روز‌ها که جوانان هیئتی با «داره می‌ریزه» و «نوار مغز سرم» حال می‌کنند، این روز‌ها که عشق جوانان ما و مداحان جوان این شده که سبک فلان آهنگ را بخوانند، روز‌های خوبی نیست. روز‌های قشنگی نیست. از حاج اکبر ناظم رسیدیم به خواننده مداح‌نما! از محمد علامه یک اسم مانده، از احمد دلجو همه‌ جا کربلاست، مانده و کسی به یاد علی انسانی و سازگار‌ها نیست.

روز‌های خوبی نیست، چون میزان مقبولیت جلسه شده تعداد جمعیت! جای جلب رضایت اهل‌بیت(ع) به دنبال ترکاندن مجازی هستیم! مداح جای ترقی کیفیت معارف جلسه، به فکر سبک است و مستی مستمع! همه سبک‌ساز شدند و هرکس یک ته صدایی داشت شد مداح!

 

یادمان رفت الفبای مداحی صدای خوب نیست! ریش و تدوین نیست! تعداد جلسه نیست! الفبای جلسه اخلاص، تقوا، شاگردی است. اصالت را گم کردیم و به بیراهه رفتیم! سبک خواننده پاپ شد مداحی جلسه! از «زینت دوش نبی» رسیدیم به «قمر قمر»! از «علی‌ای همای رحمت» رسیدیم «هو کشیدن»! از روضه رسیدیم به سبک رزم! از بکا و لطمه رسیدیم به قِر! روز‌های خوبی نیست.

خیلی‌ها اسم چهار پیرغلام استخوان خورد کرده را بلد نیستند! مداحی که قبل معروفیت کلاس خوانندگی پیش یک خواننده لس‌آنجلسی می‌رفته امروز مداح شده و ترانه‌خوانی را به جلسه امام حسین(ع) آورده! مداحی که همه خانواده‌اش آهنگ‌ساز هستند، سبک‌های ترانه برادرانش را مداحی می‌کند و می‌خواند!

ما که از نسل «ای اهل حرم میر و علمدار…» هستیم، عشقمان شده «داره می‌ریزه…»، ما که بازمانده جوانان بنی‌هاشم هستیم با آهنگ فلان خواننده که شده مداحی دلمان ضعف می‌رود! نسل بعد از داره می‌ریزه‎ها، به چه برسد خدا داند!

مداحی از روی موبایل و دفترچه خواندن نیست. مداحی از القاب‌های ریز و درشت مردم در مجازی نیست. مداحی اخلاص می‌خواهد و تسلط بر تاریخ و مقتل! مداحی عشق ترکاندن مجازی نیست. وقتی مستمع با یه توپ دارم قلقلیه عشق می‌کند و هرکس مخالف آن مداح سخن بگوید متهم به انواع الفاظ رکیک شود، وقتی مستمع جای گریبان چاک دادن برای امام حسین(ع) و تضعیف و تمسخر این جلسات که امانت دست ما است، برای مداح‌نما گریبان چاک دهد، باید هم وقتی در جلسه برای او بندری می‌خوانند هوش از سرش برود!

مداحی که به گفته خودش چهار، پنج سال است که خواننده شده و انواع سبک ریتمیک می‌خواند و کامنت‌های پیجش را می‌بندد، تا کسی به او اعتراض نکند، معلوم است دنبال معروفیت است. وقتی به جای آنکه مبنای برگزاری جلسات احادیث و آیات قرآن باشد، منویات آقای مداح و میاندار جلسه باشد، باید هم مجالس ما شبیه دیسکو شود!

وقتی مجالس موالید اهل‌بیت(ع) مستهجن‎تر از عروسی‎های آنچنانی شود، یعنی راه گم شده است. وقتی جای مصائب اهل‌بیت(ع) از می و مستی بخوانیم، جای ترویج مسجد و حسینیه، از خرابات و میخانه بخوانند، وقتی الوهیت برای اهل‌بیت(ع) قائل شوند، یعنی به‌جای تقرب به اهل‌بیت(ع)، تقرب به شیطان پیدا کردیم!

 

قیامت همه باید جوابگو باشیم، هم مداح، هم سینه زن؛ هم علما! باید جلوی این انحرافات گرفته شود. چه خوشمان بیاید، چه خوشمان نیاید! امروز مقابل بدعت باید ایستاد، باید با انحراف مبارزه کرد، اگر امروز کاری نکنیم روز قیامت، روز حسرت و شرمندگی ما مقابل حضرت صدیقه(س) است.

چه خِشت کجی داریم نهادینه می‌کنیم که عاقبتش نامعلوم است. زیاد دور نیست که روز عاشورا را شیعیان جشن بگیرند بخاطر افزایش نفوذ تصوف! زمانش دیر نیست که بچه هیئتی بخواند کور کورانه مرو در کربلا! دور نیست مثل اهل تصوف دستمال یزدی دستش بگیرد و وسط جلسه عزاداری برقصد!

 

زیاد دور نیست که جوان شیعه مثل اهل تصوف عاشورا را جشن بگیرد و بگوید امام حسین(ع) به لقایِ الهی رسید و دلیل بر نوحه و ماتم نیست! این شما و این مداحان که خشت کج را نهادینه کردند. آنچه باید گفته می‌شد، شد! دوست دارید پند بگیرید، دوست ندارید می‌توانید فحاشی کنید!»

 

خطیب برجسته کشور و از کارشناسان دینی

 

انتهای پیام

منبع:ایکنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا