* تعطیلی واحدهای آلاینده بازیافت زباله در پاکدشت/ پایش ۳۷۱ واحد در اسلامشهر - اجتماعی نیوز
محیط زیست

تعطیلی واحدهای آلاینده بازیافت زباله در پاکدشت/ پایش ۳۷۱ واحد در اسلامشهر

تصویر بنراداره کل محیط زیست استان تهران از تعطیلی شش واحده آلاینده بازیافت زباله در پاکدشت و پایش ۳۷۱ واحد تولیدی، صنعتی، خدماتی در اسلامشهر طی نیمه نخست امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز محمودرضا سعیدپور – رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پاکدشت – گفت: متاسفانه برخی از مالکان سوله‌های صنعتی غیرمجاز و صاحبان زمین‌های زراعی که به‌صورت چهاردیواری تفکیک شده‌اند با اجاره دادن آن‌ها به فعالیت‌های آلاینده غیرمجاز از قبیل ریخته‌گری، آبکاری، بازیافت پسماند آلودگی محیط زیست منطقه و سلب آسایش اهالی و تهدید بهداشت و سلامت مردم را موجب می‌شوند.

سعیدپور افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون شش واحد آلاینده بازیافت زباله در حاشیه چندین روستای شهرستان پاکدشت، به دلیل آلودگی زیست‌محیطی و مزاحمت برای سکنه همجوار پس از اخذ اخطاریه و اعطای مهلت قانونی جمع‌آوری و تعطیل شده‌اند.

وی در ادامه گفت: این اداره پس از شناسایی کارگاه‌های غیرمجاز آلاینده از طریق گزارش‌های مردمی و واحد گشت و پایش محیط زیست شهرستان، نسبت به برخورد قانونی قاطع با متخلفان اقدام و در صورت بی‌توجهی به اخطارهای ابلاغی نسبت به پلمب آن اقدام می‌کند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پاکدشت تصریح کرد: در صورت فک پلمب غیرقانونی آن توسط مالک یا متصدی کارگاه مراتب از طریق دادستانی شهرستان تحت پیگیری قانونی قرار می‌گیرد.

سعیدپور گفت: به استناد مصوبات گذشته و اخیر فرمانداری شهرستان پاکدشت، اتحادیه‌های صنوف تولیدی، توزیعی و خدماتی و مشاوران املاک شهرستان ملزم هستند از صدور مجوز و تنظیم قولنامه اجاره برای کارگاه‌ها و فعالیت‌های آلاینده محیط زیست خودداری کنند.

پایش ۳۷۱ واحد تولیدی، صنعتی، خدماتی اسلامشهر در نیمه نخست ۱۴۰۰

الهه بیگی – رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسلامشهر – نیز اظهارکرد: در گشت و پایش‌های نیمه نخست سال جاری با اولویت برخورد با واحدهای غیر مجاز و آلاینده، ۳۷۱  واحد تولیدی، صنعتی و خدماتی تحت پایش قرارگرفتند که این پایش‌ها منجر به صدور ۹۰ مورد اخطاریه رفع آلودگی و  شناسایی ۳۹ واحد جدید شد.

بیگی اضافه کرد: در نیمه نخست سال ۱۳۵ مورد نمونه‌برداری میکروبی و شیمیایی از پساب خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب‌های صنعتی و بهداشتی انجام شده است.

وی افزود: در این مدت ۱۰ واحد غیر مجاز و آلاینده جمع آوری شده‌اند و۱۱ واحد نیز به دلیل عدم رعایت الزامات زیست‌محیطی و تداوم آلودگی همچنین  شکار و صید غیر مجاز تحت پیگیری قضایی قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، بیگی در پایان تصریح کرد: در نیمه اول سال جاری که مزین به نام تولید ، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها است ۱۸۹ استعلام جهت احداث و بهره‌برداری واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی تحت بررسی کارشناسی قرار گرفته‌اند و بیش از  ۹۵ درصد متقاضیان موفق به اخذ مجوز زیست محیطی شده‌اند.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + یک =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا