محیط زیست

تصویب طرح مدیریت وسیع‌ترین پناهگاه حیات‌وحش ایران

تصویر بنرمدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط‌زیست از تصویب طرح مدیریت وسیع‌ترین پناهگاه حیات‌وحش کشور در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز رضا اقتدار با اعلام این خبر گفت: «پناهگاه حیات‌وحش نایبندان» وسیع‌ترین منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست است که با وسعتی بیش از ۵/۱ میلیون هکتار در قلمرو سرزمینی استان خراسان جنوبی  قرار دارد. 

وی افزود: مطالعات طرح مدیریت «پناهگاه حیات‌وحش نایبندان» در سال۱۳۹۷ توسط دانشگاه یزد انجام‌ شده است و برنامه‌های مدیریتی آن طبق نقشه پهنه‌بندی عملیاتی می‌شود و این منطقه به ۸ زون یا پهنه مدیریتی تفکیک‌شده است.

اقتدار ادامه داد: پیگیری‌های مستمر اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان خراسان جنوبی برای تصویب طرح مزبور به‌عنوان سند بالادستی اجرای برنامه مدیریت در این منطقه نتیجه‌بخش بوده است  و در آستانه‌ روز جهانی تنوع زیستی در (۱۰ اردیبهشت‌ماه منجر به دریافت مصوبه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی شد. 

مدیرکل دفتر زیستگاه و امور مناطق افزود: با اخذ این مصوبه گام مهمی در مسیر اجرای برنامه مدیریت مشارکتی نایبندان برداشته‌شده که با همراهی دستگاه‌های دولتی و ذینفعان صنفی، مدنی و مردمی تحقق خواهد یافت.
 
«پناهگاه حیات‌وحش نایبندان» وسیع‌ترین منطقه حفاظت شده ایران است که در شهرستان طبس، استان خراسان جنوبی واقع‌شده است. این منطقه ۱ میلیون و ۴۲۲ هزار هکتاری که در عمق کویر مرکزی قرار دارد در سال ۱۳۸۰ به‌عنوان «پناهگاه حیات وحش تحت حفاظت» قرار گرفت.

ویژگی خاص نایبندان دورافتادگی کامل آن و محاصره شدن از هر سو با دشت کویر است. وجود دو قله مرتفع ۳٬۰۰۹ متری نایبندان و ۲٬۴۵۰ متری علی‌آباد موجب شده تا منابع آبی لازم برای رشد گیاهان و زندگی حیوانات مختلف در این منطقه فراهم شود. 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، نایبندان منطقه‌ای با کمترین تعارضات انسانی و حداقل فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی است و این شرایط طبیعی نسبتاً بکری را برای جانوران پناهگاه فراهم آورده است. 

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا