محیط زیست

تبدیل باغات به ویلا باغ یک چالش زیست محیطی در دزفول است

تصویر بنرمصطفی استاد چینی گر در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: موضوع تفکیک برخی باغات مرکبات شهرستان و تبدیل آن به ویلا باغ در ابتدا در راستای جذب توریست صورت می‌گرفت که در آن زمان نیز این امر از جنبه‌های مختلف مورد تأیید اداره محیط زیست نبود.

وی افزود: اکنون که چندین سال از رویه نادرست قطعه قطعه کردن باغات و تبدیل آن به ویلا باغ می‌گذرد نیز تاکنون هیچ‌گونه استعلامی مبنی بر ایجاد ویلا به این اداره واصل نمی‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست عنوان کرد: زمانی که یک باغ چند هکتاری مرکبات تفکیک و به یک یا چند باغ ویلا تبدیل شود به طور طبیعی دیگر محصول کشاورزی در آن مکان تولید نمی‌شود که این امر برخلاف قوانین تغییر کاربری اراضی و باغات است و میزان تولید محصولات باغی و مرکبات شهرستان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

استاد چینی گر با بیان اینکه تبدیل باغات به باغ ویلا موجب پدید آمدن سکونت گاه‌های غیرمجاز در خارج از شهر و روستاها شده، گفت: هرکدام از این باغ ویلاها مقدار زیادی پساب و پسماند تولید می‌کنند به گونه‌ای که همواره در مناطقی که این ویلاها قرار دارند انباشتی از پسماند مشاهده می‌شود که با توجه به اینکه این باغ ویلاها غیرمجاز بوده و خارج از محدوده شهری و حتی خارج از طرح‌های هادی روستایی هستند متولی جمع آوری این پسماندها مشخص نیست.

وی، تبدیل باغات به ویلا را از جمله معضلات محیط زیستی در دزفول عنوان کرد و افزود: این معضل به اقتصاد شهر در زمینه تولید محصولات کشاورزی نیز لطمه وارد کرده است. از طرفی سود احداث و حتی استفاده از این باغ ویلاها صرفاً برای یک گروه خاص است بنابراین از آنجایی که این باغ ویلاها در ید قدرت مجموعه جهاد کشاورزی هستند لازم است این ارگان با اهتمام مانع از افزایش این رویه نادرست شود.

استاد چینی گر تاکید کرد: لازم است فرمانداری، جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی با همکاری دستگاه قضا به صورت جدی و مصمم‌تر از قبل به این امر ورود کنند و اقدامات مؤثری در راستای جلوگیری از افزایش باغ ویلاها و تفکیک و قطعه قطعه کردن اراضی کشاورزی و باغات مرکبات انجام دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، حدود دو هزار و ۵۰۰ ویلا باغ در وجود دارد. افزایش روند قطعه قطعه کردن باغات و انجام ساخت و سازهای غیرمجاز در آنها در مناطقی از دزفول همچون شمس آباد، بن جعفر و شهید منتظری که دارای باغات فراوان مرکبات هستند طی چند وقت اخیر رشد چشمگیری یافته و این امر موجب اعتراض شدید و چند باره امام جمعه و فرماندار دزفول شده است.

لطمه به حوزه تولید محصولات کشاورزی به ویژه مرکبات، ایجاد معضلات زیست محیطی، ناهنجاری‌های متعدد اجتماعی و فرهنگی که در این ویلا باغ‌ها رخ می‌دهد و عدم نظارت متولیان بر روند اقدامات صاحبان این باغ ویلاها از جمله مهمترین موارد مورد اعتراض امام جمعه و فرماندار است.

هزینه هر شب اجاره این ویلا باغ‌ها بسته به میزان امکانات رفاهی موجود در آنها متعدد است و تا شبی ۳۰ میلیون تا ۶۰ میلیون ریال نیز اجاره داده می‌شوند که نظارت اصولی و درستی بر این امر نیز وجود ندارد و صاحبان این ویلا باغ‌ها به صورت آزادانه اقدام به افزایش بهای اجاره ویلاهای خود می‌کنند.

به گفته برخی مسئولان چاه‌های آب و برق مصرفی این ویلا باغ‌ها نیز غیر مجاز است و افزایش احداث این ویلاها باعث بروز مشکلات در زمینه آب و برق مناطق مسکونی نزدیک به این ویلا باغ‌های غیرمجاز می‌شود.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا