دسته‌بندی نشده

ایستگاه تحقیقاتی فضای سبز بزودی راه‌اندازی می‌شود

تصویر بنرمدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران از راه‌اندازی ایستگاه تحقیقاتی فضای سبز با اولویت تغییر الگوی کاشت با استفاده از گونه‌های بومی، مقاوم و سازگار خبر داد.

به گزارش خبرگزاری همسو، علی محمد مختاری با اشاره به راه‌اندازی ایستگاه تحقیقاتی فضای سبز با اولویت تغییر الگوی کاشت با استفاده از گونه‌های بومی، مقاوم و سازگار توسط سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران اظهار کرد: بر اساس رهنمود آقای میلانی عضو و رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران و بررسی‌های به عمل آمده توسط مشاوران شورا و کارشناسان سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران، عرصه‌ای به مساحت ۲ هکتار واقع در حد فاصل بوستان آزادگان با بوستان جنگلی توسکا به منظور راه اندازی ایستگاه تحقیقاتی فضای سبزشهر تهران در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: این ایستگاه تحقیقاتی به عنوان مزرعه تولیدی و خزانه نهال‌های زینتی بومی، مقاوم و سازگار مورد استفاده سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران قرار می‌گیرد.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در توضیح علت راه اندازی این مرکز گفت: با توجه به محدودیت‌های آب و هوایی در مناطق مختلف شهر تهران، برای شناسایی گونه‌های گیاهی مناسب میکروکلیماهای مختلف شهر و همچنین چگونگی مقابله با محدودیت‌های آب و خاک و مبارزه با آفات و بیماری‌ها و سایر مشکلات و معضلات فضای سبز، احتیاج به اجرای پروژه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی خاصی در این زمینه است.

مختاری با اشاره به اینکه یکی از تحقیقات مهمی که در این ایستگاه شروع خواهد شد جمع آوری انواع گونه‌های گیاهی مقاوم، بومی و سازگار است، عنوان کرد: قسمتی از این ایستگاه به پایه‌های ژنتیکی و کلکسیون گیاهان پوششی و گیاهان جایگزین چمن اختصاص خواهد یافت.

وی ادامه داد: انجام پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با گیاه و آب و خاک که با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز علمی تحقیقاتی صورت خواهد گرفت، یکی دیگر از اهداف این ایستگاه تحقیقاتی است.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران با اشاره به سایر علل راه‌اندازی این مرکز گفت: تعیین نیاز آبی گیاهان، مقاومت در برابر آلودگی هوا، مقاومت در برابر ریزگردها، تغییر اقلیم و تاب آوری در شرایط بحران از دیگر موضوعات مورد بررسی در این ایستگاه است.

وی تاکید کرد: هدف اصلی این ایستگاه، بررسی‌های علمی در زمینه حل موانع علمی و فنی مرتبط با توسعه کمی و کیفی تولید درختان، گل و گیاهان زینتی کشور است که پس از انجام مراحل تحقیق، نتایج علمی و فنی مربوطه را از طریق ارائه گزارش‌های نهایی، مقالات، نشریه‌های فنی ایستگاه تحقیقاتی – ترویجی و یا برپایی دوره‌های آموزشی در اختیار بهره برداران قرار می‌دهد.

مدیرعامل بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران با بیان اینکه این ایستگاه به عنوان یک مرکز شبکه‌ای عمل کرده و با ۹۳ مرکز تحقیقات و آموزش و مشاوره فضای سبز مستقر در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران ارتباط مستقیم خواهد داشت، اضافه کرد: این مرکز یافته‌های تحقیقی خود را با این مراکز به اشتراک می‌گذارد تا نتایج به دست آمده قابل ارزیابی و اجرا برای کلیه مناطق شهر تهران باشد.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرنوشت، به گفته مختاری یک ایستگاه تحقیقاتی دیگر نیز در آینده نزدیک در جنوب غربی تهران راه‌اندازی خواهد شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا