آموزش و پرورش

باید اینترنت مخصوص نوجوان داشته باشیم

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز رضا تقی پور وزیر سابق ارتباطات و عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در برنامه تلویزیونی پرسشگر که شامگاه گذشته با موضوع «چرایی عدم گسترش پیام رسان های داخلی در آموزش و پرورش» روی آنتن رفت، در پاسخ به پرسشی مبنی بر ” سرانجام بخشنامه هایی چون بخشنامه در یک و نیم سال گذشته مبنی بر ممنوعیت استفاده از پیام رسان های خارجی و اعلام وزیر وقت آموزش و پرورش مبنی بر فراهم شدن امکان حضور در یک پیام رسان واحد داخلی برای دانش آموزان و راهکارهای حل این مشکل اظهار کرد: ما در مسیر فراگیر شدن هر پدیده ای از جمله استفاده درست از فناوری های نو قطعا باید مراحلی را طی کنیم چه از طریق اموزش و چه از طریق یادگیری غیرمستقیم. ما در این مسیر موفق نبوده ایم.

وی افزود: یک بخش از مشکل به قوانین و مقررات و مسیرهایی که آماده کرده ایم برمی گردد. بسیاری کشورها اینترنت نوجوان و کودک و جوان دارند که چارچوب های جدایی از اینترنت بزرگسالان دارد. باید در آموزش و پرورش محیطی را فراهم کنیم که مختص آموزش باشد و حواشی غیرمرتبط نداشته باشد.

تقی پور با بیان اینکه متاسفانه می بینیم که استفاده غیرمرتبط از اینترنت بر آنچه که باید در توسعه آموزش بکاربگیریم، غالب می شود، گفت: در تولید محتوا کم کار کرده ایم. قصد دخالت در کار آموزش و پرورش را ندارم؛ اما حتی بسیاری از مسائل را می توان به صورت غیرحضوری به دانش آموزان آموزش داد. اینها همگی نیازمند برنامه مشخص است.

وی با اشاره به مشکلات دولت الکترونیک گفت: اگرچه زیرساخت های ارتباطی و انبارش داده ها تا حدود زیادی فراهم شده اما متاسفانه فرایندهای داخلی دستگاه ها نظیر آموزش و پرورش کفایت ندارد تا بر روی بسترها و شبکه های الکترونیکی منتقل شود.

وزیر سابق ارتباطات با اشاره به حضور فعال پیام رسان های داخلی  از دو سال گذشته گفت: می توانیم امروز ادعا کنیم که مانع فنی در مسیر توسعه استفاده از این فرصت بزرگ در فرایندهای اداری و آموزشی نداریم. 

تقی پور درباره حجم ترافیک پیام رسان های خارجی گفت: آماری که داریم  حجم پهنای باند این دو پیام رسان خارجی مورد استفاده در ایران، در حالت عادی حدود ۱۰  برابر کل پیام رسان های داخلی است. 

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی درباره علت عدم استقبال از پیام رسان های بومی و ریشه این مشکل گفت: برنامه مشخصی برای این کار در کل کشور دنبال نشده است. شاید یکی از متهمین خود ما در شورای عالی فضای مجازی باشیم. مصوبات پراکنده ای داشته ایم که از جمله مهمترین آنها ساماندهی پیام رسان ها است که در ۱۳ خرداد ۹۶ به تصویب رسیده است. ولی واقعا اگر ارزیابی درست داشته باشیم در می یابیم میزان کمی از این مصوبه اجرایی شده است.

وی درباره اینکه مسئولیت اجرای این مصوبه برعهده کدام نهاده بوده است؟ گفت: طبق قاعده آماده سازی زیرساخت ها بر عهده وزارت ارتباطات بوده است. طرف خارجی نیز باید یک نماینده را تعیین می کردند تا بتوان جرائم رخ داده را ریشه یابی کرد که آن هم میسر نشده است. دستگاه های مختلف مرتبط باید وظایف خود را انجام می دادند. 

تقی پور با بیان اینکه پیام رسان های داخلی را در مقابل غول های بزرگی قرار داده ایم که چندین سال است کار می کنند گفت: ۵ میلیارد تومان وام به برخی پیام رسان ها دادند. در حالی که در قیاس با چندهزار سروری که دارند کفایت نمی کرد. 

وی با بیان اینکه اکنون شرایط برای پیام رسان های داخلی متفاوت شده و بخشی از زیرساخت ها در یک سال اخیر تقویت شده اند، گفت : آموزش  و پرورش به راحتی می تواند از این پیام رسان ها بهره برداری کند. ایجاد جزایر مختلف به صلاح نیست قرار بود این ها رقابت کنند و هرکدام توانستند به صورت واحد در اختیار قرار بگیرند. در حال حاضر ۵ پیام رسان فعال در کشور هستند.

مهدی انجیدنی  مدرس دانشگاه و مدیرعامل یکی از پیام رسان های داخلی نیز در این برنامه در پاسخ به اینکه اگر بسترهای فنی لازم فراهم است چرا پیام رسان های داخلی نسبت به پیام رسان های خارجی دچار ضعف هستند؟ گفت: خوشبختانه در دو سال اخیر که پیام رسان های داخلی وارد بازار شدند رشد خوبی داشته اند. شب گذشته در مجموع چهار پیام رسان داخلی 60 گیگابیت در هر ثانیه ترافیک داشته و ارائه خدمت کرده اند. این عدد خوبی است و چهار روز قبل یک دهم این رقم ارائه خدمت می دادند. جای افتخار است که در یک هفته بیش از 10 تا 20 برابر مقیاس خود را بزرگ کرده اند که از نظر مهندسی نرم افزار و اصول شبکه ارزشمند است.

این مدرس دانشگاه گفت: هفت پیام رسان فعال داریم که پنج مورد بسیار جدی پای کار هستند. در گزارش سالانه وزارت ارتباطات مجموع کاربران این شبکه ها 20 میلیون نفر ذکر شده بود. اما در همین چند روز اخیر از 40 میلیون گذشته و استقبال بسیار بالا بوده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا با وصل شدن اینترنت تعداد این کاربران باز کاهش می یابد؟ گفت: بله، احتمالا بخشی از این آمار بر می گردد. ولی بخش زیادی باقی می مانند. مردم تعجب کردند و تصور می کردند که این پیام رسان ها کند و بد هستند. در حالی که اینها پیام رسان های بومی شده اند که بخش های مختلفی دارند و حتی بخش مرتبط با کودک و نوجوان هم دارند.

وی درباره تعداد دانش آموزان یا معلمانی که عضو گروه ها و کانال های این پیام رسان های داخلی هستند، گفت: آمار با این تفکیک بعید است وجود داشته باشد. هرچند حساب کنید وقتی همه معلمان به شاگردان خود می گویند در کانال ما عضو شوید، تعداد فعالین آموزش پرورشی در این فضا می شود میلیونها گروه و عضو.

انجیدنی ادامه داد: ولی آنچه مشخص است این است که آمار تبادل پیام روزانه در این چند پیام رسان داخلی دیروز از سقف 400، 500 میلیون پیام خصوصی بین افراد گذشت. مثلا سرعت تبادل پیام در پیام رسان ما حدود 120 هزار پیام در ثانیه بود. 

انجیدنی ادامه داد: دو پیام رسان خارجی اصلی در کشور داریم. باری که روی دوش این دو پیام رسان خارجی بوده حداقل دو تا سه برابر پیام رسان های داخلی در شرایط فعلی است.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی فضای مجازی مبنی بر ساماندهی پیام رسان ها اظهار کرد: در همین مصوبه آمده است که پیام رسان ها باید پروانه فعالیت بگیرند اما با این وجود تا به حال کسی به سراغ ما نیامده است و ما نمی دانسته ایم باید چه کنیم تا پروانه دریافت شود.

وی ادامه داد: خودمان در یک فقره کودک ربایی متوجه شدیم که فرد سارق و آن کودک یک پیام در پیام رسان ما تبادل کرده بودند که توانستیم مسیر را دنبال کنیم. در پلتفرم های ملی وقتی جرائمی اینگونه رخ می دهد می توان موضوع را دنبال کرد. از طرفی موضوع مهمتر این است که چرا باید کودکان ما در پیام رسان های خارجی حضور داشته باشند و به توصیه مدرسه و معلمان عضو گروههایی شده در آنجا آزمون بدهند و …؟ 

وی افزود: این در حالی است که ما پیام رسان های بومی کودکان و نوجوان با شرایط خاص نظارتی والدین و … داریم. 

این مدرس دانشگاه بر ضرورت ارتقای سواد رسانه ای تاکید کرد و گفت: اصلا مردم را آموزش نداده ایم که این ابزارها چه هستند و آسیب ها و مزیت های آن چیست و چه رده بندی سنی را باید برای آنها رعایت کرد؟ در کشور ما برخلاف دیگر کشورها الزامی نداریم که داده های دستگاه هایمان از کشور خارج نشود. نظیر بخشنامه وزیر آموزش و پرورش در سال گذشته مبنی بر ممنوعیت فعالیت در پیام رسان های خارجی زیاد داریم؛ اما اینها هیچ گاه پیگیری نمی شوند.

انجیدنی گفت: مسئولان احساس می کنند باید این موارد واضح را بگویند اما نمیدانم چرا اجرایی اش نمی کنند. مثلا واضح است که فرزندان ما نباید در پیام رسان خارجی که برای افراد بالای 18 سال ساخته شده حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: در قوانین یونیسف و اتحادیه اروپا حفاظت ار بچه ها در حریم اینترنت جزو وظایف دولت هاست. اینکه پیام رسان های داخلی ظرفیت نداشتند کجا سنجیده شده است؟ ما دنبال این نیستیم که مانند صنعت خودرو باشیم، اتفاقا همه پیام رسان های خارجی هم باشند مشکلی ندارد ما توان رقابت داریم. ما فقط برابری می خواهیم؛ اگر از ما مالیات می گیرند از پیام رسان خارجی هم بگیرند. چرا کشور ما بدون ثبت شرکت به این راحتی اجازه می دهد همه چیز در اختیار پیام رسان خارجی باشد؟

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا