* تبلت ارزان قیمت راهی برای کاهش هزینه های چاپ کتاب های درسی - اجتماعی نیوز
آموزش و پرورش

تبلت ارزان قیمت راهی برای کاهش هزینه های چاپ کتاب های درسی

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز محمد باقر اثنی عشری، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کل کشور در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع «فناوری اطلاعات و نظام آموزشی» شامگاه گذشته روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت، با اشاره به موج موج فناوری اطلاعات در ایران و جهان گفت: گردش مالی بازی های یارانه ای در سال ۹۶ در ایران ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: طبق مطالعات ۶۰ درصد دبستانی ها در مشاغلی به کار گرفته خواهند شد که امروز وجود ندارد و عمدتاً مشاغلی خواهد بود که به آی تی مرتبط است.

اثنی عشری به اندازه بازار آموزش در جهان اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۱۸ گردش مالی بازار آموزش ۶۰۰۰ میلیارد دلار بوده است و در سال ۲۰۳۰ به ۱۰ هزار میلیارد دلار می رسد. ما نیم درصد بازار جهان را در اختیار داریم و بازار ما باید ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۳۰ باشد که اینگونه نمی شود.

وی افزود: در زمینه فناوری اطلاعات بالاترین نرخ رشد بیکاری را در فارغ التحصیلان آی تی داریم اما در عین حال در بخش های تخصصی به شدت با کمبود نیرو مواجهیم. علت این تناقض این است که فارغ التحصیلان، صاحب مهارت های کاربردی آی تی نیستند و نظام آموزشی ما نتوانسته خود را تطبیق دهد و دانش آموزان و دانشجویانی تربیت کند که بتوانند وارد شغل های تخصصی مرتبط شوند.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کل کشور با اشاره به اینکه مردم در مناطق سیل زده از اولین تقاضاهایشان برقراری مخابرات و اینترنت بود و امروز دیور ارتباطات برای مردم بسیار اهمیت دارد گفت: کم سوادی دیجیتالی مدیران یکی دیگر از معضلات ماست. فارغ التحصیلانی داریم که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می روند و بازمی گردند و خدمت می کنند. اما گروهی هم داریم که بعد از فارغ‌التحصیلی توانمندی حرفه ای برای ورود به بازار کار ندارند. فارغ‌التحصیلان نرم افزاری داریم که نمی توانند برنامه نویسی کنند.

وی ادامه داد: نرخ پذیرش در این رشته افزایش یافته است. به وزارت علوم بودجه ها و اعتبارات خوبی در سال های گذشته برای امر توسعه تخصیص یافت ولی بیشتر صرف ساختمان سازی در نقاط مختلف شده است.

وی با بیان اینکه تفاوت آی تی با سایر صنایع در این است که سرعت رشد در آن بسیار بالاست و نمی‌توان کتاب ۵ سال پیش را امروز تدریس کرد گفت: اگر در بیست و اندی سال گذشته تفاوت پیشرفت و تغییرات در تلفن همراه را با خودرویی چون پراید مقایسه کنید متوجه این سرعت پیشرفت خواهید شد.

اثنی عشری با اشاره به اینکه در برنامه هوشمندسازی مدارس دربخش خصوصی نقش داشتیم گفت: هزینه زیادی بابت چاپ کتب درسی صرف می کنیم. اگر آموزش و پرورش با ما مشارکت بهتری داشته باشند و تبلت ارزان قیمت را در اختیار دانش آموزان بگذاریم بسیاری از مشکلات حل می‌شود. واقعیت این است که در چندین سال گذشته هنوز نقطه اتصال صحیح و درستی با آموزش و پرورش در این زمینه برقرار نشده است.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 3 =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا