دسته‌بندی نشده

در کنار توسعه و صنعت باید به مسائل محیط زیستی توجه کنیم

تصویر بنرسیستم تصفیه پساب سه واحد صنعتی و تولیدی در استان تهران امروز و همزمان با گرامیداشت هفته زمین پاک با شعار “حفاظت از گونه های زیستی، نه به زباله و پلاستیک” طی مراسمی با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست و مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرگزاری همسو، مسعود تجریشی در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه واحدهای دامداری مجموعه هایی دارای بار آلودگی بسیار بالا هستند، افزود: فاضلاب این واحدها غیر از اینکه باعث ایجاد بو می شود در صورت عدم تصفیه و  ورود به  طبیعت باعث ایجاد مشکلات زیست محیطی بسیاری می گردد و از جمله اینکه می تواند توسط بخش کشاورزی بصورت خام مصرف شده و آلودگی به چرخه مصرف بازگردد.
وی با بیان اینکه محیط زیست طی سالهای اخیر این واحد های آلاینده را شناسایی کرده است، اظهار داشت:خوشبختانه بسیاری از این واحدها اقدام به احداث تصفیه خانه ها و رفع آلودگی کرده اند و این نشان دهنده این است که با مدیریت، تدبیر  و  داشتن برنامه می توانیم صنایع و واحد های تولیدی را به سمت حفظ محیط زیست سوق دهیم.
تجریشی با اشاره به اینکه احداث و بهره گیری از  تصفیه خانه ها باعث بازچرخانی آب در واحدهای تولیدی می شود، گفت: آب تصفیه شده هم در بخش کشاورزی و هم در فرایند تولید ، قابل استفاده خواهد بود و برای تولید کننده نیز دارای منفعت اقتصادی است .
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه این موضوع باید به یک فرهنگ تبدیل شود، بیان داشت: ضمن اینکه باید توسعه و صنعت داشته باشیم، همزمان هم باید به مسائل محیط زیستی توجه کنیم و در این صورت مطمئنا نیازهای اقتصادی و زیست محیطی و پایداری محیطی که فعالیت در آن انجام می شود مرتفع خواهد شد.
وی ادامه داد: قطعا با شناسایی کانون های بوی اطراف فرودگاه امام(ره) در منطقه و ارائه راهکار می توانیم  مسئله بو که بسیار برای سازمان حفاظت محیط زیست جدی است را  به شیوه مناسبی حل کنیم.
تجریشی در ادامه با اشاره به اینکه بطور تقریبی هر کدام از این تصفیه خانه ها با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد تومان  احداث شده است، تصریح کرد: در واقع احداث تصفیه خانه برای واحدهای صنعتی و تولیدی هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری برای گسترش فعالیت های خود است و واحدها با احداث تصفیه خانه بخشی از  آب مورد نیاز را با توجه به محدودیت منابع آب تامین می کنند و این در مقایسه با هزینه های بسیار زیادی که واحدهای تولیدی دارند بسیار ناچیز است.
براساس گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، در این مراسم سیستم تصفیه پساب مجتمع کشت و صنعت روزان، دامداری تلیسه نمونه و دامداری قدرتی با مجموع ظرفیت 750 مترمکعب در شبانه روز افتتاح و به بهره برداری رسید.
 

انتهای پیام

منبع:ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا