* باید به «ترک فعل» ‌ها پرداخت تا شاهد پلاسکو و سینا اطهرهای دیگر نباشیم - اجتماعی نیوز
شهری

باید به «ترک فعل» ‌ها پرداخت تا شاهد پلاسکو و سینا اطهرهای دیگر نباشیم

تصویر بنررئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: باید به موضوع ترک فعل‌ها پرداخت تا دیگر شاهد حادثه پلاسکو و سینا اطهرها نباشیم؛ چراکه علی رغم خسارت‌های مادی، هیچ چیزی جان از دست رفته جان باختگان عزیز این حوادث را جبران نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، حجت الاسلام والمسلمین درویشیان در جریان بازدید از شهرداری تهران در جلسه شورای معاونین، روسای سازمان های تابعه و شهرداران مناطق تهران که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، نظارت را یک امر ضروری و اجتناب ناپذیر دانست و گفت: اگر مجموعه‌ ای بهترین قوانین، برنامه و مجریان را داشته باشد ولی نظارت موثر و قوی وجود نداشته باشد، آن مجموعه به اهداف تعیین شده خود دست پیدا نمی‌کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ضمن تاکید بر اهیمت نظارت‌های درون دستگاهی، تصریح کرد: حراست و بازرسی دستگاه‌ها طبق قانون مکلف هستند اگر ایراد و سوءجریانی مشاهده کردند، به سازمان بازرسی کل کشور گزارش کنند.

وی با اشاره به اهمیت هوشمندسازی شهرداری اظهار کرد: با توجه به گستردگی فعالیت‌ها، ضرورت دارد سامانه‌های شهرداری هوشمند شود تا تمام فعالیت‌ها قابل رصد، کنترل و نظارت بوده و جلوی وقوع تخلف و فساد گرفته شود.

درویشیان با اشاره به خسارت‌هایی که از ناحیه ترک فعل ها متوجه مردم و کشور می‌شود، خاطرنشان کرد: در موضوع آلودگی هوا چندین دستگاه به وظایف خود در این موضوع عمل نکردند و هر مدیری که در زمان مسئولیت به وظیفه‌اش عمل نکرده باید مورد سوال قرار بگیرد.

عضو شورای عالی قوه قضاییه با بیان اینکه منشاء بخش قابل توجهی از موضوع ترافیک و آلودگی هوا شهرداری نیست و امکان رفع آن نیز به تنهایی از عهده شهرداری برنمی‌آید، تصریح کرد: دولت باید سهم خود را در حمل و نقل عمومی ایفا کند؛ بنا بر گزارشی که ارائه شد، سهم مشارکت دولت در حمل و نقل عمومی نسبت به دهه‌های گذشته بسیار کاهش یافته است.

وی با اشاره به ارائه گزارشی در خصوص انباشت مطالبات شهرداری از اشخاص حقیقی و حقوقی به بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان گفت: بخش حقوقی شهرداری در زمینه وصول مطالبات باید تقویت و فعال‌تر شود؛ چرا که یکی از ضعف‌های دستگاه‌های اجرایی عدم دفاع لازم و مناسب در دعاوی حقوقی است؛ در این راستا اگر دستگاه‌های اجرایی در پرداخت مطالبات شهرداری کوتاهی می‌کنند، آماده کمک در این زمینه هستیم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به قانون شهرداری که بعضا مربوط به دهه ۳۰ و ۵۰ است، گفت: حتما در جریان تعامل با مجلس شورای اسلامی اصلاح و به روزرسانی این قانون را دنبال می‌کنیم.

درویشیان با تاکید بر ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری‌ها اظهار کرد: اینکه زمانی تصمیم گرفتند شهرداری‌ها خودشان کسب درآمد و خودشان هزینه کنند، منشاء مشکلات امروز کلانشهرها همچون تراکم‌فروشی هاست که قانون درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور مصوب ۱۴ اردیبهشت سال جاری در مجلس تصویب شده و باید هرچه زودتر اجرایی شود.

عضو شورای عالی قوه قضاییه با تاکید بر اینکه باید جلوی تخلف هر فرد و دستگاهی گرفته شود گفت: اگر دستگاه‌های اجرایی و نهادهای دولتی، عمومی و غیردولتی از قوانین شهرداری تخطی می‌کنند، مانند ساخت و ساز غیر مجاز و پرداخت نکردن مطالبات، به سازمان بازرسی کل کشور منتقل کنید تا جلوی تخلف‌شان را بگیریم.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: باید به موضوع ترک فعل‌ها پرداخت تا دیگر شاهد حادثه پلاسکو و سینا اطهرها نباشیم؛ چراکه علی رغم خسارت‌های مادی، هیچ چیزی جان از دست رفته جان باختگان عزیز این حوادث را جبران نمی‌کند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه مدیران و نیروی انسانی را جزو سرمایه‌های نظام می‌دانیم و در پی صیانت از آن هستیم، گفت: از مدیران پاکدست، شجاع، ریسک‌پذیر و قانونمند به طور قاطع حمایت می‌کنیم و در کنار حمایت اگر فسادی رخ دهد، برخورد می‌کنیم.

پیروز حناچی شهردار تهران نیز در ابتدا از حضور حجت الاسلام والمسلمین درویشیان در شهرداری تهران قدردانی و تشکر کرد و گفت: سازمان بازرسی کل کشور یکی از دستگاه‌های مهم و تاثیرگذار در اصلاح روابط و ارتقای سلامت نظام اداری است.

شهردار تهران اظهار کرد: از شما می‌خواهم همانطور که سوال و نظارت می‌کنید و باید این کار را انجام دهید، با توجه به شرایط سخت کنونی از مدیرانی که وظایف خود را انجام می‌دهد حمایت کنید.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا