دسته‌بندی نشده

جایگاه شرعی قوانین از نقاط قوت نظام حقوقی کشور است

تصویر بنرمعاون اجتماعی و پیشگیری وقوع جرم دادگستری استان کردستان، گفت:جایگاه شرعی قوانین از نقاط قوت نظام حقوقی کشور است، این امر سبب رویکرد حمایتی ویژه در خصوص حقوق کودکان شده است.

به گزارش خبرگزاری همسو، رضا اعظمی امروز(8مهر) در دهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودکان با محورهای کودک همسری، کودکان کار و خیابان و کودکان بازمانده از تحصیل که در سازمان بهزیستی کردستان برگزار شد، به اهمیت و جایگاه حقوق کودکان اشاره و اظهار کرد: نظام حقوقی کشور ما مبتنی بر آموزه های دینی بوده و اساسا جایگاه شرعی قوانین از نقاط قوت نظام حقوقی کشور است، این امر سبب رویکرد حمایتی ویژه در خصوص حقوق کودکان شده است.

وی تصریح کرد: در قانون اساسی به سن و حمایت های اجتماعی، تحصیلی و شغلی کودکان توجه ویژه‌ای شده و همین موضوع الزاما موجب تصویب قوانین متعدد حقوقی و کیفری در باب کودکان شده است.

معاون اجتماعی و پیشگیری وقوع جرم دادگستری استان کردستان، بیان کرد: در ماده 2 قانون حمایت از کودکان و نوجوانان ذکر شده هر نوع اذیت و آزار کودکان و نوجوانان که موجب شود به آنان صدمه جسمانی یا روانی و اخلاقی وارد شود و سلامت جسم یا روان آنان را به مخاطره اندازد ممنوع است.

اعظمی عنوان کرد: در ماده چهار، هرگونه صدمه و اذیت و آزار و شکنجه جسمی و روحی کودکان و نادیده گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی و ممانعت از تحصیل آنان ممنوع است و مرتکب, به سه ماه و یک روز تا شش ماه حبس و یا تا ۱۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.

وی بیان کرد: در راستای تحقق این ماده پدر و مادر مکلف هستند نسبت به ثبت نام جوانان خود در کمتر از 18 سال اقدام کنند و همچنین آموزش و پرورش افرادی را که وضعیت مالی نامناسبی دارند به طور رایگان ثبت نام می کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری وقوع جرم دادگستری استان کردستان ذکر کرد: در ماده 79 قانون کار به صراحت اشاره شده است که به کار گیری افراد زیر 15 سال ممنوع بوده و همچنین کار شب برای این کودکان ممنوعیت دارد.

اعظمی خاطرنشان کرد: گاهی حقوق و قوانین آن قدر اهمیت پیدا می‌کند که نه تنها در کتاب قانون کشور مطرح می‌شود بلکه اسناد بین المللی نیز راجع به آن صحبت می‌کنند و با وضع قوانین مشخص به همه کشورها یادآور شده که باید پیرو قانون شوند.

منبع:ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا