انتظامی

تولید بیش از ۹۵ درصد تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی در کشور

تصویر بنرمعاونت حفاظت و پیشگیری از حریق شهر از برگزاری پنجمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی آتش‌نشانی ‌و ایمنی شهری طب روزهای ۲۰ تا ۲۲ تیر ماه در تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری همسونیوز، ، دبیر اجرایی پنجمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی آتش‌نشانی ‌و ایمنی شهری ضمن تشکر از شهردار و حمایت‌های مدیریت شهری در برگزاری این همایش، در خصوص هدف برگزاری همایش در ادوار مختلف گفت: نیازی که برای برگزاری همایش احساس شده است، ایجاد ارتباط و نزدیک کردن ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان به حوزه ایمنی و آتش‌نشانی ‌است که در سنوات گذشته این مهم دارای شکاف و خلاء بوده است. یکی از مواردی که در سنوات گذشته مورد انتقاد مسئولان و نهادهای نظارتی واقع شده است، عدم ارتباط و عدم ورود دانشگاه‌ها به موضوعات ایمنی و آتش‌نشانی بوده است. به عنوان نمونه می‌توان عملیات یک آتش‌نشان در زمان حریق را مورد بررسی و ارزیابی قرارداد که به تنهایی در فضایی بسته و درگیر حریق می‌بایست عملیات اطفا و نجات را انجام دهد، لذا داشتن اطلاعات و دانش فنی در حوزه‌های حریق، مکانیک، تهویه، شیمی، برق و سازه بسیار ضروری است.

وی ادامه داد: در این همایش اساتید فعال و علاقمند به حوزه‌های ایمنی و آتش‌نشانی شناسایی و با دعوت و پیگیری این بزرگوران و تبیین اهداف همایش و سازمان آتش‌نشانی، جلسات هم‌اندیشی برگزار شد که این موضوع با استقبال دانشگاه‌ها مواجه شد. یکی از نتایج مثبت آن، می‌توان به افزایش چشمگیر تعداد مقاله‌های ارسالی به دبیرخانه همایش اشاره کرد. یکی دیگر از خروجی‌های ارزشمند برگزاری همایش که به برکت خون شهدای آتش نشان و شهروندان مظلوم که در حوادث تلخ و ناگوار از بین ما رفتند، بازنگری و تدوین استانداردها و آیین نامه‌های آتش‌نشانی داخلی در دستور کار قرار گرفته است. امیدواریم در آینده نزدیک آیین نامه‌ها و استانداردهای ‌داخلی بومی سازی شده تدوین شود تا دیگر نیازی به استفاده از استانداردهای خارجی و مواردی که ممکن است با زیست بوم ما همخوانی نداشته، نباشد.

لزوم اعتمادسازی میان مردم و ایمنی 

وی ادامه داد: از طرفی فرهنگ‌سازی در حوزه ایمنی، مستلزم استمرار، تکرار و تداوم آموزش و بیان مطالب تخصصی و علمی است تا به مرور زمان مردم به این باور برسند و به موضوعات ایمنی و آتش‌نشانی ‌اعتماد کنند. مردم، مسئولین و متخصصین و هم چنین کسانی که با ساخت و ساز سر و کار دارند خصوصا این موضوع را باور کنند و خود جوش این اتفاق بیافتد، اما تا آن روز کار برای ما سخت و پیچیده خواهد بود. با پیشرفت‌های صنعت و تکنولوژی روز به روز کار برای آتش‌نشانی ‌ابعاد جدیدی از چالش‌ها و تجربه‌ای جدید پیدا می‌کند، به همین منظور باید یکی از برنامه‌های هر سازمانی مخصوصا سازمان آتش‌نشانی ‌دستیابی به علم روز ایمنی و آتش‌نشانی ‌و هم چنین موضوعات تکنولوژی‌های روز در این حوزه باشد و اگر نتوانیم خودمان را با تجهیزات، تکنولوژی، فناوری‌های روز دنیا هماهنگ کنیم قطعا در مدیریت شهر با مشکل مواجه می‌شویم.

عبدولی به چهار محور اصلی همایش اشاره کرد و گفت: پنجمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی آتش‌نشانی ‌و ایمنی شهری در چهار پنل علمی برگزار می‌شود. پنل‌های مذکور به واسطه بررسی و ارزیابی چالش‌های موجود توسط کارگروه‌های تخصصی و مشورت با اساتید و دانشگاهیان به جمع بندی رسیده است. نظر به اهمیت موضوع، چالش‌های مرتبط به حوادث شهری و صنعتی به عنوان اولین محور در نظر گرفته شده است که این مهم برای اولین بار در طول دوران برگزاری همایش به وقوع پیوسته است. دومین محور همایش، ارتقاء فرهنگ ایمنی شهروندان و سلامت آتش‌نشان‌ها است. این مبحث نیز با منابع انسانی در ارتباط است و بحث فرهنگ سازی را هدف قرار می‌دهد که یکی از محورهایی ثابت همایش بوده و برای سازمان اهمیت بسیار بالایی دارد. ایجاد ارتباط با مردم، یک هنر و خلاقیت محسوب می‌شود و به همین علت این موضوع در هر دوره از برگزاری همایش، به عنوان یکی از پنل‌های اصلی قرار می‌گیرد.

وی افزود: همچنین نظر به اهمیت موضوع از متخصصین و اساتید برجسته دانشگاه‌های کشور در خصوص نحوه‌ی ‌ارتباط و ارتقای فرهنگ ایمنی آتش‌نشانی ‌در این همایش کمک گرفته شده است. محور سوم همایش بحث مهندسی آتش و فناوری‌های نوین است. مهندسی آتش موضوعی است که در جامعه بین المللی مورد توجه قرار گرفته و اقدامات بسیاری صورت پذیرفته است؛ اما در ایران هنوز علی رغم اقدامات و تلاش‌های که صورت پذیرفته و همچنین با توجه به مصوبه‌ی ‌هیئت عمومی ‌وزیران در تاریخ۱۸ دی ۹۳، هنوز این مصوبه به مرحله اجرا نرسیده است، در حالی‌که بیش از هشت سال از تاریخ تصویب این مصوبه می‌گذرد. سازمان آتش‌نشانی به توجه به اهمیت موضوع، نسبت به پیگیری موضوع از مراجع ذیربط اقدام که این پیگیری منجر به برگزاری و فارغ التحصیل شدن فراگیران اولین دوره این رشته در دانشگاه خواجه نصیر شده است.

به گفته عبدولی یکی از مباحث رشته مهندسی حریق، رفتارشناسی حریق و کنترل سناریوهای مختلف در ساختمان‌ها است که این مهم از طریق ارتباط بین رشته‌های مکانیک برق و عمران امکانپذیر است.

هوشمندسازی آتش‌نشانی

دبیر اجرایی پنجمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی آتش‌نشانی ‌و ایمنی شهری اظهار کرد: یکی دیگر از مباحث مهم، مبحث فناوری‌ و هوشمند سازی است. با توجه به رشد تکنولوژی‌های مرتبط با ساختمان و توسعه شهر، قطعا عملیات‌های امدادی بدون فناوری نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای شهر باشد. بر همین اساس امیدواریم روزی برسد که بتوانیم از فناوری‌های روز دنیا و تجهیزاتی که می‌توانند امور ایمنی و آتش‌نشانی ‌را تسریع و تسهیل و اثر بخش کنند، استفاده کنیم. همچنین با توجه به وجود پتان افراد متخصص و نخبه موجود در شرکت‌های دانش بنیان، می‌توان در راستای نیل به اهداف هوشمندسازی گام‌های موثرتری برداشته شود. یکی از مصادیق مطرح شده در حوزه فناوری و هوشمندسازی، پروژه هوشمندسازی مانیتورینگ ساختمان‌های آتش‌نشانی از طریق سیستم اعلام حریق است که به زودی اجرایی خواهد شد و رخداد بزرگی در این حوزه تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: محور دیگر نیز محیط زیست و انرژی است به هرحال همان طور که می‌دانید موضوع ایمنی و آتش‌نشانی ‌بی ارتباط با بحث‌های محیط زیست نیست از جمله موضوعاتی مانند مصرف آب که ما عمده ترین ماده اطفای آتش‌نشانی ‌است باشد و بحث هدر رفت انرژی‌ها این‌ها همه موضوعاتی است که در خصوص مدیریت انرژی مهم است. در نهایت یک محور ویژه امسال کاربرد فناوری‌های نوین در خودروها و تجهیزات آتش‌نشانی ‌است که امسال این موضوع به طور خاص دیده شده است و انتظار داریم خروجی‌های خوبی هم داشته باشیم.

برگزاری ۱۸ کارگاه تخصصی در همایش آتش نشانی و ایمنی شهری 

عبدولی در ادامه به زیر مجموعه‌های علمی ‌و کارگاه‌های همایش نیز اشاره کرد و گفت: در پنجمین همایش آتش‌نشانی ‌و ایمنی شهری، ۱۸ کارگاه تخصصی در محورهایی که اشاره شده برگزار خواهد شد. همچنین زیر محورهایی برای هر پنل در نظر گرفته شده است. سعی شده است که زیرمحورها را متناسب با موضوعات حوزه‌های عملیات، آموزش و آموزش‌های شهروندی انتخاب و علاقه‌مندان که مخاطب این همایش محسوب می‌شوند، اعم از دانشجویان، دانشگاهیان و متخصصین ساخت و ساز و متخصصین نظام مهندسی و شهرسازی و آتش نشانی‌های کشور می‌توانند از موضوعات مطرح شده استفاده کنند.

دبیر اجرایی پنجمین دوره همایش با اشاره به مقالات ارسال شده گفت: تاکنون در حدود دویست مقاله به دبیرخانه همایش رسیده است که این موضوع، بیانگر استقبال خوب جامعه علمی و دانشگاهی کشور از این رویداد است. امید داریم که کیفیت مقالات ارسالی در سطح بسیار بالایی واقع شوند. انشالله از طریق مقالات برتر و سایر مقالات علمی واصله، سطح دانش جامعه‌ی ‌مهندسی ایمنی و آتش‌نشانی ارتقاء یابد.

عبدولی به هیات عملی همایش نیز اشاره کرد و در این باره گفت: اساتید برجسته‌ای از دانشگاه‌های مختلف در این همایش حضور داشته و در برگزاری این همایش کمک می‌کنند. دبیرعلمی همایش، ‌دکتر عسگریان از اساتید برجسته کشور و عضو هئیت علمی است. کمیته عملی همایش در گذشته نیز قوی بوده و اساتید زحمات بسیاری کشیده اند، اما تیمی ‌که حالا در کنارشان هستیم و کمک می‌کنند، انرژی و پتانسیل بالای علمی‌ را دارند و به همین خاطر در این دوره جهش خوبی را شاهد هستیم. اساتیدی که در این دوره کنار ما هستند از دانشگاه شهید بهشتی تهران، دانشگاه خواجه نصیر طوسی، دانشگاه اهواز، دانشگاه شیراز، دانشگاه پیام نور، مرکز تحقیقات وزارت راه و مسکن و شهرسازی و دانشگاه‌های مختلف در این خصوص همکاری خوبی داشته و کنار ما هستند. خوشبختانه بسیاری از پژوهشگاه‌های مختلفی که بحث‌های علمی ‌انجام می‌دهند و شرکت‌های دانش بنیان که کارهای تحقیقاتی انجام می‌دهند در کنار ما خواهند بود.

تولید بیش از ۹۵ درصد تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی در کشور 

دبیر اجرایی همایش به نمایشگاه جانبی همایش نیز اشاره کرد و گفت: پیگیری‌ها و حمایت‌هایی که در سازمان پیرو دستور مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از تولید داخل داشتیم در این سال‌ها بالای ۹۵ درصد تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی ‌در کشور با کیفیت حتی بهتر از برندهای خارجی تولید می‌شود. قیمت‌ها به شدت کاهش پیدا کرده است در بسیاری از موارد به یک سوم رسیده است. البته شاید از نظر کمیت تجهیزات به تولید انبوه نرسیده‌ایم اما اولویتمان در فهرست زنجیزه تامین سازمان آتش‌نشانی ‌همیشه با تجهیزات تولید داخل، استاندارد و با عملکرد است و امیدواریم روزی برسد که نیاز به تولیدات خارجی نداشته باشیم. اما نمایشگاه در کنار بحث‌های علمی‌ ما عرضه‌ی ‌محصولات شرکت‌هایی که در این سال‌ها زحمت کشیدند و اکنون وظیفه ما است که از آن‌ها حمایت کنیم تا به طور شایسته دیده شوند. چون در این همایش خیلی از مسئولین کشور از جمله وزارت صمت، سازمان استاندارد، اتاق اصناف و مسئولین با تولیدکننده‌ها ارتباط داشته باشند و فضای مناسبی برای تولیدکنندگان ایجاد خواهد شد که از نزدیک با مسئولین مشکلاتشان را مطرح کنند. همچنین این رویداد پل ارتباطی بین تولیدکننده‌ها و مصرف کننده‌ها به وجود می‌آورد.

معاونت حفاظت و پیشگیری از حریق سازمان آتش‌نشانی ‌در خصوص بازدیدکنندگان تخصصی همایش نیز گفت: ما در این همایش از سازنده‌های مطرح، انبوه سازان، کارفرمایان برجسته، صنعت، آتش نشانی‌های کشور دعوت به حضور کرده‌ایم. به طور کلی بازدیدکنندگان تخصصی در صنعت ایمنی و آتش‌نشانی مخاطبان اصلی ما هستند. از مدیران HSE صنایع مختلف گرفته تا فعالان اقتصادی این صنعت همگی برای بازدید از نمایشگاه و بهره بردن از همایش دعوت شده‌اند.

بر اساس اعلام ستاد خبری همایش؛ عبدولی در آخر ضمن اشاره به اعتقاد راسخ به توان نخبگان، افراد علمی و شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات ایمنی و اتش نشانی ایرانی گفت: بنده در شرکت‌های داخلی پتانسیل بالایی را می‌بینم و معتقدم اگر همت کنند به طور کلی نیاز داخل را در زمینه تجهیزات ایمنی و آتش‌نشانی ‌برطرف خواهند ساخت. البته نباید فراموش کنیم در این صنعت یک درصد خطا نیز قابل قبول نیست باید تمام مراحل کیفی محصول با دقت دنبال و به تایید یا مرکز تحقیقات وزارت راه برسند. همچنین علاقمندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص همایش به سایت WWW. NFUS.IR مراجعه کنند.

انتهای پیام 

منبع: ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا