دسته‌بندی نشده

داشتن هوا پاک، رویای ساکنین آلوده‌ترین کلانشهر کشور

تصویر بنر


داشتن هوا پاک، رویای ساکنین آلوده‌ترین کلانشهر کشور

 

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، فرزانه فراهانی_ همانقدر که زندگی در محیطی سالم و پاکیزه و بهره‌مندی از آب و هوایی پاک و تمیز جزو حقوق اولیه همه افراد است تلاش برای پاک و پاکیزه نگاه داشتن محیط پیرامونمان یعنی زمین و جلوگیری از آلوده شدن هوا هم از جمله وظایفی است که بر دوش تک تک افراد قرار دارد.

یکی از معضلات مهمی که مردم و ساکنان کلانشهرهایی چون تهران طی سال‌های اخیر با آن دست به گریبان هستند، معضل و محروم ماندن از هوای پاک است و متاسفانه تبعات و پیامدهای منفی این معضل علاوه بر خسارات زیادی که به محيط زيست وارد می‌آورد، جان بسیاری از افراد را هم به خطر می‌اندازد و بر اساس گزارش‌های مختلف، تلفات آلودگی هوا آمار قابل توجهی را شامل می‌شود. 

شعار روز ملی هوای پاک در سال جاری با عنوان “هوای پاک، حقوق عامه، اراده ملی” تعیین شده است و باید دید که در راستای تحقق این شعار چه قدم‌هایی برداشته خواهد شد و کدام یک از دستگاه‌ها وظایف خود را برای رساندن مردم به حق برخورداری از هوای پاک به طور کامل انجام می‌دهند.

معضل آلودگی هوا در طول سالیان گذشته کشور ما علاوه بر شهر تهران، شهرهای بزرگی چون تبریز، مشهد، اراک، اصفهان، شیراز و اهواز را نیز تحت تاثیر قرار داده است و تعداد روزهایی که مردم شهرهای فوق در فصول مختلف سال از هوای پاک برخوردار هستند، روزهای اندک و بسیار کمی است و خلاصه زمستان یا تابستان، پاییز یا بهار در این فصل‌ها گاهی تعداد روزهای هوای پاک به تعداد انگشت‌های یک دست هم نمی‌رسد.

 

ضرورت هماهنگی دستگاه‌ها در کنترل آلودگی هوا!

کاهش آلودگی هوا و افزایش پاکی آن در گام نخست با مشارکت مردم و گروه‌های مختلف مردمی امکان‌پذیر است و پای کار آمدن دستگاه‌های مربوطه که تعداد آن از ده‌ها دستگاه هم بیشتر است نیز از اهمیت بسیار زیادی در رفع معضل آلودگی هوا برخوردار است.

توسعه صنعتی شهرها و نقاط مختلف همانقدر که منجر به رونق و توسعه کسب و کارهای مرتبط با هر صنعتی می‌شود، به افزایش سطح آلودگی هوا و کاهش میزان هوای پاک هم منجر خواهد شد و در این بین استفاده از انواع انرژی فسیلی مثل نفت، گاز، زغال سنگ و … از مهمترین منابع آلودگی هوا به شمار می‌روند و زندگی همه موجودات زنده و در صدر آن‌ها زندگی انسان را به خطر می‌اندازند.

برنامه ریزی و اجرای برنامه‌های علمی در راستای کنترل و کاهش سطح آلودگی هوا از جمله وظایف مهمی است که بر دوش دستگاه‌های مربوطه قرار دارد و متاسفانه طی سال‌های اخیر توجه چندانی به این مسئله مهم نشده است و عدم برخورداری شهروندان از هوایی پاک و سالم از مهمترین چالش‌های پیش روی ساکنان کلانشهرهایی چون تهران محسوب می‌شود. 

قصور و کوتاهی خود شهروندان در افزایش آلودگی هوا و عدم برخورداری از شهری با هوای پاک هم سهم قابل توجهی است و وسایل نقلیه موتوری مورد استفاده آن‌ها در بسیاری موارد، غیر استاندارد و فاقد معاینه فنی بوده و با انتشار گاز دی‌اکسيد نیتروژن به آلودگی بیشتر هوا منجر می‌شود.

 

رفع آلودگی هوا، نیازمند برنامه ریزی بلند مدت!

عدم رعایت کارخانجات مختلف در استفاده از سوخت استاندارد و مناسبی مثل سوخت غیر استاندارد مازوت، که کمترین درصد آلودگی را به همراه داشته باشد نیز از مواردی است که میتوان به عنوان جلوگیری از برخورداری شهروندان از هوای پاک از آن نام برد.

خبر سوزاندن مازوت همه ساله با آغاز فصل سرما و سرد شدن هوا از جمله علل آلودگی هوا نام برده می‌شود و البته بسیاری از متهمان به استفاده از این سوخت آلاینده، هم آن را تکذیب می‌کنند.

داشتن هوای پاک و شهری بی دود و دم از آرزوها و حسرتهای همه اهالی کلانشهرها و به ویژه پایتخت نشین‌ها در طول سالهای اخیر است و تحقق این قبیل آرزوها نیازمند برنامه های اجرایی بلند مدت است.

منبع: دانشجو

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا