آموزش و پرورش

امکان حضور طلاب در ۸ رشته آزمون استخدامی آموزش و پرورش فراهم شد

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز، حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن نبوی با اشاره به راه‌اندازی «مرکز تربیت مبلغ معلم» حوزه‌های علمیه، گفت؛ زمینه حضور حد اکثری طلاب در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان در هشت رشته تحصیلی فراهم شده است.

معاون فرهنگی تبلیغی حوزه‌های علمیه افزود؛ برخی رشته‌ها در آموزش و پرورش وجود دارد که اگر بخواهد به طور شایسته و کارشناسانه مدیریت شود، زمینه خوبی برای ورود نیروهای حوزوی به عرصه تعلیم و تربیت است.

عضو ستاد همکاریهای حوزه و آموزش و پرورش گفت؛ بستر تربیت تخصصی معلمان و دبیرانی برای دروسی مانند قرآن، زبان عربی، علوم تربیتی، فعالیت‌های پرورشی در حوزه علمیه فراهم است.

وی افزود؛ طلاب قبل از این نیز در برخی دروس مثل عربی، قرآن و علوم تربیتی می‌توانستند ورود داشته باشند، ولی حوزه علمیه نه در آموزش‌ها مشارکت داشت و نه در برنامه‌ریزی‌ها، بر این اساس مرکز تربیت مبلغ معلم توسط حوزه علمیه طراحی و اجرا شد و برنامه‌های آن نیز برعهده حوزه علمیه است.

مدیر مجتمع آموزشی پژوهشی تبلیغ، بیان کرد: در این راستا با همکاری و پیگیری ستاد همکاریها جلسات متعددی با دانشگاه فرهنگیان برگزار و تفاهم نامه‌ای منعقد شد که امیدواریم با ایجاد راه‌های قانونی، مسیر ورود علاقه مندان به عرصه آموزش و پرورش مهیا شود و افراد بتوانند بدون دغدغه آموزش‌های لازم را ببینند و در جریان جذب و استخدام در آموزش و پرورش قرار گیرند.

طلاب مستعد در مسیر جذب آموزش و پرورش

وی با بیان اینکه عناوین دروس و سرفصل‌های دوره تربیت مبلغ معلم نیز آماده شده است گفت؛ این عناوین در مرحله تصویب نهایی است و به لطف خداوند با جذب افراد مستعد و توانمند و آموزش آن‌ها در مدت ۲ یا ۳ سال، طلاب واجد شرایط در مسیر جذب آموزش و پرورش قرار می‌گیرند.

شرایط ورود طلاب به آموزش و پرورش

نبوی با تشریح نحوه ورود طلاب به آموزش و پرورش افزود؛ برای ورود به آموزش و پرورش دو مسیر قانونی وجود دارد. مسیر اول، شرکت در کنکور سراسری و ورود به دانشگاه فرهنگیان که پس از طی دوره چهارساله به عنوان معلم مشغول تدریس می‌شوند.

دومین راه بر اساس ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان؛ جذب از طریق آزمون استخدامی می‌باشد که طلاب و دانشجویانی که مدرک سطح ۲ یا کارشناسی دارند و خدمت سربازی خود را گذرانده‌اند می‌توانند جذب آموزش و پرورش شوند.

عضو ستاد همکاریها بیان داشت: آزمون استخدامی آموزش و پرورش چند سالی برگزار می‌شود و کسانی که علاقه‌مند استخدام در این وزارتخانه باشند می‌توانند در آزمون شرکت کنند.

معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه گفت؛ طلابی و دانشجویانی که در آزمون استخدامی شرکت کرده و قبول شوند، بعد از طی مراحل مصاحبه و قبولی در آن، به عنوان مهارت آموز در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده و بعد از گذراندن یک سال آموزش‌های دوره معلمی و شرکت در آزمون جامع، در صورت قبولی به ادارات آموزش و پرورش معرفی شده و مشغول تدریس می‌باشند.

امکان شرکت طلاب در هشت رشته

وی یاد آور شد: در سالهای قبل طلاب فقط در سه رشته می‌توانستند شرکت کنند ولی امثال با پیگیری‌های صورت گرفته توسط “ستاد همکاریها و مرکز تربیت مبلغ معلم در ۸ رشته علوم انسانی از جمله دبیری عربی، مربی امور تربیتی، دبیری معارف اسلامی، آموزگاری ابتدایی، دبیری ادبیات فارسی، دبیری علوم اجتماعی، دبیری تاریخ و دبیری فلسفه می‌توانند در آزمون استخدامی شرکت کنند و در صورت پذیرش در همان رشته‌ای که قبول شده‌اند به استخدام آموزش و پرورش در می‌آیند.

معاون تبلیغ حوزه خاطرنشان کرد: طلاب سراسر کشور پس از قبولی در آزمون استخدامی که توسط سازمان سنجش برگزارمی‌شود، دوره یک‌ساله مهارت‌آموزی (ماده ۲۸ اساسنامه فرهنگیان) را در این مرکز گذرانده و بعد از پایان دوره یک‌ساله به عنوان معلم در آموزش و پرورش استخدام می‌شوند.

حجت الاسلام والمسلمین نبوی گفت: مرکز تربیت مبلغ معلم به منظور موفقیت بیشتر طلاب در آزمون استخدامی سال ۱۳۹۹-۱۳۹۸ دوره مجازی آمادگی آزمون استخدامی را طراحی و انشاالله به زودی برگزار می‌کند تا طلاب با آمادگی بیشتری در آزمون شرکت کنند.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۸۷۰۰ نفر برای شرکت در این دوره ثبت نام کرده اند و در برخی استان‌ها به دلیل عدم اطلاع رسانی صحیح، تعدادی از افراد پیگیر ثبت نام هستند که به همین منظور ثبت‌نام تا پایان وقت اداری روز دوشنبه ۱۷ تیرماه تمدید شد و پیش بینی می‌شود بیش از ۱۰ هزار طلبه در دوره مجازی آمادگی آزمون استخدامی ثبت نام کنند.

بانوان طلبه نیمی از ثبت نام کنندگان

حجت الاسلام والمسلمین نبوی بیان کرد: حدود نیمی از ثبت نام کنندگان بانوان طلبه و نیمی دیگر طلاب برادر هستند که این دوره انشاالله نیمه دوم تیرماه به صورت مجازی برگزار می‌شود.

وی گفت در این دوره؛ طلاب با مراحل و شرایط شرکت در آزمون و انتخاب محل‌های رشته‌ها، و دوره یک‌ساله مهارتی پس از آزمون و …، آشنا می‌شوند.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا