محیط زیست

حراست از دستاوردهای سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایدار

تصویر بنرمشاور رییس دانشگاه علم و فرهنگ در امور بین الملل در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن بیان اینکه سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایدار دارای چند ویژگی خاص است، گفت: نخستین ویژگی سمپوزیوم این است که در آستانه روز جهانی گردشگری برگزار می شود.

حبیب سنگتراش افزود: این افتخار بزرگی  است که دانشگاه علم و فرهنگ به مناسبت چنین رویدادی میزبان  متخصصان و اساتید این حوزه ازدیگر کشورها باشد. همچنین این رویداد در دانشگاهی برگزار می شود که تنها دانشکده گردشگری کشور را دارد و تلاش دانشگاه بر این است که بُعد علمی سمپوزیوم بر دیگر مسائل سایه بیافکند.

وی عنوان کرد: یکی دیگر از ویژگی های خوب این رویداد همزمانی آن با سومین نشست کارگروه همکاری های گردشگری ایران و اتریش است. دراین میان دانشگاه علم و فرهنگ با همکاری وزارت گردشگری موفق شد، برگزاری سمپوزیوم و این نشست را همزمان کند، از این رو، تمامی اعضای هیات اتریشی علاوه بر اساتید مدعو خارجی در این سمپوزیوم حضور خواهند داشت.

مشاور رییس دانشگاه علم و فرهنگ در حوزه بین الملل، اظهار کرد: گردش کار در کارگروه های اجرایی این رویداد به قدری مطلوب بود که تصمیم گرفته شد امضای پروتکل سومین نشست همکاری های گردشگری کشورهای  ایران و اتریش در دانشگاه انجام گیرد و این موضوع هم یکی از نکات مثبتی است که در روز نخست این سمپوزیوم انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: کارگروه هایی که در این سمپوزیوم برگزار می شود، کارگروه های نوینی هستند که تا کنون در این سطح علمی در کشور برگزار نشده و دارای دو ویژگی هستند؛ نخست اینکه، تا کنون کارگروه های این حوزه با حضور اساتید ایرانی برگزار می شد اما این رویداد پنج کارگروه دارد که سه کارگروه با حضور اساتید خارجی از دانشگاه ها، فدراسیون کوهنوردی اتریش برگزار می شود.

وی افزود: باتوجه به سیاست دانشگاه در ترویج فرهنگ گردشگری مقرر شد، هیچگونه هزینه ای بابت حضور متقاضیان در کارگاه های آموزشی و تخصصی از مراجعان دریافت نشود تا اساتید و دانشجویان بیشتری در حوزه گردشگری بتوانند در کارگاه ها حضور داشته باشند.

سنگتراش گفت: دانشگاه علم و فرهنگ همزمان با برگزاری این سمپوزیوم توانست با همکاری اداره کل دانشجویان غیر ایرانی سازمان دانشجویان وزارت علوم، میزبانی نمایشگاه «فرهنگ ملل» را اخذ کند.

به گفته وی، با توجه به اینکه هرساله جشنواره و نمایشگاه فرهنگ ملل برگزار می شود، دانشگاه علم و فرهنگ امسال افتخار برگزاری پانزدهمین نمایشگاه را با حضور ۱۸ کشور در کنار سمپوزیوم گردشگری ایران و اتریش دارد.  

سنگتراش تاکید کرد: علاوه بر سفارت اتریش، میهمانان دیگری از کشورهای گرجستان، عراق، افغانستان، هند، ترکیه، بنگلادش، قرقیزستان، سنگال و … نیز در این رویداد حضور دارند که این فرصت خوبی برای معرفی فعالیت های علمی و آکادمیک دانشگاه علم و فرهنگ در حوزه بین الملل  است.

وی با تاکید بر ضرورت حراست از دستاوردهای سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایدار گفت: حفظ، حراست و پیگیری این موضوع به عوامل اجرایی بیرون از مجموعه دانشگاه بر می گردد. اکنون دانشگاه علم و فرهنگ بستر مناسب و علمی  را فراهم کرده است که حوزه اجرایی گردشگری کشور باید بتواند از این فرصت استفاده کند.  

وی افزود: دانشگاه علم و فرهنگ رسما عضو کارگروه آلمان و اتریش  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد و به همین مناسبت برای نخستین بار نماینده دانشگاه به عنوان تنها نماینده دانشگاه های غیرانتفاعی در روز «علم ایران و آلمان» در نشست آذرماه حضور خواهد داشت.  

مشاور رییس دانشگاه علم و فرهنگ در حوزه بین الملل،  در ادامه تاکید کرد: نکته حائز اهمیت دیگر در کنار فعالیت های بین المللی و برگزاری سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایدار این است که دانشگاه علم و فرهنگ با همکاری دانشگاه IMC اتریش به عنوان تنها دانشگاه غیرانتفاعی کشور موفق شد بورس آراسموس پلاس (بورس تبادل دانشجو اتحادیه اروپا) را  برای امسال و سال های آینده از اتحادیه اروپا بگیرد و دراین راستا نخستین گروه از اساتید و دانشجویان دوره دکتری گردشگری آبان ماه  برای یک دوره  یک هفته ای عازم کشور اتریش خواهند شد.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا