* تاکید ایران و یونسکو بر اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی خاورمیانه- اخبار اجتماعی - اجتماعی نیوز
دسته‌بندی نشده

تاکید ایران و یونسکو بر اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی خاورمیانه- اخبار اجتماعی – –

تصویر بنر


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، روز دوشنبه، ۶ ژانویه ادری ازوله مدیرکل یونسکو، با احمد جلالی سفیر ایران در یونسکو، دیداری داشت که طی آن تنش‌های منطقه خاورمیانه را با تأکید ویژه بر موضوع میراث و فرهنگ بررسی کردند.

مدیرکل، مفاد کنوانسیون ۱۹۵۴ در خصوص حفاظت از میراث فرهنگی در جریان جنگ مسلحانه و همینطور کنوانسیون ۱۹۷۲ در خصوص حفظ میراث فرهنگی و طبیعی را که هم آمریکا و هم ایران به آن ملحق شده اند، یادآور شد.

در کنوانسیون ۱۹۷۲ ضمن اشاره به موارد دیگر تصریح شده است که هر یک از کشورهای عضو «متعهد می‌شوند هیچ‌گونه اقدام عامدانه‌ای را که ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم باعث تخریب میراث فرهنگی و طبیعی  واقع در قلمرو سایر کشورهای عضو کنوانسیون شود، انجام ندهند».

همچنین مدیرکل به مفاد قطعنامه ۲۳۴۷ شورای امنیت که در سال ۲۰۱۷ با اکثریت آرا تصویب شد اشاره کرد که طی این قطعنامه، صراحتا اقداماتی را که باعث تخریب میراث فرهنگی می شوند، محکوم می‌کند.

در نهایت، خانم ادری آزوله بر جهان‌شمولی میراث فرهنگی و طبیعی به عنوان محورهای صلح و گفت‌وگوی میان ملت‌ها تأکید کرد و گفت: جامعه بین‌الملل موظف است از این میراث برای نسل‌های آتی حفاظت کند.

حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکوی ایران، پیش‌تر در واکنش به تهدید اخیر رییس‌جمهوری آمریکا نسبت به تخریب مراکز فرهنگی ایران، نامه‌ای اعتراضی به خانم اردی ازوله مدیرکل این نهاد بین‌المللی نوشت و در آن با استناد به مصوبه سازمان ملل متحد این اقدام دونالد ترامپ را ناقض هنجارهای بنیادین جامعه جهانی برشمرد.

ایوبی در این نامه خطاب به مدیرکل یونسکو، نوشت: با توجه به نقش کلیدی یونسکو در حفظ میراث فرهنگی و با توجه ویژه به کنوانسیون ۱۹۵۴ حفظ میراث فرهنگی در جریان جنگ مسلحانه و همین‌طور در راستای رسالت اصلی یونسکو که استقرار صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز میان ملت‌هاست، از سرکار عالی خواستارم ضمن محکوم کردن این اقدام، افکار عمومی را از خطرات چنین رفتارهایی آگاه کنید.

بلافاصله در پی این نامه نیز یونسکو به تهدید ترامپ علیه اماکن فرهنگی واکنش نشان داد و تاکید کرد که واشنگتن به‌عنوان یک عضو معاهدات بین المللی مربوط به حراست از میراث فرهنگی بشر باید به خودداری از آسیب رساندن به اماکن فرهنگی و تاریخی متعهد باشد.

انتهای پیام/

منبع:تسنیم

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا