دسته‌بندی نشده

تمرکز شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم برای مهار سرقت باشد

تصویر بنر


به گزارش گروه قضایی خبرگزاری فارس؛‌ حسام الدین برومند، کارشناس ارشد حقوق طی یادداشتی در خصوص سرقت و راه کارهای پیشگیری آن عنوان کرد: یکی از مطالبات جدی مردم از دستگاه های ذی ربط، تامین امنیت اجتماعی و به‌خصوص پیشگیری و مبارزه همه جانبه با جرم سرقت است. مطالبه به حقی که می‌طلبد همه دستگاه‌های انتظامی، قضایی، اجرایی و فرهنگی به صحنه بیایند تا با هم افزایی و هماهنگی حداکثری، هم زمینه های جرم سرقت را از بین ببرند و هم شرایطی را بوجود آورند که سارقین حاشیه امنی نداشته باشند. 

در این یادداشت آمده است:‌ اخیرا شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم نشستی را با حضور رئیس قوه قضائیه و مسئولان  ارشد سه قوه و نهادهای مرتبط برگزار کرد و دستورکار ویژه خود را مهار جرم سرقت اعلام کرد. دبیر شورای عالی پیشگیری از جرم هم در این نشست راهکارهای عملی پیشگیری از سرقت را تشریح کرد و خبر داد که یک تقسیم کار ملی در این زمینه صورت گرفته است.

این کارشناس حقوقی تاکید کرده:‌ خبر دیگری که از این نشست بیرون آمد، تأکید رئیس عدلیه برکم کردن فاصله زمانی برگزاری جلسات شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم و برگزاری منظم و مستمر جلسات این شورا مطابق با قانون بود. بدون شک همه این اقدامات و تلاش‌ها برای این است که با کاهش جرم سرقت در جامعه از آرامش و امنیت اجتماعی مردم صیانت کنیم تا شاهد آثار سوء و زیان بار سرقت  نباشیم. از همین روی؛ پلیس باید تدابیر ویژه ای برای پیشگیری از جرم سرقت و همچنین شناسایی سارقین به خصوص باندهای مخوف سرقت داشته باشد.

در ادامه این یادداشت عنوان شد: همچنین، قوه قضاییه باید قاطعانه سارقین و به‌ویژه سارقین مسلح را مجازات کند، و از همه مهم تر بهبود شرایط اقتصادی و رونق تولید می تواند از بزه سرقت جلوگیری نماید. دستگاه های فرهنگی هم باید سهم و رسالت خودشان را برای نهادینه کردن موضوع پیشگیری های فرهنگی در حوزه جرایم انجام دهند.  

در ادامه این یادداشت آمده است: از سوی دیگر؛ هرچند باید ورود شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم برای مهار سرقت را به فال نیک گرفت ولی لازم است مردم و رسانه ها نیز کمک کنند تا بزه سرقت در جامعه در منحنی نزول قرار بگیرد. آگاهی و هوشیاری مردم می تواند زمینه‌های جرم سرقت را منتفی کند. همچنانکه به عنوان نمونه، نحوه صحیح استفاده از تلفن همراه در خیابان می تواند سارقین در کمین نشسته را ناکام بگذارد.

در پایان این یادداشت عنوان شده است: رسانه ها در این میان، هم وظیفه دارند به مردم آگاهی و هشدار بدهند و هم موضوع پیشگیری از جرم سرقت را در سطح شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم دنبال کنند و از همه نهادها و مقامات عضو این شورای عالی، اجرای برنامه ها و مصوبات را مطالبه و پیگیری کنند.

انتهای پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

منبع: فارس

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا