دسته‌بندی نشده

حرکت به سمت خانواده رضوی با اجرای 5 طرح/ حمایت بنیاد کرامت امام رضا(ع) از خانواده

تصویر بنر


به گزارش همسو نیوز؛ محسن منصوری، مدیرعامل بنیاد کرامت امام رضا(ع)؛ به مناسبت هفته ازدواج طی نشستی خبری با اصحاب رسانه به تشریح «طرح ملی خانواده رضوی؛ الگوی اجتماعی تحکیم خانواده در مناطق محروم» شامل پنج طرح گسترده در خصوص خانواده پرداخت و با اشاره به اینکه سه سال است که بنیاد برکت کار خود را آغاز کرده است، گفت: محور فعالیت ارائه خدمات اجتماعی و رسیدگی به محرومان است و منابع این بنیاد از سوی آستان قدس رضوی تأمین می‌شود.

وی محور اول فعالیت این بنیاد را کارآفرینی، محور دوم را کادرسازی، محور سوم را سلامت(سازماندهی گروه‌های پزشکی برای اعزام به مناطق محروم) و محور چهارم فعالیت این بنیاد را «خانواده» اعلام کرد و گفت: مسئولیت امور اربعین آستان قدس رضوی، امدادرسانی در فوریت‌ها و حوادث و اعزام زائران محروم به عتبات عالیات که به صورت هفتگی حدود 90 تا 100 نفر از محرومان مناطق مختلف کشور به عتبات اعزام می‌شوند از دیگر وظایف این بنیاد است.

منصوری با تأکید بر اهمیت خانواده گفت: معتقد هستیم با اتصال معنوی خانواده‌ها به اهل بیت(ع) می‌توان در مسیر کمک به اعتلای خانواده‌ها قدم برداشت که برای این مسئله سه راهبرد گفتمان سازی، شبکه‌سازی و الگوسازی را در دستور کار داریم و بر همین اساس نیز از مرداد ماه سال گذشته کارگروه فکری حوزه خانواده تشکیل شده است.

وی با تأکید بر اینکه هیچ کدام از طرح‌ها و اقدامات به صورت مستقیم توسط بنیاد صورت نمی‌گیرد بلکه با حمایت بنیاد و توسط سازمان‌ها و نهادهای مردمی محلی همان‌جا انجام می‌شود، گفت: معتقد هستیم کار مردم باید به مردم واگذار شود.

5 طرح برای تحقق خانواده رضوی در کشور

مدیرعامل بنیاد کرامت امام رضا(ع) در ادامه به تشریح طرح خانواده رضوی پرداخت و گفت: در مدل خانواده رضوی تسهیل ازدواج و تحکیم خانواده‌های نوپا انجام می‌شود. در این طرح که شامل 15 اقدام عملیاتی است، شبکه فعالان خانواده رضوی تشکیل، هادیان رضوی تربیت، جشنواره رضوی با هدف جمع‌آوری ایده‌های برتر در حوزه خانواده اجرا، عروسی خوبان محقق و پلتفورم جامع خانواده رضوی به مردم ارائه می‌شود.

وی در تشریح طرح شبکه فعالان خانواده رضوی گفت: 12 استان به عنوان جامعه هدف این طرح انتخاب و 300 منطقه محروم در این استان‌ها شناسایی شده است. تا کنون 50 تشکل همکار در مناطق محروم نیز شناسایی و برای آنها مأموریت تعریف شده‌ است. این تشکل‌ها موظف هستند خانواده‌های محروم را شناسایی و ظرفیت‌های محلی را برای حمایت از آنها فعال کنند که تاکنون 888 خانواده محروم شناسایی شده‌اند.

حمایت از 888 زوج سیل‌زده

منصوری افزود: در پویش عروسی خوبان نیز 888 زوج مناطق سیل‌زده که مشکل تهیه جهیزیه، ودیعه مسکن و یا هزینه ازدواج داشتند، شناسایی شدند و در دهه کرامت 400 جهیزیه به این زوج‌های جوان تقدیم شد و بقیه نیز در سایر اعیاد اهدا می‌شود. تلاش داریم این اقدام به صورت مستمر اجرا شود.

وی در خصوص سایر طرح‌ها گفت: جشنواره خانواده رضوی ذیل جشنواره کرامت تعریف شده است و طی آن ایده‌ها و طرح‌های خوب در خصوص تسهیل ازدواج دریافت و از بهترین ایده‌ها برای اجرا حمایت می‌شود. در طرح هادیان خانواده نیز 100 مبلغ انتخاب و آموزش‌‌های لازم در خصوص ارائه مشاوره‌ به خانواده را دریافت و در مناطق محروم به تحکیم خانواده‌ها کمک می‌کنند. در طرح جامع خانواده رضوی نیز اپلیکیشنی حاوی تمام مسائل مرتبط با خانواده تهیه و در اختیار مردم قرار داده می‌شود.

اعلام فراخوان جشنواره خانواده رضوی

بر اساس گزارش ایکنا در ادامه این نشست خبری، فضه سادات حسینی دبیر جشنواره خانواده رضوی با اعلام این خبر که فردا سه‌شنبه 15 مرداد ماه فراخوان این جشنواره اعلام می‌‌شود، گفت: در این فراخوان از تمام صاحبان ایده‌ها و یا افرادی که اقدام عملی موفق در خصوص خانواده انجام داده‌اند خواسته می‌شود طرح‌ها خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. موضوع‌های این جشنواره شامل تسهیل ازدواج، تحکیم خانواده و کاهش طلاق، سبک زندگی، فرزند آوری و فرزند پروری است.

صادق صادقی، دبیر پویش عروسی خوبان نیز اعلام کرد: از عید فطر این پویش با حمایت هنرمندان و اصحاب رسانه آغاز شد و تاکنون 410 زوج مورد حمایت قرار گرفته‌اند و با کمک آستان قدس رضوی و مردم دو میلیارد و 400 میلیون تومان برای این زوج‌ها جمع‌آوری شده که تلاش می‌کنیم در سایر اعیاد بقیه زوج‌ها نیز کمک‌های مردمی را دریافت کنند.

در پایان این نشست خبری، مدیرعامل بنیاد کرامت امام رضا(ع) در پاسخ به سؤال خبرنگار ایکنا که پرسید معلولان بیش از سایر اعضای جامعه در خصوص ازدواج مشکل دارند آیا از آنها نیز حمایت می‌شود، گفت: بله؛ ما خود را پشتیبان و حامی سازمان‌های مردم نهاد حامی معلولان می‌دانیم. دو هفته قبل نیز در همکاری مشترک با خیریه رعدالغدیر که به صورت تخصصی به معلولان کمک می‌کند، برای 20 معلول اشتغال ایجادشد. حمایت از ازدواج معلولان نیز در دستور کار قرار دارد.

وی در پاسخ به این سؤال که در مناطق محروم کودک‌همسری به شدت آسیب ایجاد کرده آیا مراقب هستید که در حمایت از ازدواج در این مناطق از کودک همسری حمایت نکنید؟ گفت: ما این کار را ترویج نمی‌کنیم و در اقداماتمان ملاک فعالیت قانون است و هر بحثی که در چارچوب قانون باشد و توسط تشکل‌ها پیش برده شود مورد حمایت قرار خواهدگرفت.

انتهای پیام

منبع:ایکنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا