* خشکسالی می تواند به یکی از مهم ترین مخاطرات طبیعی جهان تبدیل شود - اجتماعی نیوز
محیط زیست

خشکسالی می تواند به یکی از مهم ترین مخاطرات طبیعی جهان تبدیل شود

تصویر بنربه گزارش خبرنگارمهر، الکساندر لایش ظهر دوشنبه در جشنواره ملی فناوری های آب که در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد اظهار کرد: شبکه جهانی آب و اطلاعات توسعه ای زمین های خشک با مشارکت چندین کشور از جمله ایران با هدف پاسخ به نیازهای توسعه ای در مناطقی که با خشکسالی رو به رو هستند سال ۲۰۰۵ تاسیس شده است.

وی افزود:در همین راستا براساس پیشنهاد ایران در سال ۲۰۱۰ و برای مقابله با خشکسالی،  دبیرخانه مرکز  مقابله با خشکسالی در تهران تشکیل شد تا هماهنگی ها را در مسیر مقابله با خشکسالی انجام دهد.

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در ایران ادامه داد:در سال های اخیر افزایش تقاضا برای استفاده از منابع آبی به دلیل تغییر در الگوهای مصرف به شدت افزایش یافته است و در این راستا باید راهکارهایی برای مدیریت منابع آبی اتخاذ شود.

وی گفت: براساس جدیدترین گزارش ها نیمی از جمعیت جهان حداقل یک ماه از سال را با مشکل کم آبی مواجه هستند و خشکسالی های طولانی مدت اثرات زیانباری بر طبیعت گذاشته است و باعث کاهش سطح آبخان ها شده است.

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو گفت: پیش نمایش های تغییر الگوی اقلیمی نشان می دهد که این خشکسالی ها در برخی مناطق افزایش خواهد یافت و اثراتی را بر دیگر بخش ها مثل تولید غذا و انرژی خواهد گذاشت و رشد سریع مناطق شهری فشار بر منابع آبی را تشدید کرده است.

لایش بیان کرد:سناریوهای موجود تغییر اقلیم نشان می دهد که موج های گرمایی و افزایش دما به همراه خشکسالی در آینده می تواند به یکی از مهم ترین مخاطرات طبیعی تبدیل شود.

وی افزود:خشکسالی به عنوان یک مخاطره طبیعی به اندازه کافی مورد توجه نبوده است چرا که در گستره وسیعی از جهان وجود دارد و در بیشتر مواقع بدون هیچ نشانه ای گسترش می یابد.

سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو بیان کرد: در همین راستا یونسکو برای ایجاد بستر دانش و برای کمک به کشورهایی که درگیر خشکسالی هستند از طریق ۲۰ مرکز پژوهشی به آنها کمک می کند و مراکز یونسکو در دانشگاهها در این راستا نقش بسیار مهمی دارند.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا