قضایی و حقوقی

بیش از ۶ هزار زندانی جرایم غیرعمد آزاد شدند

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسونیوز و براساس اعلام ، به برکت کمک‌های نوعدوستانه خیرین و تلاش کمیته‌های صلح و سازش این نهاد مردمی جمعیت زندانیان جرایم غیرعمد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش محسوسی داشته است، اما با این وجود هم اکنون ۱۴۴ زن و ۴ هزار و ۲۰ محکوم مرد به دلیل ناتوانی در تأمین دیون خصوصی در بند حبس بسر می‌برند.

تنها ۳ درصد تحت حمایت ستاد دیه بدهکار دیات هستند

از این تعداد ۵۲ زندانی به دلیل دیات ناشی از تصادفات رانندگی، ۲۲ نفر به علت ناتوانی در تأمین دیات ناشی از حوادث کارگاهی و ۵۱ مددجو نیز بابت عدم استطاعت در پرداخت دیات شبه عمد در حبس نگهداری می‌شوند.

آزادی ۶ هزار و ۹۸۲ زندانی غیرعمد از ابتدای سال

با وجود تلاش یازده ماهه ستاد دیه در سال جاری اگرچه تعداد ۲۸۴ زندانی زن و ۶ هزار و ۶۹۸ محکوم مرد از سطح زندان‌های کشور آزاد شده و غالب محبوسان با مدت حبس بالا از بند رهایی یافته‌اند، اما متأسفانه در آستانه سال نو ۴ هزار و ۱۶۴ زندانی جرایم غیر عمد پشت میله‌های زندان چشم انتظار آزادی هستند. افرادی که به دلیل عدم سابقه کیفری در پرونده و تک قرار بودند به محض حمایت از آن‌ها از بند رهایی خواهند یافت.

البرز هیچ زندانی قدیمی ندارد

ستاد دیه استان البرز با شناسایی به موقع و حمایت مادی و معنوی صورت نیکوکاران تمامی محبوسان با ورودی قبل از فرودین ۱۴۰۰ را از بند حبس رهایی بخشیده و می‌توان گفت تنها استانی در کشور است که حتی یک زندانی قدیمی ندارد.

در سطح استان‌های زنجان، یزد، قم، ایلام، و سیستان و بلوچستان نیز تنها یک زندانی جرایم غیرعمد در بند هستند که به دلیل رقم سنگین بدهی تاریخ حبس آن‌ها به سال قبل یا سال‌های قبل‌تر بازمی‌گردد.

فارس در صدر فهرست بیشترین زندانی غیرعمد

استان فارس با ۶۰۵ زندانی جرایم غیرعمد بیشترین زندانیان واجد شرایط را به خود اختصاص داده و در فهرست بعدی گیلان با ۴۳۷ محبوس و کرمانشاه با ۳۷۳ محکوم مالی و بدهکار دیه دیه در رأس فهرست عددی قرار گرفته‌اند.

گفتنی است، مجموع زندانیان واجد شرایط استان‌های قم، ایلام و سمنان در مجموع به ۲۵ نفر هم نمی‌رسند.

منبع:مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا