انتظامی

تحریم‌های آمریکا مانع اقدامات موثر در مبارزه با موادمخدر است

تصویر بنردبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با تاکید بر اینکه دیگر نمی‌توان به صورت دستی با حجم عظیم موادمخدر مبارزه کرد، گفت: لازم است تجهیزات نوین و پیشرفته داشته باشیم اما تحریم‌های ظالمانه امریکا مانع از اقدامات مؤثرتر در مبارزه با موادمخدر است.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، اسکندر مومنی صبح امروز در مراسم بزرگداشت روزجهانی مبارزه با موادمخدر که به صورت ویدئو کنفرانس با استان های سراسر کشور برگزار شد، گفت: در حوزه مبارزه با موادمخدر در خط مقدم قرار دارد و در حوزه‌های مقابله با عرضه، کاهش تقاضا، درمان، پیشگیری و توانمندسازی بهبودیافتگان به صورت توأمان و متوازن تلاش می‌کند. در واقع همه ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران در امر مقابله، بسیج شده‌اند.

وی افزود: ما در منطقه‌ای قرار داریم که ۹۰ درصد تریاک جهان در همسایگی کشور ما یعنی تولید می‌شود و با ساختار موجود امکان مقابله با آن وجود نداشت، بنابراین براساس ابلاغ سیاست‌های کلان نظام از سوی مقام معظم رهبری و رهنمودهای ایشان که مبارزه با موادمخدر را جهادی بزرگ تلقی کرده‌اند، این ستاد با همراهی، مشارکت و عضویت بیش از ۲۳ سازمان ، وزارتخانه و نیروهای نظامی، انتظامی، قضایی و امنیتی فعال است.

بالاترین میزان کشفیات موادمخدر متعلق به ایران است

دبیرکل با بیان اینکه بالاترین میزان کشفیات موادمخدر متعلق به ایران است، گفت:  ریاست جمهوری نیز بلافاصله بعد از انتصاب در دوره جدید، جلسات ستاد مبارزه با موادمخدر را به ریاست خود تشکیل دادند و مصوبات ستاد و سیاست‌های کلان نیز در دوره جدید مشخص شد در حقیقت در این دوره، همه عناصر نظام در امر مبارزه با موادمخدر دخیل هستند.

بر اساس اعلام روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر، مومنی ادامه داد: در کنار اقدامات مقابله‌ای، ستاد مبارزه با موادمخدر در یک سال گذشته تلاش کرد تا سه رویکرد «مردم محوری»، «جهادی» و «اقدامات علمی و استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان» را در مجموعه اقدامات خود قرار دهد و در این مسیر پیشرفت‌های خوبی داشته است.

وی افزود: ستاد مبارزه با موادمخدر تلاش کرد تا مبارزه با موادمخدر را مردمی سازد که در این بخش، سازمان‌های مردم‌نهاد و کارآفرینان حضور گسترده‌ای دارند و از ظرفیت‌های مردمی استفاده خوبی شد. همچنین گروه‌های مرجع، هنرمندان، ورزشکاران، حوزه‌های علمیه، ائمه جمعه و جماعات و نیز گروه‌های جهادی فعالیت‌های گسترده‌ای دارند و ما آینده خوبی را برای کنترل و مهار موادمخدر پیش‌بینی می‌کنیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه حضور خیرین در این دوره بسیار پیشرفت داشته است، به پروژه احداث یک مرکز نگهداری معتادان متجاهر در مشهد اشاره کرد و گفت: بهمن سال گذشته یکی از خیرین اعلام کرد که ظرف دو ماه برای ۳۰۰ نفر پنج سوله را ایجاد می‌کند و همین هم شد و ظرف دو ماه این سوله‌ها به بهره‌برداری رسید. اکنون نیز این خیر اعلام کرده که برای ۳۰۰ نفر در همان مکان بستر اشتغال را فراهم می‌کند که جای تقدیر دارد.

مومنی تصریح کرد: در حوزه کارهای جهادی یکی از مشکلات ما کمبود ظرفیت برای مراکز نگهداری و درمان معتادان بود که با همت دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد، این مهم شتاب خوبی گرفته است. همچنین همکاری خوبی با وزارت ورزش داشتیم و بسیاری از قهرمانان و ورزشکاران در پیشگیری از اعتیاد با ستاد همکاری دارند. یک همت و انگیزه خوبی در کشور ایجاد شده که این مسیر را رو به جلو داریم.

وی با اشاره به حوزه پیشگیری نیز گفت:‌در این حوزه یکی از طرح‌های مهم، طرح یاری‌گران زندگی بود که با هماهنگی در بیش از ۴۰ هزار مدرسه برای دانش آموزان، والدین و معلمان شروع به کار کرد و تلاش داریم که تعداد مدارس را به بالای ۱۰۰ هزار مورد برسانیم. نتیجه این اقدامات، توقف آهنگ رشد اعتیاد به موادمخدر در مدارس بود.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: در بخش درمان نیز شیوه‌های نوین درمانی اتخاذ شده است و با همت ظرفیت‌های داخلی کشور توسط شرکت‌های دانش‌بنیان زیر نظر معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، خط تولید داروهای جدیدی همچون که یک شیوه تأیید کننده در درمان است، راه‌اندازی شد و اکنون به صورت نمونه و الگو در برخی مراکز شروع به کار کرده است و قرار است به باقی مراکز نیز تعمیم دهیم.

نیاز به تجهیزات نوین و پیشرفته برای مبارزه با حجم عظیم موادمخدر

وی افزود: به صورت دستی با حجم عظیم موادمخدر نمی‌توان مبارزه کرد و حتماً باید تجهیزات نوین و پیشرفته داشت، امروز بیش از ۷۰ درصد کشفیات موادمخدر در مرزهای شرقی و در هفت استان انجام می‌شود؛ و همچنین بیش از ۷۰ درصد کشفیات به صورت تجهیزات فنی و اطلاعاتی انجام می‌شود؛ اما تحریم‌های ظالمانه امریکا مانع از اقدامات مؤثرتر در مبارزه با موادمخدر است.

مومنی اظهار امیدواری کرد که با کمک همه دستگاه‌ها بتوانیم این مسیر رو به جلو را ادامه دهیم و سطح زیر کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان  که طی ۲۰ سال گذشته افزایش جدی داشته است، کاهش داد. در این خصوص لازم است بر اساس وظیفه و با مشارکت همه کشورهای جهان بر اساس مسئولیت مشترک ، تلاش کند تا با جایگزینی کشت ، جامعه بشری را به دوری از اعتیاد سوق دهد.

در همین زمینه بخوانید:

امحاء بیش از ۸۱ تن موادمخدر در کشور

انتقاد وزیر کشور از عملکرد ضعیف غربی‌ها در مبارزه با مواد مخدر

آمادگی دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد برای ارائه کمک‌های کاربردی به ایران

دبیر کل ستاد مبازره با مواد مخدر افزود: لازم است همه کشورها با همکاری هم و با توجه به مسئولیت مشترکشان در خصوص افغانستان که به‌عنوان منشأ موادمخدر طی ۲۰ سال گذشته هم‌سطح زیر کشت، هم تولید و هم قاچاق در آن افزایش داشته است؛ تلاش کنند تا در این کشور، کشت جایگزین مورد توجه قرار بگیرد تا به جامعه بشری عاری از اعتیاد برسیم.

در این مراسم وزرای آموزش‌وپرورش و ورزش و جوانان، معاون علمی فناوری ریاست جمهوری، مشاور رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و سفرای کشورهای خارجی حضور داشتند و از نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با موادمخدر با تأکید بر بهره‌گیری از شرکت‌های دانش بنیان بازدید کردند. همچنین وزیر کشور از طریق رادیو کنفرانس دستور امحاء ۳۰ تن موادمخدر مکشوفه غیر دارویی در را صادر کرد و از خانواده شهدا، جانبازان و دست‌اندرکاران و فعالان عرصه پیشگیری از اعتیاد تجلیل شد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا