شهری

دستور حناچی در مورد وضعیت کودکان زباله گرد/ برگرداندن مراکز بهاران به سازمان رفاه

تصویر بنرسرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی از بازپس گیری تمامی مراکز بهاران که در اختیار غیر است، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری همسو، سید مالک حسینی ظهر امروز در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه‌های هفته کار داوطلبی برگزار شد با بیان این که امسال نگاه ویژه‌ای به معنای واقعی کار داوطلبی داریم گفت:  معتقدیم مردم می‌بایست در انجام امور شهر مشارکت کنند و جذب  مشارکت آنها یکی از دغدغه‌های مدیریت شهری است و بر همین اساس سعی کردیم امسال در موضوع کار داوطلبانه تنها به مناسب سازی زیر ساخت‌ها اقدام کند و کار اجرایی را به دست گروه‌های داوطلبی و ان جی او ها بسپارد.

وی با بیان این که کمپین داوطلب شو در فضای مجازی ایجاد شده است و از ظرفیت‌های تلویزیون نیز برای جذب مشارکت مردم اقدام می‌کنیم تا بتوانیم مردم را به انجام کارهای داوطلبی دعوت کنیم، اظهار کرد: برای روزهای هفته برنامه‌های مشخصی را در نظر گرفتیم به گونه‌ای که محله محوری، تکریم ایثارگران، آموزش توسط دانشجویان و غیره در دستور کار قرار دارد و این در حالی است که ویژه برنامه‌های بزرگی به صورت گسترده در شهر تهران داریم به گونه‌ای که یکی از برنامه‌های ما “هر سرای محله یک حقوقدان” است که از این هفته وکلای داوطلب از طرف کانون وکلا معرفی شده و علاوه بر ارائه مشاوره حقوقی به شهروندان پرونده‌ها تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان را نیز به صورت رایگان رسیدگی می‌کنند.

سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اجرای طرح داوطلبان شهر که توسط هلال احمر و سازمان تاکسیرانی در حال انجام است، اظهار کرد: براین اساس ۲۰۰۰ راننده تاکسی مورد آموزش‌های داوطلبانه امداد و ایمنی قرار می‌گیرند و همچنین در سرای محلات نسبت به شناسایی افرادی که قصد انجام خدمات داوطلبانه در سطح محلات را دارند نیز اقدام کردیم. به عنوان مثال آرایشگرانی که اصلاح سر پاکبان را به صورت رایگان انجام خواهند داد.

وی با بیان این که در پی آن هستیم که فرهنگ کار داوطلبانه را به عنوان یک حرکت راهبردی در سطح جامعه دنبال کنیم گفت: بر همین اساس دبیر خانه دایمی کار داوطلبانه در سازمان رفاه و خدمات اجتماعی ایجاد شده و به صورت مستمر برنامه‌های مختلفی را دنبال می‌کنند و این در حالی است که ما به دنبال آن هستیم که یک سامانه کار داوطلبانه طراحی کنیم تا ارائه کنندگان خدمات که مایل هستند خدماتشان را به صورت داوطلبانه در اختیار دیگران قرار دهند در این سامانه ثبت نام کنند مثلا گروه موسیقی مایل هستند در خانه‌های سالمندان یا مراکز نگهداری کودکان آموزش موسیقی داشته باشند و یا اجراهایی برای این افراد داشته باشند که ما می‌توانیم نسبت به تسهیل گری در این حوزه اقدام کنیم. یا در حال حاضر در منطقه ۱۵ تعدادی از افراد جامعه به صورت داوطلبانه برای کودکان نابینا قصه می‌خواندند که تاکنون توانسته‌ایم ۵۰۰۰ داوطلب در سطح محلات شناسایی کنیم که قطعا حضور آنها موجب افزایش سرمایه‌های اجتماعی می‌شود.

سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران با بیان این که ما به دنبال نهادینه کردن فرهنگ داوطلبی در جامعه هستیم، ادامه داد: البته شهرداری تهران تنها راهبری این مهم را انجام می‌دهد و مداخله‌ای در اجرا نخواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص وضعیت گرمخانه‌ها با بیان این که  برخلاف برخی اخبار منتشر شده، تعداد گرمخانه‌های ویژه زنان شهرداری نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش نیز داشته ‌ایم گفت: در سال های گذشته تنها یک گرمخانه آن هم در منطقه ۲۲ برای زنان وجود داشت که سال گذشته نیز یک گرمخانه در منطقه ۱۲ ایجاد کردیم و حالا باید اعلام کنم که از شب گذشته یک گرمخانه در منطقه ۸ راه اندازی شده است که پهنه شرقی تهران را پوشش خواهد داد و با گرمخانه‌ای که شب گذشته افتتاح شده باید بگویم که ظرفیت گرمخانه‌های ویژه زنان به ۳۳۰ نفر رسید؛ اما دقت داشته باشید که در شرایط عادی حداکثر پذیرش زنان در این گرمخانه‌ها حدود ۷۰ نفر است و همیشه ظرفیت خالی داریم.

به گفته سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران، در شب‌های سرد به صورت میانگین شاهد افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی مراجعات به گرمخانه‌ها هستیم.

واکنش شهرداری به انتشار ویدئویی در مورد زنان کارتن خواب

حسینی در ادامه این نشست خبری در واکنش به انتشار فیلمی از وضعیت زنان کارتن خواب که عنوان کرده بودند به دلیل کهولت سن آنها را به گرمخانه راه ندادند گفت: سایت مربوطه که اقدام به انتشار این فیلم کرد قبل از آن که این فیلم را منتشر کند با من صحبت کرد و با این که تاکید کردم که اجازه دهند تا بازرسی این موضوع را دقیق بررسی کند اما آنها خواهان این بودند که یک مطلبی را سرسری بگویم که این کار را نکردم؛ اما باید بگویم که بازرسی سازمان رفاه بعد از انتشار این فیلم برای پیگیری صحت و سقم ادعاهای مطرح شده مامور شد و مشخص شد که بخش عمده‌ای از مشکلات عنوان شده رفع شده است که یکی از آنها عدم پذیرش زنان بالای ۵۵ سال بود که این مشکل  شده است.

وی با بیان این که در سال گذشته هر منطقه‌ای به صورت مجاز می‌توانست در مورد فعالیت گرمخانه‌هایش اقدام کند، تصریح کرد: اما چندی پیش بخش‌نامه‌ای صادر شد که گرمخانه‌ها به صورت متمرکز در سازمان رفاه مدیریت شوند  که این مسئله در حال انجام است.

وی  در ادامه از مردم خواست که در انتشار و بازانتشار ویدئوهای که موجب خدشه دار شدن به اعتماد عمومی می‌شود دقت کنند و افزود: نگاه ما باید به افرادی که در گرمخانه‌ها زندگی می‌کنند تغییر کند و نباید این گونه تصور شود که هر فردی که در گرمخانه زندگی می‌کند معتاد است چرا که بخش عمده‌ای از افرادی که درگرمخانه‌ها زندگی می‌کنند به هر دلیلی خانه‌ای ندارند و مجبور هستند که از فضای گرمخانه استفاده کنند و نباید  ویدئوهای که موجب ضربه زدن به اعتماد عمومی می‌شود پخش شود مخصوصا این که اطلاعات آن درست نباشد.

مداخله‌ای در خصوص معتادان متجاهر نداریم

سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در ادامه در خصوص وضعیت معتادان متجاهر گفت: براساس قانون سازمان رفاه مداخله‌ای در مورد وضعیت معتادان متجاهر ندارد و سازمان‌های دیگر دخیل هستند.

وی همچنین در مورد آخرین وضعیت مراکز بهاران که قرار بود به بهزیستی واگذار شود گفت: کارویژه‌ای با سازمان بهزیستی در مورد مراکز بهاران در حال انجام است و در نظر داریم که بتوانیم به جمع بندی در این خصوص برسیم. اما واگذاری مجموعه یا حق بهره برداری از آنها در حوزه وظایف سازمان رفاه نیست.

حسینی با بیان این که قرار بود مراکز بهاران محلی برای نگهداری و حرفه آموزی معتادان بهبود یافته شود اما به مرور زمان به دلیل آن که این طرح متوقف شد این مراکز یا تغییر کاربری داده و یا در اختیار سازمان‌ها و واحدهای دیگر شهرداری قرار گرفتند گفت: یک مرکز بهاران به محل اقامت کارگران فصلی تبدیل شده و یا یک مرکز در منطقه یک در اختیار پلیس راهور است. هر چند که در اواخر مهر ماه به همه مناطق و سازمان‌ها ابلاغ کرده که می‌بایست  مراکز بهاران به سازمان رفاه برگردد اما تا امروز از مجموع ۲۲ مرکز تنها ۱۱ مرکز به سازمان رفاه برگردانده شده که از این میان ۷ مرکز با ظرفیت ۸۰۰ نفر بهبود یافته فعال هستند.

وی با بیان این که چندی پیش ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران تکلیف ایجاد زیر ساخت برای نگهداری ۶۰۰۰ نفر را به شهرداری تهران واگذار کرد گفت: این یک تکلیف سنگین است به خصوص این که تمام هزینه‌ها نیز بر عهده شهرداری است که هزینه‌ها حدود ۱۰۰ میلیارد تومان می‌شود اما به خاطر قولی که به استانداری دادیم درحال تهیه سازوکارهای لازم هستیم.

وی همچنین در مورد ارائه لایحه‌ای به شورای شهر در خصوص تعیین تکلیف مراکز بهاران گفت: ما موضوعات مشترک زیادی با سازمان بهزیستی داریم و اخیرا در جلسه‌ای که با حضور معاون شهردار تهران و رئیس سازمان بهزیستی برگزار شد به تفاهم رسیدیم تا کارگروه ویژه‌ای برای تعیین تکلیف بهاران ایجاد شود.

مناطق ۷، ۳ و ۱۰ گرمخانه ندارند

سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در ادامه با بیان این که در حال حاضر ۲۰  گرمخانه در تهران فعال است اظهار کرد: البته در سه منطقه ۳، ۷ و ۱۰ گرمخانه نداریم که البته با این وجود ظرفیت گرمخانه‌هایمان ۳۰۰۰ تخت است اما با کف خوابی این ظرفیت به ۴۳۰۰ نفر نیز می‌رسد.

وی با بیان این که در شب‌های سرد سال برای معتادانی که بیرون از گرمخانه ماندند نیز گرمخانه سیار در نظر گر فتیم تصریح کرد: برخی از معتادان به دلیل این که مصرف کننده مواد مخدر هستند علاقه‌ای به آمدن در گرمخانه ها ندارند و ما براساس وظایف انسانی‌مان یا گرمخانه سیار در نزدیکی پاتوق‌ها ایجاد می‌کنیم و یا با همکاری سازمان‌های مردم نهاد وارد پاتوق‌ها شده و غذا و پتو توزیع می‌کنیم.

آمار دقیقی از کارت خوابی نداریم

حسینی در ادامه این نشست خبری خود با تاکید بر این که آمار دقیقی از کارتن خوابی نداریم، گفت: معمولا آمارهای ارائه شده از سوی مسوولان حدودی و تخمینی است واگر کسی ادعا کرد که به صورت مطلق می‌داند که آمار کارتن خوابی در تهران چقدر است حتما مستنداتشان را نیز ببینند؛ اما باید اعلام کنم که یکی از اقدامات سازمان رفاه در دوره جدید این است که آمارهای دقیقی از تعداد و وضعیت کارتن خواب‌ها در پایتخت به دست آورند.

به گفته سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در ۸ ماه امسال ۲۳۴ هزار و ۵۰۰ مرد و ۲۳هزار و ۹۲۲ زن در گرمخانه‌ها پذیرش شده‌اند که خوشبختانه تا امروز مرگ کارتن خواب ناشی از سرما و یخ زدگی نداشتیم و این در حالی است که در سال‌های ۹۶ و۹۷ نیز مرگ کارتن خواب ناشی از سرماو یخ زدگی گزارش نشده است.

شیوه آنفلوآنزا در گرمخانه‌ها نداریم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که با توجه به شیوع  بیماری آنفلوآنزا شاهد مواردی از این بیماری در گرمخانه‌ها  بودیم یا نه؟ اظهار کرد: با توجه به هشدارهای پی در پی وزارت بهداشت بخشنامه‌ای در خصوص انجام مراقبت‌های لازم درباره شیوع آنفلوآنزا صادر کردیم وخوشبختانه  تا این لحظه موردی از شیوع آنفلوآنزا در مددسرا،گرمخانه‌ها و غیره نداشتیم.

دستور حناچی برای تسهیل ازدواج پایدار

سرپرست سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری تهران در ادامه با اعلام تشکیل ستاد تسهیل و پایدار سازی ازدواج در معاونت اجتماعی گفت: این ستاد با تاکید شهردار تهران شکل گرفته که البته باید تاکید کنم که ما در حوزه پایدارسازی ازدواج مداخله‌ای در سبک زندگی افراد نداریم اما معتقدیم از آن جا که عدم ازدواج موفق منشاء آسیب‌های اجتماعی می‌شود باید در این حوزه نیز  ورود کنیم.

دستور حناچی برای کودکان کار زباله گرد

وی همچنین از دستور حناچی برای ایجاد کارگروهی در خصوص کودکان زباله گرد خبر داد و اظهار کرد: تصمیمات جدی در خصوص وضعیت کودکان زباله گرد اخذ شده که به زودی خبرهای خوبی در این زمینه اعلام می‌شود. اما اجازه دهید که جزئیات بیشتر را شهردار تهران اعلام کنند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا