دسته‌بندی نشده

راهیابی ۸ هنرمند ایرانی به فستیوال صنایع‌دستی بخارا

تصویر بنر


به‌گزارش خبرگزاری فارس، در سال ۲۰۲۲ سه رویداد مهم صنایع‌دستی در شهر بخارای ازبکستان برگزار خواهد شد که شامل «اولین فستیوال بین‌­المللی طلا، جواهرات و زیورآلات سنتی»، «جلسه هیئت رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی» و «برنامه داوری مُهر اصالت منطقه­‌ای شورای جهانی صنایع‌دستی» است.

ویدا توحدی، مدیرکل دفتر آموزش و ترویج، در رابطه با این اتفاق عنوان کرد: پس از دریافت اطلاعات مربوط به زمان، مکان و نحوه برگزاری اولین فستیوال بین‌­المللی طلا، جواهرات و زیورآلات سنتی (۲۱ تا ۲۵ می ۲۰۲۲ برابر با ۳۱ اردیبهشت تا ۴ خرداد ۱۴۰۱) اطلاع­‌رسانی لازم به هنرمندان صورت گرفت و ۳۰ نفر از هنرمندان صنایع‌دستی ایران موفق شدند تصاویر آثار خود را با هماهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان برای این فستیوال ارسال کنند.

وی افزود: خوشبختانه هشت نفر برای شرکت در این رویداد و نمایش آثارشان به صورت مستقیم از طرف کشور ازبکستان انتخاب شدند، در حالی که از کشورهای شرکت­‌کننده که بالغ بر ۵۰ کشور بودند، دو تا سه هنرمند پذیرش گرفته­‌اند.

توحدی در ادامه اشاره کرد: تمامی هزینه­‌های رفت و برگشت و اسکان هنرمندان اعزامی نیز بر عهده کشور میزبان است، امیدواریم در میان برگزیدگان نهایی نیز اسامی هنرمندان کشورمان بعد از داوری در کشور ازبکستان بدرخشد.

مدیرکل دفتر آموزش و ترویج افزود: جلسه هیئت رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌دستی نیز یکی از مهم‌ترین نشست­‌های این شوراست که با حضور معاونان مناطق مختلف برای سیاست‌گذاری و برنامه‌­ریزی برگزار می‌شود، با توجه به حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در این جلسه، انتظار می­‌رود صنایع‌دستی ایران در این منطقه نمودی بیش از پیش یابد و در راستای معرفی صنایع دستی ایران و پروژه‌­های مرتبط اقدامات لازم و مصوبات مورد نیاز را داشته باشیم.

توحدی خاطرنشان کرد: برنامه داوری مُهر اصالت منطقه‌­ای شورای جهانی صنایع‌دستی نیز یکی از موفق‌ترین برنامه‌­های ارزیابی صنایع‌دستی در دنیا و مرجع استانداردهای روز برای تولید این هنرصنعت و اداره‌کل آموزش و ترویج معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی موفق شده است طی مذاکرات و برنامه‌­ریزی به‌عمل‌آمده، تعداد ۴۸ اثر را برای شرکت در این برنامه انتخاب و همراه با نماینده کشور به بخارا ارسال کند.

این مدیر و فعال صنایع‌دستی برگزاری سه رویداد یادشده را در زمانی نزدیک به هم و در یک شهر به فال نیک گرفت و ضمن تشکر از هنرمندان صنایع‌دستی اظهار امیدواری کرد که در روزهای آتی خبرهای خوبی به خانواده بزرگ صنایع‌دستی ایران برسد.

انتهای پیام/این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

منبع: فارس

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا