دسته‌بندی نشده

تبعات مصوبه هیأت مقررات زدایی برای اپتومتریست‌ها / تعطیلی و بیکاری جامعه اپتومتری

تصویر بنر


عضو هیأت مدیره انجمن علمی اپتومتری ایران هشدار داد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، ناصر صادقپور، با عنوان این مطلب که اپتومتریست‌ها با اخذ مجوز‌ها و پروانه‌های لازم از وزارت بهداشت و بر اساس قوانین و آیین نامه موسسات ساخت و فروش عینک طبی، در موسسه عینک طبی خود اقدام به خدمت رسانی به مردم می‌نمایند، افزود: اخیراً هیأت مقررات زدایی یک بند را در بین یکی از مصوباتش آورده که در آن اپتومتریست‌ها را که پروانه کار خود را از وزارت بهداشت دریافت می‌کنند ملزم به طی مراحل دست و پا گیر و اضافی دریافت جواز کسب نموده است!

آخر برای یک حرفه چند مرتبه و از چند مرجع باید جواز کار گرفت؟ این چه نوع تسهیل و مقررات زدایی است؟!

این مصوبه در واقع یک نوع مانع تراشی در روند ارائه خدمت اپتومتریست‌ها به عنوان یک رشته وابسته پزشکی است که بر طبق قانون مجلس شورای اسلامی و آیین نامه‌های مربوطه جواز کار خود را مثل دیگر حرف پزشکی از مراجع ذیصلاح در وزارت بهداشت دریافت می‌دارند و با توجه به اینکه مشابه دیگر حرف پزشکی، اکثرا در ملک‌های غیر تجاری فعالیت دارند با این تعیین شرط و مانع تراشی! در بند “د” از مصوبات پنجاه و چهارمین نشست هیئت مقررات زدایی عملا به تعطیلی کشیده شده و نمی‌توانند خدمات خود را به مردم ارائه نمایند.

وی ادامه داد:، اما برای ما جای سوال است که هیأتی که متشکل از ترکیبی عالی از وزارت خانه و سازمان‌های متعدد است و هدف اش تسهیل شرایط راه اندازی کسب و کار است چگونه تصمیمی میگیرد که موجب بیکاری بیش از چند هزار نفر میشود؟

اگر قرار است سازندگان و فروشندگان عینک طبی یعنی اپتومتریست‌ها برای ارائه خدمات خود جواز کسب بگیرند پس تکلیف سازندگان و فروشندگان دارو یعنی دکتر‌های داروخانه، سازندگان و فروشندگان دندان مصنوعی یعنی دندانسازان و دندانپزشکان، سازندگان و فروشندگان اندام مصنوعی یعنی کارشناسان ارتز و پروتز چه می‌شود؟ آیا آن‌ها نیاز به این مقررات زدایی ندارند؟

متأسفانه این یک مانع جدی است و کاملا منافات با ماهیت وجودی این هیات تخصصی دارد. اپتومتریست‌ها با گرفتن پروانه از سازمان نظام پزشکی و دریافت موافقت اصولی و سپس مجوز بهره برداری و مسئول فنی از مراجع ذیصلاح در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اساس آیین نامه موسسه عینک طبی صادره از وزارت مذکور و با عنایت به تبصره ذیل ماده ۲ از قانون نظام صنفی و خارج از شمول بودن رشته اپتومتری از قانون نظام صنفی و با اتکا به قانون مجلس شورای اسلامی و آرا مختلف دیوان عدالت اداری، نیازی به گرفتن جواز کسب ندارند.

وی گفت: الان لازم است هم مسئولین مربوطه صدای ما را بشنوند و هم افکار عمومی، زیرا مشکلات زیادی را این مصوبه برای اپتومتریست ها، نظام سلامت و خدمت رسانی به مردم ایجاد خواهد کرد.

صادقپور تاکید کرد: این بند، مقررات زدایی نکرده، بلکه مقرراتی را اضافه کرده و این مانعی جدی است بر سر راه اشتغال همکاران ما، به خصوص همکاران جوان و تازه فارغ التحصیل.

صادقپور افزود: راه اندازی یک دفتر کار اپتومتری در این زمان نیاز به صد‌ها میلیون تومان هزینه برای تجهیزات دارد و مسلماً یک ویزیت چند هزار تومانی حتی هزینه‌های اولیه همچون برق و… محل کار را هم تامین نمیکند طبیعتاً راهی جز تعطیلی دفاتر نیست.

بنا براین اگر قرار باشد این مصوبه عملیاتی شود ما باید منتظر بیکار شدن اپتومتریست‌ها و کارکنان موسسات عینک طبی تحت نظر ایشان باشیم و ما با اعتمادی که به شخص رییس جمهور محترم داریم، مطمئنیم که ایشان و مسئولین محترم امضا کننده، راضی به این امر نیستند.

وی گفت: تمام این‌ها در حالی است که صد‌ها هزار نفر در صنوف مختلف بدون داشتن هیچ نوع مجوزی مشغول کار هستند و نظام به واسطه کمک به اقتصاد خانواده‌ها به خصوص در این شرایط سخت اقتصادی با تسامح و تساهل، و البته به حق، از کنار آن میگذرد، اما فارغ التحصیلان اپتومتریست با دریافت چندین مجوز از وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی که گاهاً یک سال و اندی طول می‌کشد، باید مجدداً جواز کسب بگیرند!

منبع: دانشجو

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا