شهری

تبیین پروژه‌های شهری قابل سرمایه گذاری/تأمین مالی پروژه‌ها در حوزه حمل و نقل و ترافیک

تصویر بنرمعاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، با تاکید بر تأمین مالی پروژه‌ها به ویژه در حوزه و ، از تبیین پروژه‌های شهری قابل سرمایه گذاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، ابوالفضل فلاح در نخستین جلسه بررسی نحوه تأمین مالی پروژه‌های شهری حوزه حمل و نقل ترافیک، با تاکید بر تأمین مالی پروژه‌ها به ویژه در حوزه حمل و نقل و ترافیک که دغدغه اصلی شهروندان و مدیریت شهری است، افزود: بخشی از بودجه شهرداری بر اساس مشارکت در انجام پروژه‌ها بنا شده و از طرفی برای اجرای آنها خصوصاً طرح‌های نیمه تمام، نیازمند جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی هستیم. لذا برای تعریف پروژه‌ها در سطح شهر و ایجاد مدل مالی آنها، همایشی تحت عنوان فرصت‌های سرمایه گذاری را در نظر گرفته ایم که تاریخ برگزاری آن در آینده نزدیک اعلام خواهد شد.

وی بر ضرورت تعامل معاونت مالی و اقتصاد شهری و سایر معاونت‌های شهرداری تهران در راستای تعریف مدل مالی پروژه‌ها تاکید کرد و گفت: گام بعدی برای تعریف پروژه‌های قابل سرمایه گذاری، تعیین و تکلیف مالکیت محل اجرای طرح‌ها و اخذ مجوزهای لازم است.

فلاح بر لزوم ایجاد مشوق‌های سرمایه گذاری تاکید کرد و افزود: در برخی از پروژه‌ها نرخ بازگشت سرمایه، برای سرمایه گذاران جذاب نیست؛ اما چون اجرای پروژه مورد نیاز و ضروری شهر است،  اقدام به تعیین مشوق‌های سرمایه گذاری نموده ایم.

وی به اقدامات بعدی پس از همایش فرصت‌های سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: تمامی این پروژه‌ها در یک نمایشگاه مجازی نیز ثبت خواهند شد تا پس از آن از همه نقاط کشور و دنیا قابل رؤیت باشد؛ این مدلی است که در سایر کشورها نیز تجربه شده است.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران با اشاره به نواقص سند جامع سرمایه گذاری در شهرداری، افزود: بستر قانونی و عملیاتی سرمایه گذاری در شهرداری مهیا نبوده و تعریف درستی از سرمایه گذار نداشته و با سرمایه گذار به مثابه پیمانکار برخورد می‌شده است که در این دوره نظام اهلیت یا اعتبار سنجی سرمایه گذاری را در سند جامع سرمایه گذاری شهرداری می‌گنجانیم تا نحوه برخورد با سرمایه گذار به صورت درست و صحیح آن مشخص شود.

بنا براعلام روابط عمومی معاونت مالی و اقتصاد شهری، فلاح به ضرورت گارانتی و تضامین در سرمایه گذاری‌ها اشاره کرد و گفت: در حوزه سرمایه گذاری خارجی، تمامی ریسک‌ها، گارانتی‌ها، تضامین و برگشت سرمایه در سرمایه گذاری‌های خارجی تعیین و تکلیف شده است و شهرداری تهران هم بایستی الگویی این چنینی را در سرمایه گذاری‌های خود قرار دهد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا