شهری

اقدامات شرکت بهره برداری متروی تهران برای مقابله با ویروس کرونا

تصویر بنرنایب رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه گفت: شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه به عنوان اولین بهره بردار مترو در کشور عملکرد پیشگیرانه خود در مقابل کرونا را از اسفندماه سال جاری آغاز کرده و با توجه به شیوع بیماری کرونا دستور العمل هایی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه ابلاغ شد و این کار با حساسیت و دقت بیشتری روزانه به منظور پیشگیری و کنترل ویروس کرونا و حفظ سلامت شهروندان و مسافران انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری همسو، نوبخت در این باره افزود: برای مقابله با این ویروس و جلوگیری از انتشار این بیماری هماهنگی و همکاری لازم نیز با بازرسان وزارت بهداشت صورت گرفته و جای هیچ نگرانی برای شهروندان و مسافران نیست؛ چرا که برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا، قطارهای متروی تهران و حومه حداقل روزانه سه بار، در سیستم مکانیزه “مترو واش” نظافت و ضدعفونی می شوند.

وی با اشاره به اینکه پایانه ها، تمامی ایستگاه ها و تجهیزاتی که مسافران با آن در ارتباط هستند از جمله هندریل پله برقی ها، پله های ثابت، صندلی ها و تمامی گیت ها و دستگاه های شارژ بلیت مسافری روزانه در چند نوبت، نظافت و ضدعفونی می شوند، تصریح کرد: امکان خرید بلیت های تک سفره و شارژ کارت بلیت الکترونیک مترو واتوبوس به صورت بر خط از طریق سامانه یا “اپلیکیشن تهران من” نیز فراهم شد.

وی گفت: از دیگر اقدامات انجام شده در جهت افزایش رعایت بهداشت جمع آوری آبخوری ها، دستگیره های تبلیغاتی قطارها، تعطیلی اتاق های مادر و کودک، تعطیلی غرفه های ارایه کننده مواد غذایی روباز در ایستگاه ها و اجرای تمهیدات بهداشتی در نمازخانه ایستگاه ها، افزایش دفعات تعویض کیسه های زباله در ایستگاه ها و استفاده از تمامی ظرفیت تهویه هوا در قطارها و اصلاح سناریوی هواسازها جهت تهویه فعال هوای ایستگاه ها، بود.  

نوبخت افزود: ما در شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با توجه به حجم مخاطبانی که روزانه با آنها در ارتباط است سعی کردیم نحوه اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای مقابله با ویروس کرونا را در دستور کار قرار دهد.  

شرکت بهره برداری متروی تهران همچنین در همین راستا نسبت به ارائه آموزش های شهروندی با نصب پوستر، بنر و تابلوهای آموزشی در ایستگاه ها و قطارها، پخش کلیپ های آموزشی از مانیتور ایستگاه ها و قطارها و همچنین پخش پیام های اطلاع رسانی از اتاق های کنترل در تمامی خطوط یک، دو، سه، چهار، پنج، شش و هفت متروی تهران و حومه و بارگذاری اینفوگرافی های آموزشی در صفحه اینستاگرام به نشانی @tehran_metro و سایت شرکت بهره برداری مترو به آدرس http://metro.tehran.ir در جهت آموزش شهروندی نیز اقدام کرده است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه خاطرنشان کرد: با شیوع ویروس کرونا در کشور با کاهش ۷۰ درصدی مسافر رو برو شدیم اما برای جلوگیری از افزایش تراکم مسافر در قطارها و ایستگاه، سرفاصله حرکت قطارها را تغییر نداده ایم و با تمامی ظرفیت مشغول به کار هستیم.  

نوبخت گفت: تشکیل ستاد مقابله با ویروس کرونا نیز یکی دیگر از اقداماتی بود که باهدف ایجاد ارتباطات برون سازمانی و شبکه اطلاعاتی درون سازمانی، برای رصد تمامی وقایع و اتفاقاتی که در شبکه مترو اتفاق می افتد تشکیل شد تا بتوانیم نسبت به تغییراتی که در شرایط‌ فعلی رخ می دهد، برنامه ریزی های جدیدی انجام دهیم.

وی با تاکید بر اهمیت برگزاری جلسات با معاونین و مدیران برای پیگیری کارها، افزود: این جلسات به صورت ویدیو کنفرانس(بر خط) و بدون هیچ وقفه ای انجام می شود.

 نایب رییس هیات مدیره مترو گفت: از دیگر کارهای انجام شده برگزاری جلسات کارشناسی و مدیریتی مشترک برای نحوه نظافت و مقابله با شیوع ویروس کرونا با همکاری اداره کل پیشگیری و مبه با بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اداره کل بهداشت محیط و مدیران و کارشناسان شرکت شهر سالم شهرداری تهران بود.  

به گفته وی، همچنین بر اساس برنامه ریزی انجام شده مواد ضدعفونی کننده برای راهبران و مرکز فرمان تهیه شده و برای ۵۰۰۰ پرسنل امور ایستگاه ها مطابق پروتکل ملی که برای صیانت از پرسنل داریم تهیه گردیده و مواد و تجهیزات لازم برای ضدعفونی شخصی کارکنان نیز تامین شده است و تمهیدات لازم برای حفظ سلامت گروه های حساس و صدور مجوز دورکاری برای بانوان باردار و کارکنان دارای بیماری خاص و دیگر پرسنل نیز انجام شد.

 نوبخت ادامه داد: همچنین مرکز پایش موارد مشکوک و قطعی بیماری و تامین در شرکت ایجاد شده است. در این روزها سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیز با همکاری شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، قطارها و پایانه غرب (صادقیه) را ضدعفونی کرد که تیم های آتش نشانی محل استقرار پرسنل عملیات و تعمیرات قطارهای خط دو مترو و پایانه غرب (صادقیه) را با دستگاه فوگر حرارتی ضدعفونی کردند.

وی از حضور شرکت بهره برداری مترو در کنفرانس تصویری که اتحادیه جهانی حمل و نقل عمومی UITP برای مقابله با ویروس کرونا برگزار کرد خبر داد و گفت: یکی از مهمترین چالش هایی که این روزها گریبانگیر کشورهای جهان شد نگرانی از شیوع و گسترش ویروس کرونا و افزایش شمار افراد مبتلا به این ویروس است. اتحادیه جهانی حمل و نقل عمومی نیز با هدف کنترل و ارائه راهکار های مناسب برای جلوگیری از انتشار این ویروس در وسایل حمل و نقل عمومی اقدام به برگزاری این کنفرانس تصویری با حضور شرکت کنندگانی از متروهای آسیا و اقیانوسیه کرد.  

وی یادآور شد: در این کنفرانس کشورهای مختلفی از جمله چین، سنگاپور، روسیه، مالزی، ژاپن، استرالیا، اندونزی و ایران شرکت داشتند و در خصوص راه های مقابله با شیوع ویروس کرونا و تجارب شرکت های مختلف در این خصوص گفتگو شد و روش های پیشگیرانه جهت عدم ابتلای پرسنل و مسافران به این بیماری مورد بحث و بررسی قرار گرفت. از جمهوری اسلامی ایران نیز شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه و شرکت بهره برداری متروی حضور داشتند و به ارائه اقدامات، تبادل تجربیات و موضوعات مختلف در مورد ویروس کرونا و روش های مقابله با آن پرداختند.

بر اساس گزارش مدیریت ارتباطات وامور بین الملل شرکت بهره برداری متروی تهران وحومه، وی گفت: شرکت بهره برداری متروی تهران وحومه به منظور تسهیل دسترسی مردم به مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده، غرفه های رایگانی را در ایستگاه‌های منتخب برای عرضه این محصولات به تولید کنندگان اختصاص داده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا