آموزش و پرورش

برگزاری جشنواره «لاله روشن» به یاد شهدای دانش آموز

تصویر بنربه گزارش خبرنگار مهر، مدتی است تاکید مسئولان آموزش و پرورش بر جایگزینی فعالیت های فرهنگی و هنری و مهارتی در مدارس به جای تاکید بیش از اندازه نظام تعلیم و تربیت بر دروسی که عمدتا حفظیات است، شده است. از سوی دیگر پرسش مهر رئیس جمهور در آغاز سال تحصیلی ۹۸-۹۹، گویی پاسخ عریانی دارد و این پرسش که آیا شما در مدارس نشاط دارید و نوشتن دانش آموزان درباره چالش های نشاط در مدارس می تواند از این راه بگذرد که چه میزان دانش آموزان در مدارس در لا به لای کتاب ها و مشق ها اسیر شده اند و یا چه میزان برنامه های متنوع فوق فرهنگی، هنری، ورزشی و… برای آنها ارائه می شود. هر چند چیزی که در میان سخنان مسئولان و شاید پرسش مهر رئیس جمهور گم است، نبود زیرساخت های لازم برای تحول و بستر سازی برای اهمیت دادن به برنامه هایی است که می تواند روح و روان دانش آموزان را پشت نیمکت های خشک مدارس حفظ کند.

علی رمضانی مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی در گفتگو با مهر خبر می دهد که معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش تدارکات ویژه ای برای سال تحصیلی جدید و رشد برنامه های فرهنگی و هنری داده است که از همین روزها و به مناسبت هفته دفاع مقدس کلید خورده است. 

وی در گفتگو با مهر گفت: ما از همین آغاز سال تحصیلی و با شروع روز اول مهر، برنامه های فرهنگی و هنری را با بحث تاکید بر فرهنگ شهادت و ایثار و نهادینه کردن آن با ارائه برنامه های متنوع در سطح مدارس آغاز کردیم و حتی امسال در کنار زنگ مهر ، زنگ دفاع مقدس نیز در مدارس زده شد.

وی ادامه داد: در مدارس برنامه های سرود و نمایش با همین مضمون اجرا می شود و برنامه زیارت از مقبره شهدا توسط دانش آموزان را در دستور کار داریم. همچنین مدارس به شکل ویژه از یادگاران ۸ سال دفاع مقدس به تناوب دعوت می کنند تا به عنوان سخنران برنامه صبحگاهی حضور داشته باشند. نمایشگاه های ویژه ای نیز در مدارس به همین مناسبت دایر شده و می شود. عمده این فعالیت ها نیز با همکاری شورای دانش آموزی صورت می گیرد.

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی بیان کرد: امسال برای اولین بار جشنواره «لاله روشن» را برگزار خواهیم کرد که جزئیات این برنامه را اعلام خواهیم کرد اما در این برنامه قرار است پرداختن به زندگی دانش آموزان شهید مورد توجه باشد و طی این برنامه هر مدرسه به یک شهید دانش آموز بپردازد و یادواره آن شهید را برگزار کند. این برنامه بعد از انتخابات شورای دانش آموزی که در آبان ماه است، زده خواهد شد. هدفمان هم این است که دانش آموزان را با قهرمانان ملی خودشان بیشتر آشنا کنیم. 

رمضانی دیگر برنامه مورد تاکید این اداره کل در سال تحصیلی جدید را اجرای ۳۹ برنامه در حوزه عفاف و حجاب بیان کرد و درباره دیگر برنامه ها گفت: در بحث زنگ پرسش مهر قرار است برای نخستین بار فرهنگیان را نیز فعال کنیم. همچنین برنامه ای که در نیمه دوم مهرماه کلید می خورد سی و هشتمین دوره مسابقات فرهنگی هنری است که در مدارس کلید می خورد و می خواهیم در این حوزه مدارس را امسال فعال تر کنیم. 

وی ادامه داد: اختتامیه «گلدسته های سرو» را امسال در استان گلستان برگزار خواهیم کرد و همچنین اختتامیه کرال فرهنگیان را در پایان ماه صفر برگزار خواهیم کرد. در نیمه دوم آبان ماه نیز اعزام ۴۰ تا ۴۲ هزار دانش آموز به اردوهای راهیان نور را خواهیم داشت که در مرقد امام (ره) صورت می گیرد.

رمضانی گفت: برنامه ویژه دیگر ما جشنواره «آیینه زمان» است که به زندگی حضرت امام (ره) می پردازد و همچنین اختتامیه جشنواره «دانایی-توانایی» را نیز در همین نیمه اول سال در برگزار می کنیم. 

وی با اشاره به کارگروه ویژه برای اردوهای دانش آموزی بیان کرد: یک سری کلاس های آموزشی برای مدرسان اردویی برگزار خواهیم کرد که در زمینه بهداشت، راهنمایی رانندگی، پدافند غیرعامل و… این آموزش ها خواهد بود و بعد آنها به سطح استان ها می روند تا دانش آموزان را آموزش ببینند و ما دانش آموزانی داشته باشیم که یر مواقع بحران ها بتوانیم روی آنها حساب کنیم. 

مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی درباره کارویژه در خصوص شعار سال ۹۸ که از سوی رهبری در ابتدای سال اعلام شد، بیان کرد: بحث حمایت از کالای ایرانی برای ما بسیار جدی است و پس از اعلام رهبری در ابتدای سال تحصیلی کارگروه آن در استان یزد شکل گرفت. در این حوزه امسال جشنواره با شکوهی را برگزار خواهیم کرد. همچنین برنامه های امسال این اداره کل  برنامه هایی با توجه به سرفصل های بیانیه گام دوم انقلاب خواهد بود که در آینده نزدیک انها را اعلام می کنیم.

رمضانی در پایان اظهار کرد: برای امسال هفته تئاتر را به صورت ویژه در مدارس اجرا خواهیم کرد تا طی آن دانش آموزان هم مهارتی را یاد بگیرند و هم بتوانیم در مدارس نشاط ایجاد کنیم. در بحث شورای دانش آموزی و انتخابات آن نیز امسال در مراکز استانها با کمک وزارت کشور این انتخابات به صورت الکترونیکی برگزار میشود تا برای انتخابات کشوری دانش آموزان را در این زمینه آماده کنیم.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا