دسته‌بندی نشده

راهبردهای ارتقای سلامت فردی/ تفاوت طب ایرانی با سایر طب‌های مکمل

تصویر بنر


راهبردهای ارتقای سلامت فردی/ تفاوت طب ایرانی با سایر طب‌های مکملبه گزارش همسو نیوز، محمود خدادوست مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه، امروز ۲۳ فروردین‌ماه، به مناسبت هفته سلامت با اشاره به نقش طب ایرانی در حفظ و ارتقای سلامت گفت: این طب تفاوت‌هایی با سایر مکاتب طبی مکمل در جهان دارد و به دلیلی مزاجی بودن این طب می‌توان راهکارهای مناسب ارتقای سلامت هر فرد را ارائه داد.

وی افزود: قدمت چند هزارساله طب سنتی و ریشه آن در باور مردم، ظرفیتی است که می‌توان در جهت ارتقای سلامت عمومی از آن بهره گرفت.
خدادوست با بیان اینکه امروزه بسیاری از بیماری‌ها به‌ویژه امراض غیرواگیر ریشه در سبک زندگی غلط دارد گفت: بهترین راه مداخله و پیشگیری از این بیماری‌ها اصلاح سبک زندگی است. رویکرد اصلی طب ایرانی تغییر رویکرد زندگی مردم است و در بخش درمان نیز پرداختن به سبک زندگی، گام اول خواهد بود.
مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با اشاره به فصل بهار در رابطه با آموزه‌های طب ایرانی برای ارتقای سلامت بیان کرد: با افزایش گرمای هوا در فصل بهار اخلاط بدن هم گرم شده و به جنبش درمی‌آیند، این موضوع و گرده افشانی گیاهان موجب می‌شود، یک سری بیماری‌های حساسیتی، آلرژی‌های تنفسی، بروز جوش‌ها و دمل‌ها در بدن زیادتر و شایع‌تر شوند، اما با اتخاذ تدابیر خاص می‌توان از بروز این بیماری‌ها جلوگیری کرد.
وی افزود: طب ایرانی دو برنامه برنامه راهبردی برای اتخاذ این تدابیر دارد یکی اینکه از تولید حجم بیشتر اخلاط در بدن جلوگیری شود و دیگری از به جنبش درآمدن، حرکت و هیجان اخلاط در بدن پرهیز کرد. برای این موضوع باید غذا‌های گوشتی و شیرینی‌ها کمتر مصرف و به جای آن‌ها، میوه، سبزی، انواع آش و سوپ به همراه چاشنی‌های ترش مزه را در رژیم غذایی گنجاند تا میزان اخلاط در بدن کمتر شود.
خدادوست ادامه داد: راهبرد دوم حکمای طب سنتی برای جلوگیری از این بیماری‌ها، اتخاذ تدبیری برای افزایش و تسهیل میزان پاک‌سازی بدن از مواد زائد است، از نگاه طب ایرانی به ازای هر وعده اصلی فرد باید اجابت مزاج داشته باشد. این موضوع برای پاک‌سازی بدن مهم است، البته حجامت و خون دادن نیز در این زمینه بسیار مؤثر است. حکما معتقدند وقتی قرار است از بدن خون گرفته شود باید به موارد لزوم حجامت توجه ویژه شده و پزشکان مردم را از این موضوع مطلع کنند.
وی بیان کرد: در فصل بهار باید غذا را به‌آرامی خورد و در یک وعده چند نوع غذا با هم خورده نشود، بحث خواب و بیداری یکی از مشکلات عمده جامعه به‌ویژه برای بچه‌ها در کشور است به همین منظور باید قبل از نیمه‌شب خوابید، اگرچه معتقدیم مهم‌ترین تدبیر برای حفظ سلامتی، ورزش است و روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده‌روی تند بهترین ورزش به شمار می‌آید و هیچ هزینه‌ای هم ندارد.
وی در رابطه با غم و شادی انسان‌ها و تأثیر آن بر سلامتی نیز یادآور شد: این مسئله نیز بر موضوع بیماری‌ها بسیار تأثیر دارد و باید بدانیم برای شاد بودن نباید حسادت کرد، نیکی کنیم، متکبر نباشیم، مثبت فکر کنیم؛ چون این موارد به ما آرامش می‌دهد و به جسم ما کمک می‌کند. امروزه در طب رایج نیز می‌گویند هیچ بیماری نیست که تألمات روحی بر آن‌ها تأثیر نداشته باشد.
انتهای پیام

منبع:ایکنا

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا