* بررسی صلاحیت ۳۱۳۰ نفر برای تصدی پست مدیریت محله - اجتماعی نیوز
شهری

بررسی صلاحیت ۳۱۳۰ نفر برای تصدی پست مدیریت محله

تصویر بنررئیس دبیرخانه ستاد مدیریت محله ضمن ارائه گزارشی از استقرار رویه قانونی و ایجاد سازوکاری منظم، برای انتخاب مدیران محلات گفت: در سازوکار فعلی، فرایند انتخاب مدیر محله شفاف‌تر شده و افراد دارای شایستگی برای تصدی مدیریت محله‌ها برگزیده می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، مهدی شیرزاد در مورد فرایند انتخاب مدیران محلات گفت: پیش از این، انتخاب مدیران محله با بررسی مختصر رزومه گزینه‌های معرفی شده از سوی معاون اجتماعی منطقه در ستاد مدیریت محله و در نهایت با معرفی دو گزینه به هیئت امنا، انتخاب مدیر انجام می‌شد.

وی افزود: در این دوره مدیریت شهری، با نقد و بررسی فرایند گذشته تلاش شد رویه ضابطه‌مند شود تا از انتخاب‌های سلیقه‌ای و اعمال نفوذ در فرایند انتخاب مدیر محله جلوگیری شود.

ارزیابی داوطلبان در کانون ارزیابی مدیران محله

رئیس دبیرخانه ستاد مدیریت محله در مورد شفافیت فرایند انتخاب مدیر محله گفت: با اعلام یک فراخوان عمومی در سطح مناطق، این امکان برای تمام افرادی که در خود توانمندی مدیریت محله را می‌دیدند به وجود آمد تا فرصتی برابر برای ارزیابی و کسب این سمت داشته باشند.

وی افزود: در گام بعد، برای برگزاری کانون ارزیابی مدیران محله، با استقرار یک فرایند تخصصی با همکاری شرکت خدمات اداری شهر، نظام شایستگی افراد تبیین شد. چهار شایستگی برای مدیران محله تعریف و بر مبنای آن یک آزمون روان شناختی و دو مصاحبه نیمه‌ساخت‌یافته طراحی شد. این شایستگی‌ها عبارتند از مسئولیت‌پذیری، تفکر تحلیلی و حل مسئله، هدف‌گرایی و هدایت عملکرد و مهارت ارتباطی. با کمک مشاوران متخصص در این زمینه، ذیل هریک از این شایستگی‌های مرکزی شاخص‌ها و نشانه‌های رفتاری مرتبط تدوین شده است.

رئیس دبیرخانه ستاد مدیریت محله در مورد روش تبیین مولفه‌های شایستگی اظهار کرد: این مولفه‌ها حاصل سه منبع مطالعاتی بوده است. اول مطالعه‌ای که در ارتباط با میزان و کیفیت فعالیت‌های سراهای محله‌ها انجام شده، دوم نظام شایستگی مدیران شهرداری که در شرکت خدمات شهری تدوین شده است و سوم نظرات مدیران سراهای محله‌ها، معاونین اجتماعی مناطق و صاحب‌نظران حوزه اجتماعی. برای هریک از داوطلبان کارنامه تخصصی و تفصیلی صادر شده است که به دلیل محرمانگی اطلاعات شخصی افراد تنها با تقاضای خودشان در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

شیرزاد در مورد تغییرات فرایند اجرا شده برای انتخاب مدیر محله گفت: تغییر اول نسبت به گذشته، شفافیت و فرصت برابر افراد در ورود به فرایند انتخاب است. داوطلب تصدی سمت مدیریت محله ممکن است از طریق شورایاری معرفی شده باشد یا در سرای محله فعال بوده باشد و یا شهروندی علاقه‌مند به مدیریت در محله باشد. تغییر دوم، مصاحبه بر مبنای یک مدل تخصصی توسط ارزیابان متخصص بود که امکان اعمال سلیقه در آن به حداقل رسیده است و تغییر سوم، این است که بسته به تعداد داوطلبان در هر محله، گزینه‌های بیشتری (بین ۳ تا ۵ گزینه) به هیئت امنا معرفی می‌شوند تا قدرت انتخاب افزایش یابد.

بررسی صلاحیت ۳۱۳۰ نفر برای تصدی پست مدیریت محله

رئیس دبیرخانه ستاد مدیریت محله در مورد میزان ثبت نام برای مدیریت محله گفت: در این فرایند ۳۱۳۰ نفر در سامانه مرتبط با انتخاب مدیر محله ثبت نام کردند و پس از پایش اولیه توسط کارگروهی در مناطق، حدود ۱۰۰۰ نفر از این افراد، شرایط لازم را احراز نکردند و ۲۱۳۰ نفر برای طی فرایند ارزیابی تخصصی توسط مناطق ۲۲گانه معرفی شدند.
وی تصریح کرد: با انصراف برخی از افراد و نهایی شدن لیست، ۱۸۶۳ نفر برای مصاحبه دعوت شدند که از این تعداد ۲۹۹ نفر مدیران فعلی محلات شهر تهران هستند. پس از انصراف برخی از مدیران فعلی محلات، در نهایت ۲۸۵ نفر از ایشان به همراه ۱۵۶۰ نفر از داوطلبان، مورد ارزیابی قرار گرفتند. البته مدیران فعلی محلات به دلیل احترام به تجارب و زحماتی که در این مدت کشیده اند، بدون طی فرایند ارزیابی اولیه توسط مناطق به کانون ارزیابی دعوت شدند.

شیرزاد در مورد ویژگی‌های افرادی که ثبت نام کردند، گفت: به طور میانگین برای هر محله ۸.۵ نفر ثبت‌نام کردند که جوان‌ترین فرد حدود ۲۰ سال سن و مسن‌ترین نیز حدود ۸۲ سال سن داشت.

وی افزود: مناطق ۱ و ۵ با توجه به این که بیش ترین تعداد محله را دارند، بیش ترین تعداد داوطلب را نیز داشتند. بالاترین نمره‌ای که در کانون ارزیابی به دست آمد مربوط به داوطلبی در محله جنت‌آباد شمالی در منطقه ۵ با نمره ۸۲.۵ از ۱۰۰ بود. میانگین شهرتهران ۴۹ از ۱۰۰ و بالاترین میانگین منطقه مربوط به منطقه چهار با نمره ۵۲ از ۱۰۰ بود.

فرایند انتخاب مدیر محله شفاف‌تر شده است

شیرزاد ادامه داد: بعد از طی فرایند ارزیابی، بسته به تعداد داوطلبان ثبت نامی، برای هر محله حداکثر ۵ نفر به منطقه معرفی می‌شوند. در مرحله اول ۳‌ نفر توسط کارگروه «انتخاب مدیر محله» منطقه، برای انتخاب به هیئت امنای محله معرفی می‌شوند که در صورت عدم انتخاب از بین این گزینه‌ها در مرحله دوم ۲ نفر باقی‌مانده معرفی می‌شوند تا در نهایت، یک نفر با نظر هیئت امنا مدیر محله شود.
بنا براعلام روابط عمومی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، وی افزود: خوشبختانه کار برگزاری کانون‌های ارزیابی به پایان رسیده است و نتایج آن مشخص شده است. کسانی را به هیأت امنا معرفی کرده‌ایم که نمره کانون ارزیابی‌شان در حد میانگین منطقه یا بالاتر باشد. در مرحله اول، در ۱۷۱ محله که حداقل سه نفر برای معرفی به هیئت امنا داشتند، افراد را به مناطق ۲۲ گانه معرفی کردیم. ۵ محله، سرای محله ندارند که برای آن ها کسی معرفی نمی شود. در این محلات، حدود ۶۰ مدیر محله فعلی نمره لازم برای معرفی به هیأت امنا را کسب نکردند.
در ۱۷۷ محله باقی مانده که در گام دوم به مناطق معرفی شدند، در هر محله، ما کمتر از ۳ نفر که نمره‌ای مساوی یا بالاتر از میانگین منطقه کسب کرده باشند، داریم. برای این محلات، از بانک اطلاعاتی مدیران محله هر منطقه، برای هر کدام از این محله ها بین ۳ تا ۵ نفر توسط کارگروه انتخاب مدیر محله، به هیأت امنا معرفی شود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا