دسته‌بندی نشده

اهتمام لازم برای احیای حقوق عامه وجود نداشته است- اخبار اجتماعی – اخبار تسنیم

تصویر بنر


به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم ، حجت‌الاسلام محمد جعفر منتظری در نشست حقوقی کاربردی موسسه آموزش عالی شهید قدوسی با اشاره به اینکه یکی از وظایف مدیران اجرای قانون است گفت: اگر طبق قانون عمل کنیم کشور پیشرفت خواهد کرد و اگر بخواهیم قانون را طبق امیال خودمان تفسیر کنیم مفاسد زیاد خواهد شد.

وی افزود: حکم قاضی که بر اساس قانون به نتیجه رسیده و قاضی توان خود را به کار گرفته، پارتی‌بازی نکرده، او را نخریده‌اند اگر اشتباه هم کرده باشد در محضر خدا مسئولیت ندارد و اگر خسارتی هم به بار آورد قانون می‌گوید که باید از محل بیت‌المال پرداخت شود.

دادستان کل کشور در مورد مقامات اجرایی هم با اشاره به اینکه اگر قانون جایی وظیفه‌ای برایشان تعریف کرده باید طبق آن عمل کنند افزود: تفسیر قانون به عهده قانونگذار است و مجری باید تفسیر آن را از بخواهد.

منتظری در این رابطه به تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان اشاره کرد و گفت: سئوالاتی درباره این قانون مطرح شد که تفسیر آن با من و آن آقای رئیس نیست و باید در رابطه با آن از مجلس سوال شود. آنچه که سلایق و جناح‌بندی‌های سیاسی را بر مدیریت کشور حاکم نمی‌کند اجرای قانون است که می‌تواند برای کشور و ملت سلامتی و سعادت بیاورد.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه بخشی از قوانین برای آحاد ملت، حقوقی را ایجاد کرده است و قانون اساسی با اصول مترقی خود جوابگوی نیاز جامعه است افزود: از جمله حقوقی که در قانون اساسی برای ملت تعیین شده حق مراجعه به محاکم است تا اختلافات خود را حل کنند.

منتظری با اشاره به اینکه برای این حق قوه قضائیه پیش‌بینی شده است که طبق اصل 56 قانون اساسی 5 وظیفه برعهده دارد به تشریح دومین وظیفه قانون اساسی پرداخت و گفت: دومین وظیفه قوه قضائیه احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع است.

وی با اشاره به اینکه اهتمام لازم برای احیاء حقوق عامه وجود نداشته است در ذکر دلایل آن گفت: هیچ قدمی برای تهیه قانون مناسب این بخش برنداشتیم. تعریفی از حقوق عامه در مجامع علمی‌، دستگاه قضایی و دانشکده‌های حقوق وجود ندارد و اقدامات عملی، تشکیلاتی و اجرایی مدون و منسجم برای اجرای آن هم نداریم.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه وقتی 3 سال پیش در همایش مشهد موضوع احیای حقوق عامه را مطرح کرده برخی در داخل خود قوه قضائیه موضع گرفتند، گفت: با تاکیدات و حمایت رئیس محترم قوه، جهت‌ها عوض شد.

منتظری با اشاره به اینکه تکلیف احیای حقوق عامه به موجب قانون به عهده دادستان کل و دادستان‌ها نهاده شده است گفت: وقتی وارد شدیم دیدیم اشکالات زیادی از قبیل عدم وجود قانون و روش و آیین‌نامه وجود دارد.

وی سپس از تهیه دستورالعمل جامعی در این خصوص خبر داد و با اشاره به اینکه این دستورالعمل برای رئیس قوه قضائیه ارسال شده و چنانچه ابلاغ شود می‌تواند مبنای قانون باشد افزود: درصدد تهیه پیش‌نویس لایحه حقوق عامه هستیم.

منتظری معطل ماندن احیای حقوق عامه را یکی از دلایل اشکالات کشور دانست و گفت: مصادیق حقوق عامه در همه جا وجود دارد و نیازمند مدافع است. امروز اگر در شهری اقداماتی انجام می‌شود که مغایر حقوق مردم است، مدعی العموم باید در مقام دفاع برآید.

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه جنگل های ما به دست عده‌ای تبهکار از بین می‌رود، سواحل دریا، کوهها و زمین‌هایی که متعلق به عامه مردم است آسیب دیده و خرد می‌شود، فاضلاب‌هایی که به رودخانه‌ها ریخته، آبزیان را از بین می‌برد و داخل مزارع می‌شود افزود: قوه قضائیه در زمینه احیاء حقوق عامه جدی است و قدم‌های خوبی برداشته و پای آن خواهد ایستاد.

وی با اشاره به اینکه احیای حقوق عامه و مطالبه آن باید به صورت مطالبه عمومی درآید تصریح کرد: مردم باید از جمهوری اسلامی و قوه قضائیه مطالبه کنند.

منتظری با اشاره به اینکه برای دفاع از آزادی‌های مشروع هم باید برنامه داشته باشیم افزود: در ایران هر شهروند مسلمان و غیرمسلمان مشمول اصل آزادی مشروع است.

دادستان کل کشور در ادامه با اشاره به افرادی که به نام آزادی به حقوق دیگران تجاوز می‌کنند و فضای فیزیکی،‌ فرهنگی و اقتصادی را آلوده می‌کنند افزود: امروز که مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستور دستگاه‌های اجرایی دولت و قوه قضائیه است، می‌بینید که عده‌ای به نام آزادی چه بلایی سر مردم می‌آورند.

وی به جلسه با تولیدکنندگان لبنیات اشاره کرد و افزود: کارخانه‌ها طبق ضابطه باید سود ببرند اما شب می خوابند صبح قیمت‌ها را بالا می‌برند. پرسیدیم چرا؟ جوابی نداشتند.

منتظری با اشاره به فروشندگانی که تا ساعت 11 صبح جنس‌شان را به بهانه مشخص نبودن قیمت دلار نمی‌فروشند افزود: پیش از این می‌گفتند که جنس را با دلار گران خریده‌ایم و گران می‌فروشیم حالا هم که قیمت دلار پایین آمده است با همان قیمت بالا می‌فروشند و می‌گویند با دلار قبلی خریدیم در حالیکه دروغ می‌گویند.

دادستان کل کشور وضعیت بازار و ادارات را متناسب با جمهوری اسلامی ندانست و ضمن انتقاد از سرگردان کردن ارباب رجوع گفت: ساعت کار را با یک ساعت تاخیر و همراه با صرف صبحانه آغاز می‌کنند. 2،3 ساعتی تا ظهر کار می‌کنند و ظهر هم که وقت نماز و نهار می‌شود و بعد هم می‌گویند خسته شدیم.

وی با اشاره به اینکه با هر میزان حقوق که استخدام شده‌ایم زیاد یا کم باید هفته‌ای 44 ساعت کار کنیم افزود: پیشگیری از پایمال شدن حقوق عامه، کاری فراقوه‌ای است.

منتظری با اشاره به اینکه قوه قضائیه ابزار پیشگیری از برخی از جرایم را در اختیار ندارد به موضوع جاسوسی اشاره کرد و گفت: دشمن به مراکز مهم کشور نفوذ می‌کند اما قوه قضائیه ابزار پیشگیری ندارد و این ابزار در اختیار دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی است.

وی سپس استفاده از مدیران سالم در ادارات را حائز اهمیت دانست و افزود: مدیران سالم هستند که می‌توانند به فضای سالم ادارات و جامعه کمک کنند و اگر مدیری فاسد باشد به فرموده رهبری با دستمال کثیف نمی‌شود شیشه را تمیز کرد.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا