دسته‌بندی نشده

درخواست اعضای شورای شهر از دادستان کل/ از ورود به تولید موتورهای کاربراتوری تا ضرورت یکپارچه شدن مدیریت شهری

تصویر بنر


به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در جریان هفتاد و سومین جلسه خود به مناسبت هفته قوه قضاییه، میزبان حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور بودند.

پس از سخنان دادستان کل کشور حبیب کاشانی عضو شورای اسلامی شهر تهران از دادستان خواست تا به موضوع آلودگی هوا ورود کند و گفت: برخی ترک فعل‌ها از سوی مسئولان استانی در زمینه آلودگی هوا اتفاق می‌افتد.

وی افزود: در برخی موارد شاخص آلودگی هوا پنج یا ۶ برابر حد مجاز است و مشکلاتی برای شهروندان از جمله مادران باردار و کودکان ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به وجود ترافیک در محدوده منطقه ۹ و خیابان خوش، از دادستان خواست به موضوعاتی از جمله آلودگی هوا و ترافیک ورود کند.

کاشانی، محدوده وظایف تهران در زمینه ساختمان‌های متخلف را بحث شناسایی و صدور اخطاریه دانست و گفت: شهرداری تهران کار بیشتری نمی‌تواند انجام دهد.

عضو شورای شهر تهران، بررسی وضعیت ساختمان‌های ناایمن در دادستانی را از درخواست‌های مدیریت شهری از دادستانی عنوان کرد.

ضرورت ورود دادستانی به تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری و خودرو‌های بی‌کیفیت داخلی

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران نیز با تبریک هفته قوه قضاییه گفت: کار در قوه قضاییه پر استرس و سخت است چرا که معمولاً در پرونده‌ها ۵۰ درصد رای موافق و ۵۰ درصد رای مخالف می‌گیرند و آنانی که رای موافق می‌گیرند هم به دلیل اطاله دادرسی نارضایتی‌هایی دارند، بنابراین کار در این قوه سخت است.

پیرهادی با اشاره به ضرورت ورود دادستانی به تولید موتورسیکلت کاربراتوری گفت: همچنان موتورسیکلت کاربراتوری تولید می‌شود و بر اساس آمار پلیس راهور بیش از ۴ میلیون موتورسیکلت کاربراتوری در تهران شماره‌گذاری شده که ظرف بازه کمی آلایندگی زیادی را در تهران ایجاد می‌کند.

وی ورود دادستانی و توقف تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری را مهم دانست و گفت: این موضوع حقوق عامه است و آلایندگی که در شهر ایجاد می‌کند، مشکلاتی را برای شهروندان به وجود آورده است.

رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ادامه داد: برخی خودرو‌های بی کیفیت داخلی نیز موجب آلایندگی می‌شوند و جان و امنیت شهروندان را به خطر می‌اندازد که دادستانی تهران می‌تواند به بحث کیفیت خودرو‌های داخلی ورود کند.

به گفته وی، عموم مردم از این خودرو‌ها ناراضی هستند و رهبر انقلاب نیز در سخنان خود نسبت به برخی از این محصولات اعتراض داشتند.

پیرهادی با اشاره به ادامه فعالیت نمایشگاه بین المللی تهران نیز خاطرنشان کرد که ترافیک و آلایندگی از این طریق در شهر تهران بیشتر می‌شود و باید بر اساس مصوبه شورای شهر نمایشگاه بین المللی تهران به شهر آفتاب منتقل شود، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است و تذکرات اعضای شورا مورد بی توجهی و بی مهری واقع می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه به بحث سلامت مردم اشاره کرد و گفت: نتایج پایش باقیمانده سموم و آلایندگی که وارد محصولات کشاورزی می‌شود از اهمیت برخوردار است. بعضاً سموم در این محصولات باقی مانده و یا اینکه از طریق آبیاری با آب‌های آلوده و غیراستاندارد دچار مشکل می‌شود و محصولات دارای استاندارد لازم نیستند. باید وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت به این موضوع ورود و پایش را انجام دهند.

ضرورت تحقق مدیریت یکپارچه شهری

نرجس سلیمانی دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران با گرامیداشت هفته قوه قضائیه بر ضرورت همکاری موثر و هوشمند میان ارکان و ساختار‌های وابسته در قوه قضائیه با مدیریت شهری برای تسریع در تعیین تکلیف مالکیت بافت‌های فرسوده و ناپایدار تاکید کرد و گفت: این اقدام می‌تواند کمک قابل توجهی به شتاب دهی برنامه دولت و مدیریت شهری برای ساخت مسکن ملی، سازمانی و استیجاری کند.

وی افزود: متاسفانه نبود مدیریت یکپارچه شهری موجب شده که باوجود تلاش بسیار برای تعامل با دادستانی به عنوان مدعی‌العموم، در مواردی که خطرات و مخاطرات به صورت باالقوه وجود دارد، به شکل هوشمند عمل نشود.

سلیمانی ادامه داد: به طور مثال، از دست رفتن جان کودکان در کانال‌ها و م‌های روباز آب‌های سطحی و یا نبود مناسب‌سازی روشنایی در خیابان‌ها و معابری که به وضوح در آن وظایف دستگاه‌های ذی ربط مشخص شده است یا مشکلاتی دیگری مثل سکونت در زیر خطوط انتقال نیرو و … بسیار به چشم می‌آید.

وی از دادستان خواست، طبق تعریف حقوق عامه در بند الف دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه برآمده از مفاد ماده ۲۹۰ قانون آیین دادرسی کیفری و به استناد بند دوم اصل ۱۵۶ قانون اساسی، در جایگاه مدعی العموم نسبت به پیگیری یکپارچه شدن مدیریت امور شهری حسب صلاح دید تدابیر لازم را اتخاذ کند.

نقش سازنده مجازات‌های جایگزین حبس در کاهش آسیب‌های اجتماعی

نرگس معدنی پور رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز با تبریک هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر گفت: سیاست قوه قضائیه در زمینه حبس زدایی و مجازات‌های جایگزین حبس در چارچوب رویکرد عدالت ترمیمی قابل تقدیر است.

وی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در کنار کوشش‌هایی که باید برای تمرکز بر پیشگیری از وقوع جرم انجام شود، اجرای عدالت ترمیمی و مجازات‌های جایگزین حبس برای برخی از بزه‌ها و جرایم، در صورت گسترش مددکاری اجتماعی، می‌تواند منجر به کاهش پیامد‌های فرهنگی و اجتماعی گسترده جرایم شود.

منبع: دانشجو

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا