محیط زیست

تلاش برای توسعه گردشگری طبیعی ضروری است

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز، کیومرث کلانتری مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در حاشیه این افتتاح با اشاره اینکه امروز شاهد افتتاح سومین پاسگاه محیط بانی استان در سال ۹۷ هستیم، گفت: امیدواریم تا پایان سال جاری به ۹ واحد محیط بانی احداث و تجهیز شده در استان با توجه به شرایط فعلی برسیم.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست، محیط زیست را برای این نسل و نسل های آینده حفاظت می کند، افزود: وجود این پاسگاه و محیط بانان برای هدایت توسعه و نظارت بر بهره برداری محیط زیست  و حفاظت از میراث طبیعی این منطقه است و به نوعی ورود مدیریت پایدار به این منطقه  را به همراه خواهد داشت.

کلانتری ادامه داد: مساحت اثر طبیعی ملی تنگه واشی حدود ۳۶۵۰ هکتار است و در سال ۹۰ با مصوبه هیات وزیران جزء آثار طبیعی کشور به ثبت رسید.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه معمولا پاسگاههای محیط بانی در مناطق حفاظت شده، پارکهای ملی و پناهگاههای حیات وحش ایجاد می شود، افزود: اما در اثر طبیعی ملی تنگه واشی بدلیل ویژگی خاص اکوسیستم تصمیم بر این شد تا شرایط حضور محیط بانان برای هدایت گردشگران و بهره برداری درست از این منطقه با احداث پاسگاه محیط بانی فراهم گردد و امیدواریم از این منطقه بصورت پایدار حفاظت شده و محیط زیست آن تخریب نشود.

کلانتری اظهار داشت: شهرستان فیروزکوه مانند سایر شهرستان های استان از پتانسیل ویژه ای برخوردار است و در شمال و شرق تهران شاهد چشم اندازهای طبیعی بسیار ارزشمندی هستیم.

وی  با بیان اینکه حدود ۲۹ درصد از مساحت استان تهران تحت مدیریت محیط زیست استان تهران است و  بیشترین مناطق طبیعی استان در شهرستانهای شمیرانات، فیروزکوه، دماوند و ورامین وجود دارند، افزود:حدود ۱۳ منطقه در تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در استان وجود دارد که اثر طبیعی ملی تنگه واشی و منطقه شکار ممنوع کاوه ده در شهرستان فیروزکوه واقع شده اند.

کلانتری گفت: منطقه شکار ممنوع کاوه ده یکی از بهترین مناطق طبیعی کشور است که حدود ۲۷ سال تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوده و اکنون اقدامات اولیه برای ارتقاء این منطقه به پناهگاه حیات وحش یا منطقه حفاظت شده برای جلسه آتی شورای عالی محیط زیست فراهم شده که امیدواریم پس از تصویب این شورا به یکی از مناطق چهارگانه ارتقاء یابد.

وی در ادامه صحبتهای خود با اشاره به اینکه در منطقه لار و ورجین شاهد اکوسیستم دست نخورده و طبیعی هستیم و در شهرستان فیروزکوه هم باید جهت حفظ اکوسیستم طبیعی به دنبال توسعه گردشگری طبیعی باشیم، افزود: با ایجاد مجتمع های گردشگری با ماهیت بیشتر طبیعی باید تلاش شود گردشگری طبیعی در این منطقه توسعه یابد تا جلوی تخریب طبیعت نیز گرفته شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران در خصوص لایحه حمایت از محیط بانان، گفت: این لایحه در کمیسیون های مجلس تصویب شده و امیدواریم هرچه زودتر در صحن مجلس هم مطرح شود.

وی با اشاره به اینکه محیط بانان جزء مظلومترین نیروهای حاکمیتی بوده که در عرصه های مختلف و در شرایط آب و هوایی سخت مشغول خدمت هستند، اظهار داشت: با تصویب لایحه حمایت از محیط بانان در مجلس محیط بانان از حمایت های نظامی و انتظامی برخوردار خواهند شد.

مهدی یوسفی جمارانی فرماندار شهرستان فیروزکوه نیز در این مراسم با اشاره به اینکه شهرستان فیروزکوه یکی از شهرستان های ویژه استان  است، اظهار داشت: فیروزکوه به لحاظ وسعت بزرگترین شهرستان استان بوده و بخش قابل توجهی از مساحت آن مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع است.

وی در ادامه با بیان اینکه منطقه گردشگری تنگه واشی به عنوان اثر طبیعی ملی شناخته می شود و نیاز به حضور محیط بانان در این منطقه همواره احساس می شده است، افزود: خوشبختانه با تلاش محیط زیست استان تهران امروز شاهد بهره برداری از پاسگاه این منطقه هستیم و شرایط برای حضور موثرتر یگان حفاظت محیط زیست شهرستان فراهم شده است.

جمارانی  با اشاره به اینکه بیش از ۲۰  نوع گونه حیات وحش که بعضا از گونه های نادر هم هستند در این منطقه وجود دارند، اظهار داشت: در حوزه گونه های گیاهی نیز این منطقه یک ذخیره گاه غنی محسوب می شود و بیش از ۷۰ نوع گونه گیاهی و دارویی در این منطقه وجود دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در بسیاری از شهرستانهای کشور بدلیل حضور فاقد کنترل گردشگران، شاهد تخریب محیط زیست هستیم، تصریح کرد: خوشبختانه به همت یگان حفاظت محیط زیست، تا به امروز در شهرستان فیروزکوه چنین مشکلاتی نداشته ایم و با تقویت مجموعه محیط زیست شهرستان این روند با قدرت و شدت بیشتری ادامه خواهد داشت.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا