حوادث و بلایا

تلفات حوادث رانندگی در سال نود و هفت ۱.۲ درصد افزایش یافت

تصویر بنرسازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد که در سال ۱۳۹۷، ۱۷ هزار و ۱۸۳ نفر در حوادث رانندگی ترافیکی کشته شده‌اند که این تعداد نسبت به سال قبل از آن ۱.۲ درصد افزایش را نشان می دهد. بیشترین کاهش در سال ۱۳۹۷ مربوط به ماه فروردین با ۱۲.۸ درصد و بیشترین افزایش مربوط به ماه بهمن با ۱۹.۲ درصد بوده است.

به گزارش خبرگزاری همسو به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، بیشترین کشته‌های حوادث رانندگی سال ۹۷ مربوط به ماه شهریور با هزار و ۸۶۳ نفر و پس از آن تیر با هزار و ۶۶۹ نفر و کمترین آن مربوط به ماه دی با ۱۱۶۰ نفر بوده است. همچنین به ترتیب روزهای ۱۵ شهریور با ۹۰ کشته، ۱۶ و ۲۶ شهریور با ۷۹ کشته و ۱۳ فروردین و پنجم مرداد با ۷۸ کشته پرتلفات ترین روز های سال ۹۷ بوده است.

*بیشترین مرگ ها در جاده های برون شهری

در این گزارش با تأکید بر اینکه بیشترین تلفات مربوط به مسیرهای برون شهری است، آمده است: ۶۴.۲ درصد کشته های تصادفات مربوط به جاده های برون شهری، ۲۴.۹ درصد در راه های درون شهری، ۶.۴ درصد در جاده‌های روستایی و محل تصادف یک درصد در راه های اختصاصی و ۳.۵ درصد در سایر راه ها بوده است.

به بیان دیگر در سال ۹۷، ۱۱ هزار و ۲۹ نفر در محورهای برون شهری (۲.۶ درصد افزایش نسبت به سال ۹۶)، چهار هزار و ۲۷۶ نفر در مسیرهای درون شهری (۲.۳درصد کاهش نسبت به سال ۹۶)، هزار و ۹۵ نفر در مسیرهای روستایی (۴.۹ درصد افزایش نسبت به سال ۹۶) و ۱۷۵ نفر در راه های اختصاصی و ۶۰۸ نفر در سایر راه ها جان خود را از دست داده اند.

*بیشترین تلفات در استان فارس

بر اساس این گزارش در سال گذشته استان‌های فارس با ۱۳۵۷ نفر، تهران با ۱۳۱۹ نفر و اصفهان با ۱۱۲۷ نفر بیشترین و استان‌های ایلام با ۱۴۷نفر، کهگیلویه و بویراحمد با ۱۸۶ نفر و اردبیل با ۲۳۱ نفر کمترین تعداد کشته های ناشی ازحوادث رانندگی را داشته‌اند.

*بیشترین درصد افزایش در استان اردبیل

بیشترین افزایش در مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی درسال۹۷ نسبت به سال قبل از آن در استان های اردبیل (۴۸.۱ درصد) و زنجان (۳۱.۶درصد) و بیشترین کاهش مربوط به استان های خراسان شمالی (۱۹.۶- درصد) و یزد (۱۷- درصد) بوده است.

*بیش از سه چهارم کشته شده ها مرد هستند

این بررسی ها نشان می دهد که ۷۸.۳درصد از کشته های ناشی از حوادث رانندگی در سال ۹۷ مرد (۱۳۴۵۸ نفر) و ۲۱.۷ درصد زن (۳۷۲۵ نفر) بوده‌اند. همچنین در افراد ۱۸ سال به بالا، ۷۱.۵ درصد متأهل و ۲۷.۲ درصد مجرد بودند و وضعیت تأهل ۱.۳ درصد نیز نامشخص بوده است.

*رانندگان؛ بیشترین قربانی

در زمان وقوع تصادف ۴۲.۹ درصد از افراد، راننده وسیله نقلیه،۲۱.۱ درصد عابر پیاده و ۳۴.۸ درصد سرنشین یا ترک وسیله نقلیه بوده اند.

از مجموع تلفات رانندگی سال ۹۷ (۱۷ هزار و ۱۸۳ نفر)، ۲۱.۱ درصد (سه هزار و ۶۳۰ نفر) عابر پیاده و ۲۱.۸ درصد (سه هزار و ۷۴۵ نفر) موتورسیکلت سوار بودند.

*۴۹- ۳۰ سال بیشترین تلفات

از لحاظ سنی، ۷.۴ درصد افراد فوت شده در حوادث رانندگی سال گذشته ۱۰ سال و کمتر، ۶ درصد ۱۷-۱۱ سال، ۲۵ درصد ۲۹- ۱۸ سال، ۳۱.۲ درصد ۴۹-۳۰ سال، ۳۰.۴ درصد کشته های تصادفات ۵۰ سال به بالا داشته‌اند.

*سواری؛ خودروی مورد استفاده ۴۵.۳ درصد متوفیان

نحوه وقوع تصادف ۴۴.۴ درصد از افراد متوفی ناشی از برخورد دو وسیله نقلیه، ۲۱.۱ درصد ناشی از برخورد وسیله نقلیه به عابر متوفی و ۲۵.۶ درصد واژگونی وسیله نقلیه بوده است. وسیله نقلیه مورد استفاده ۴۵.۳ درصد از افراد متوفی خودرو سواری، ۲۱.۸ درصد موتورسیکلت، ۵.۸ درصد وانت بار، ۲.۸ درصد کامیون، کامیونت و تریلی و۱.۱ درصد اتوبوس و مینی بوس بوده است. همچنین بر اساس این آمار سه هزار و ۶۳۰ نفر از متوفیان تصادفات (۲۱.۱ درصد) عابر پیاده بودند.

*ضربه به سر علت اصلی مرگ

علت اصلی مرگ ۴۲.۹ درصد از افراد ضربه به سر، ۲۸.۷ درصد شکستگی‌های متعدد، ۷.۷ درصد به دلیل خونریزی و ۱۳.۹ درصد به دلایل اشتراکی (موارد دارای بیش از یک علت)، ۱.۶ درصد سوختگی، دو دهم درصد نرسیدن اکسیژن و ۵ درصد سایر موارد بوده است.

 

*نیمی از متوفیات حوادث رانندگی در محل حادثه کشته می شوند

محل فوت ۵۲.۳ درصد از افراد در محل حادثه، ۶.۱ درصد حین انتقال به بیمارستان و محل فوت ۴۰.۷ درصد از افراد در بیمارستان بوده است. همچنین نحوه انتقال ۹۱.۳ درصد افراد متوفی از طریق آمبولانس ، ۶.۲ درصد توسط وسایل نقلیه عبوری، ۰.۲ درصد خودروی پلیس، یک درصد سایر خودروها و ۱.۳ درصد نامعلوم بوده است.

*افزایش ۹.۴ درصدی مصدومین ارجاعی به پزشکی قانونی

در سال ۹۷، ۳۶۷ هزار و ۴۴۰ مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده اند که این تعداد نسبت به سال گذشته ۹.۴ درصد افزایش یافته است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا