رفاه و خدمات اجتماعی

افزایش ۵۰ درصدی جمع آوری زکات/۶۲۰۰ یتیم حامی ندارند

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسونیوز علیرضا عسگریان در نشست خبری امروز با اشاره به اینکه سال ۹۷ و ۹۸ سال سختی برای مردم بوده است، گفت: در این سال با مشکلات اقتصادی و همچنین محیطی مانند سیل مواجه بودیم که تمامی این موارد بر روی معیشت مردم تأثیرگذار بود.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری ۵۰۰ میلیارد تومان زکات جمع آوری شده است، گفت: نسبت به سال گذشته ۸۸ درصد رشد داشته که اگر نرخ تورم را از آن کم کنیم رشد زکات به ۵۰ درصد می‌رسد.

عسگریان همچنین به زکات فطره اشاره کرد و گفت: ۲۶۰ میلیارد تومان زکات فطریه جمع آوری شده که نسبت به سال قبل ۵۱ درصد رشد داشته که در نهایت با کسر تورم رشد آن به ۳۷ درصد می‌رسد.

معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد در خصوص صدقات جمع آوری شده نیز گفت: از ابتدای سال تاکنون ۶۳ میلیارد تومان صدقات جمع آوری شده است اما به دلیل آنکه تخلیه صندوق‌ها به دلیل شیوع کرونا در فروردین و اردیبهشت ممنوع بود در برخی استان‌ها نسبت به قبل با کاهش رو به رو بودیم.

عسگریان همچنین گفت: میزان مشارکت‌های مردم در بخش ایتام و محسنین ۳۳۶ میلیارد تومان بوده است که نسبت به گذشته ۷۱ درصد رشد داشته است و تعداد حامیان ایتام و محسنین نیز ۲۰ درصد افزایش داشته است و در حال حاضر به ۷۶۹ هزار نفر حامی رسیده است.

وی با اشاره به اینکه کمک‌هایی که به محسنین می‌شود با رشد ۴۳ درصدی به ۲۰۰ هزار تومان رسیده است، گفت: در حال حاضر ۶۲۰۰ یتیم در کشور حامی ندارند و ۶۷۵۹ نفر محسنین نیز حامی ندارند که امیدواریم این ایتام و محسنین نیز تحت پوشش حامیان قرار گیرند.

معاون مشارکت‌های مردمی کمیته امداد گفت: امیدواریم تا پایان سال تعداد مراکز نیکوکاری به ۸ هزار مرکز در سطح کشور برسد.

عسگریان گفت: سامانه سخا با همکاری وزارت ارتباطات در حال نهایی شدن است که در آن همه خیریه‌ها و خیران علاوه بر ثبت مددجویان و نیازمندان تحت پوشش میزان کمک‌های خود را در آن بارگذاری می‌کنند.

وی افزود: با این کار عدالت توزیعی اجرایی می‌شود و کمیته امداد در دو استان آذربایجان غربی و این طرح را اجرایی کرده و موفق بوده است.

معاون مشارکت های مردمی کمیته امداد با اشاره به اینکه سرانه دریافتی ایتام ۵۴۷ هزار تومان است، ادامه داد: تمامی اطلاعات مربوط به حامیان و همچنین ایتام بر روی سایت کمیته امداد موجود است و افرادی که بخواهند حامی ایتام و محسنین شوند، می توانند به سایت مراجعه و درخواست دهند.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد حامیان کمک های خودشان را از طریق سایت پرداخت می کنند، گفت: مابقی آنها به روش های قدیمی و روش هایی که در گذشته بود، کمک های خود را برای ایتام و محسنین پرداخت می کنند. البته امیدواریم تا پایان سال این افراد برای پرداخت کمک هایشان از طریق سایت اقدام کنند و تعدادشان به ۸۰ درصد برسد.

عسگریان با اشاره به اینکه در سال ۹۸ تعداد مراکز نیکوکاری به ۳ هزار و ۶۰۰ مرکز رسیده است، افزود: ارزش ریالی خدماتی که به مراکز نیکوکاری ارسال شده، هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که از رشد ۳۰۰ درصدی برخوردار است.

وی گفت: امیدواریم تا پایان امسال تعداد مراکز نیکوکاری به ۸ هزار مرکز برسد.

عسگریان با اشاره به اینکه از میان ۳ هزار و ۹۰۰ مرکز موجود، ۵۰۰ مرکز به صورت تخصصی کار می کنند، افزود: کمک هایی که به مراکز می شود ۹ درصد در خصوص جهیزیه، ۶ درصد مسکن، دو درصد بهداشت و درمان، ۱۰ درصد تحصیلی، ۹ درصد پوشاک، ۳ درصد ایتام و محسنین بوده و ۵۰ درصد عمده کمک ها، تهیه سبد کالای معیشتی بوده است.

وی با اشاره به اینکه در ماه رمضان قرار بود سه میلیون غذا توزیع شود، گفت: این در حالی است که از ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار پرس غذا عبور کردیم و تعداد بسته های غذایی نیز به بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بسته رسید، در حالی که قرار بود ۴۰۰ هزار بسته غذایی توزیع شود.

منبع:مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا