انتظامی

درخواست مجدد دبیرکل جمعیت هلال احمرایران برای رسیدگی به اوضاع یمن

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز، پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، محمود محمدی نسب که پیش از این در دیدار با نائب رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ خواستار افزایش همکاری و تعاملات کمیته بین المللی صلیب سرخ در کمک به کاهش آلام بشری در یمن شده بود،این درخواست را در دیدار با دستیار ارشد دبیر کل سازمان ملل نیز تکرار کرد.

محمود محمدی نسب با رشید خالیکوف دستیار ارشد دبیرکل سازمان ملل متحد در امور همکاری های بشردوستانه در خاورمیانه دیدار و گفت و گو کرد.

 محمدی نسب؛ دبیرکل جمعیت هلال احمر با رشید خالیکوف، با اشاره به فعالیت ها و توانمندی های جمعیت هلال احمر ایران در زمینه های امداد و نجات و پاسخگویی به سوانح، بهداشت و درمان، آموزش، جوانان و داوطلبان، تولید اقلام امدادی از قبیل چادر، پتو و کیت کمک های اولیه و تولید دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: کمک به بحران ها و سوانح منطقه‌ای و بین المللی از جمله سیل پاکستان، خشکسالی سومالی، بحران‌های عراق، سوریه و یمن نیز از جمله اقدامات جمعیت هلال احمر ایران در عرصه های بین المللی است.

وی با تاکید بر اصول بشردوستانه بین المللی از جمله بی طرفی و بی غرضی در ارائه خدمات امدادی و درمانی، بیان کرد: جمعیت هلال احمر ایران به عنوان عضو هیات حاکمه فدراسیون بین المللی، در قالب انجام فعالیت های بشردوستانه و با همکاری با سازمانهای بین المللی، در پروژه هایی از جمله کاهش خطر سوانح شهری و تاب آوری و پاسخ گویی به استمدادهای فدراسیون در زمینه ارائه کمک های اضطراری، مشارکت و اقدامات لازم را انجام داده است.

دبیرکل جمعیت هلال احمر بااشاره به بحران های کشورهای همسایه از جمله سوریه و عراق و همچنین بحران انسانی در یمن، گفت: برای تمامی این کشورها کمک های انسان‌دوستانه ارسال شده است که از جمله آن می توان به ارسال هفت مرحله محموله به یمن اشاره کرد؛ البته در مورد محموله آخر، حتی با وجود رایزنی های کمیته بین المللی صلیب سرخ موفق به عبور از کانال و رساندن آن به افراد نیازمند نشدیم.

وی به همکاری ها و پروژه های مشترک جمعیت هلال احمر ایران با آژانس های مختلف سازمان ملل در ایران از جمله دفتر عمران سازمان ملل، یونیسف، برنامه جهانی غذا، کمیساریای عالی پناهندگان و غیره اشاره کرد و یادآور شد: همکاری های خوبی میان دو سازمان به ویژه حضور نماینده دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (اوچا) در نشست مشارکتی برای تنظیم برنامه مشترک جهت کمک به زلزله زدگان کرمانشاه انجام شده است.

دبیرکل جمعیت هلال احمر در ادامه با تاکید بر تقویت همکاری‌ها، برقراری ارتباطات و همکاری های میان دو سازمان در زمینه مدیریت سوانح، جامعه تاب آور، توان افزایی، آموزش و پژوهش، بهداشت و درمان، گفت: از شما می خواهیم برای کمک به قربانیان درگیری های یمن و سوریه و کمک به اقشار آسیب پذیر در عراق، افغانستان و میانمار به ما کمک کنید.

وی درباره وضعیت بحرانی زنان، کودکان و غیرنظامیان در یمن، اظهار کرد: نیروهای متخاصم کشور یمن، با هدف قرار دادن نیروهای امدادی اجازه امدادرسانی نمی دهند و از نبود غذا و دارو به عنوان سلاحی برای نابودی مردم بی دفاع یمن بهره می گیرند.

محمدی نسب تاکید کرد: جمعیت هلال احمر ایران آماده است تا نسبت به ارسال اقلام دارویی و غذایی به کشور یمن با کمک سازمان ملل اقدام کند.

در ادامه این دیدار رشید خالیکوف؛ دستیار ارشد دبیرکل سازمان ملل متحد در امور همکاری های بشردوستانه در خاورمیانه درباره علت حضور خود در ایران، گفت: تقویت پاسخ به بحران یکی از مهمترین علت حضور ما در ایران است. استانداردهایی در سطح بین المللی تثبیت شده است که ما میخواهیم این استاندارها را با کمک شما در ایران پیش ببریم.

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر کمک های بشردوستانه خود را به مردم کشورهای افغانستان، سوریه، عراق و یمن ارائه می دهد، گفت: از جمعیت هلال احمر می خواهیم تا اطلاعات مربوط به کمک های بشردوستانه خود در این ۴ کشور را در اختیار سازمان ملل قرار دهد تا این سازمان هم بتواند در کمک به کشورهای دچار بحران و مخاصمه در خاورمیانه گام بردارد.

دستیار ارشد دبیرکل سازمان ملل متحد در امور همکاری های بشردوستانه در خاورمیانه با تاکید بر اینکه در زمینه موضوع یمن دو کنفرانس بین المللی بشردوستانه و جمع آوری کمک های مالی برگزار شده است، اذعان کرد: کنفرانس صلح یمن نیز به زودی با حضور رئیس سازمان ملل متحد برگزار می شود.

وی به برگزاری کنفرانس دیگری درباره تامین منابع مالی برای یمن اشاره کرد که تا پایان سال جاری برگزار می شود و در این کنفرانس نه تنها نمایندگانی از دولت ها حضور پیدا می کنند بلکه این کنفرانس پذیرای نمایندگان سازمان های بشردوست دنیا نیز است.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا