محیط زیست

تلاش برای حفظ تنها ذخیره گاه بلوط استان مرکزی/مشارکت مطلوب سمن ها

تصویر بنر


خبرگزاری مهر، گروه استان ها: گونه های گیاهی نادر سرمایه ای ارزشمند هستند که با حفاظت درست از آن ها در قالب ذخیره گاه جنگلی می توان به حفظ محیط زیست کمک کرد. به همین دلیل چند سالی است نهادهای غیر دولتی آموزش ها و هشدارهای لازم را در این حوزه گوشزد می کنند تا طبیعت بکر این مناطق دست نخورده باقی بماند و در معرض خطر قرار نگیرد.

کشور ما به دلیل شرایط اقلیمی خاص دارای گونه های گیاهی و جنگل های فراوان است که خداوند به عنوان امانت در اختیار ما قرار داده است که باید برای آیندگان حفظ شوند و تحت نگهداری قرار گیرند. از این رو حفاظت و حمایت از گونه‌های جنگلی نادر با سیم خاردار یا فنس یا نظایر آن در گستره ای قابل توجه با نام ذخیره گاه جنگلی تحت مدیریت است تا از انقراض گونه یا تخریب رویشگاه ها جلوگیری شود.

یکی از گونه‌های جنگلی نادر بلوط است که در استان مرکزی نیز نمونه‌ای از سرمایه های سبز این خطه به شمار می رود. ذخیره گاه جنگلی بلوط استان در بخش مرکزی دهستان آستانه در فاصله ۱۰ کیلومتری از شهر شازند روی تپه سرخ در ارتفاعات روستای سرسختی مشرف به یکی از سرشاخه های رودخانه قره چای قرار گرفته و تنها منطقه ای از استان است که بلوط به صورت انبوه در آن رویش داشته؛ از این رو حفظ این سرمایه ارزشمند مورد توجه سمن های زیست محیطی قرار گرفته است.

مطالعاتی نیز در خصوص این ذخیره گاه صورت گرفته و نزدیک به سه سال است که سمن های محیط زیستی به منظور حفاظت از این ذخیره گاه جنگلی بلوط، برنامه هایی همچون برگزاری جشنواره و بلوط کاری در این منطقه را در نظر گرفته اند تا بتوانند با مشارکت هرچه بیشتر مردم استان نسبت به حفظ این گنجینه سبز کمک کنند.

تداوم اقدامات حفاظتی از ذخیره گاه جنگلی بلوط استان مرکزی

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شازند در گفت و گو با خبرنگار مهر در این رابطه اظهار داشت: امسال سومین جشنواره روستایی حفاظت و توسعه ذخیره گاه جنگلی بلوط روستای سرسختی شازند با همت اهالی این روستا و سازمان های مردم نهاد و مشارکت دستگاه های اجرایی شهرستان شازند برگزار می شود.

محسن محمدی بیان کرد: ذخیره گاه بلوط موجود در روستای سرسختی شازند یک توده متراکم از بلوط های ایرانی است که از منطقه مرکزی زاگرس باقی مانده اند.

وی افزود: این منطقه به عنوان ذخیره گاه جنگلی در کشور در سال ۸۵ ثبت شده است و از آن سال به بعد جزو مناطق زیستی حفاظت شده محسوب می شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان شازند گفت: مساحت این ذخیره گاه جنگلی بلوط در حدود ۲۱۰ هکتار است که شامل هسته مرکزی (جنگل بلوط) و قسمت ضربه گیر است که این قسمت توسط فنس محصور شده و درصدد هستیم با بلوط کاری توسعه پیدا کند.

محمدی گفت: هر سال از اردیبهشت ماه که هوا رو به گرمی می رود، یک جنگل بان به منظور حفاظت و جلوگیری از خطراتی همچون آتش سوزی در این ذخیره گاه مستقر می شود.

وی افزود: با حداقل اعتبار موجود توانستیم اقداماتی نظیر ایجاد آتش بر در اطراف ذخیره گاه برای جلوگیری از آتش سوزی، علف چینی به منظور کاهش خطر آتش سوزی را انجام دهیم و همچنین ترمیم چاله های آب اطراف ذخیره گاه نیز انجام شده تا درختان رطوبت بیشتری را در فصل پاییز و بهار در خود نگهداری کنند و در تابستان دچار خشکی کمتری شوند. همچنین اقدامات لازم برای حفاظت از این منطقه تداوم دارد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان شازند گفت: بلوط درختی است که باید زادآوری طبیعی داشته باشد اما در چندسال گذشته به دلیل خشکسالی میوه های این درختان دچار مشکل شده اند. اگر شرایط جوی مناسب باشد در سال های آتی بحث جمع آوری بذر بلوط و کاشت آن را بیشتر دنبال می کنیم.

ارزش بالای ژنتیکی گونه درخت بلوط منطقه سرسختی شازند

در ادامه دبیر سومین جشنواره روستایی بلوط سرسختی شازند در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در منطقه سر سختی جنگلی از بلوط وجود دارد که دارای ارزش ژنتیکی بالایی می باشند و گونه های بلوط در این ذخیره گاه جنگلی، قدیمی تر از گونه‌های بلوط استان لرستان است.

مرتضی صدیقی بیان کرد: مطالعات زیست محیطی در مورد این ذخیره گاه انجام شده است و بنده چون از اهالی روستای سرسختی شازند هستم با خواندن این مطالعات ترغیب شدم که با کمک اهالی این روستا برای برگزاری این جشنواره اقدام کنم.

دبیر سومین جشنواره روستایی بلوط سرسختی شازند گفت: در دو دوره گذشته این جشنواره مورد توجه مردم و مسئولین قرار گرفته است و در سومین دوره دکتر غیبی، رییس مرکز جنگل های غیر شمال سازمان جنگل ها و مراتع در این جشنواره حضور پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه در این جشنواره نهال کاری و کاشت بذر انجام می شود گفت: این منطقه باید بکر باقی بماند. البته می تواند برای درآمدزایی مردم منطقه از قابلیت اکوتوریسم نیز برخوردار باشد به شرطی که با توجه به مسایل زیست محیطی و با بررسی و ارزیابی دقیق نسبت به فراهم ساختن زیر ساخت های لازم آن اقدام شود.

صدیقی اظهار کرد: چند سالی است که سازمان منابع طبیعی به منظور حفظ این ذخیره گاه اقدام به فنس کشی کرده است و منطقه از خطرات چرای دام در امان مانده است اما این اقدامات از نظر ما کافی نیست چرا که اهمیت این منطقه فراتر از این اقدامات است.

دبیر سومین جشنواره روستایی بلوط سر سختی شازند بیان داشت: با توجه به بارندگی در دو سال اخیر درختان بلوط این ذخیره گاه میوه داده است، اما قابل جمع آوری نیست به همین دلیل در صدد هستیم از بذر آن ها برای تکثیر بلوط استفاده کنیم.

صدیقی گفت: مهم ترین کار برای حفظ این منطقه انجام مطالعات علمی دقیق تر است تا در صورت توسعه، متحمل خسارت و آسیبی نشود از سوی دیگر تمام این درختان باید پلاک گذاری و شناسنامه دار شوند.

وی بیان کرد: برگزاری جشنواره روستایی بلوط حرکتی ارزشمند است که باید تدوام پیدا کند. ذخیره گاه جنگلی بلوط نماد دیرینه و کهن بودن این منطقه است و از تمامی دوستداران طبیعت برای شرکت در سومین جشنواره روستایی حفاظت و توسعه ذخیره گاه جنگلی بلوط در روز جمعه(۱۰ آبان ماه ۹۸) در روستای سرسختی دعوت می‌شود.

براساس این گزارش، گونه‌های نادر گیاهی از جمله بلوط، میراث سبزی است که در دل این استان جای گرفته و نیازمند رسیدگی و محافظت‌ است، چرا که هر یک از این گونه‌ها، نماد و نمونه ای از ظرفیت‌های این سرزمین و دریچه ای به سوی حیات و زندگی بشر است. پس باید با تامین اعتبار لازم از سوی مسئولین و تلاش سمن ها برای حفظ محیط زیست این منطقه و گسترش آن تلاش کرد.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا