قضایی و حقوقی

راه اندازی کمیته مشترک برای افزایش تعاملات پژوهشی با دیوان عدالت

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز، سید حجت‌الله علم‌الهدی رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدکاظم بهرامی، رئیس دیوان عدالت اداری دیدار و گفت‌وگو کرد.

حجت الاسلام والمسلمین بهرامی در این دیدار با بیان اینکه دیوان عدالت اداری با ظرفیت‌های گسترده نیازمند همکاری‌های پژوهشی با پژوهشگاه قوه قضائیه است، اظهار کرد: دیوان عدالت اداری در ۴ ماه اول سال نزدیک به ۳۴ رأی وحدت رویه صادر کرده که در این زمینه پژوهشگاه قوه قضائیه با توجه به ظرفیت‌های خود باید به صورت وِیژه در نحوه استدلال آرا بحث و بررسی کند.

وی ادامه داد: پژوهش با استدلال قوی در برهه‌هایی که شاهد اختلاف نظر بین قضات در خصوص یک موضوع هستیم، می‌تواند حائز اهمیت باشد و در اصل گره‌گشای اختلاف نظرها باشد.

رئیس دیوان عدالت اداری تصریح کرد: پژوهشگاه قوه قضائیه در همین راستا می‌تواند بسیار در تصمیم گیری و تصمیم سازی های دیوان عدالت اداری مؤثر و مفید فایده ظاهر شود و تحقق این امر نیازمند ارتباط تنگاتنگ طرفین است.

وی با بیان اینکه نشریات و کتاب‌های دیوان عدالت اداری تنها از طریق قوه قضائیه باید منتشر شود، خاطرنشان کرد: دیوان عدالت اداری نیازمند همکاری بیشتر با انتشارات پژوهشگاه برای نشریات و کتب خود است.

حجت الاسلام والمسلمین بهرامی دیوان عدالت اداری را به دلیل عملکرد خوب جزو نهادهای موفق و قابل معرفی به دنیا پس از پیروزی انقلاب اسلامی دانست.

وی در ادامه به اصلاحات قانون آئین دادرسی دیوان عدالت اداری در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: دیوان عدالت اداری از یک سو در برخی از موضوعات در برداشت از قانون و نحوه رسیدگی به پرونده‌ها بین قضات دچار اختلاف نظر بود و از سوی دیگر در مقام اجرا با بعضی از تنگناها روبرو می‌شد که شاید افرادی که به صورت تئوری با آن روبرو می‌شدند زیاد برای آنها قابل لمس نباشد در همین راستا اصلاحاتی را پیشنهاد دادیم تا بتوانیم این مشکلات را به نحوی برطرف کنیم.

رئیس دیوان عدالت اداری افزود: راه اندازی سامانه رأی صحیح جزو برنامه‌های سال جاری دیوان عدالت اداری است و در این زمینه پژوهشگاه با وجود ظرفیت‌های خود می‌تواند ما را یاری رساند.

در ادامه این دیدار دکتر سید حجت‌الله علم الهدی با بیان اینکه پژوهشگاه قوه قضائیه آمادگی کامل برای همکاری پژوهشی و علمی با دیوان عدالت اداری دارد، اظهار کرد: پژوهشکده استخراج و مطالعات رویه قضائی (آرا) با داشتن گروه استخراج آرا دیوان و با توجه به دسترسی به آرای شعب باید تعامل بیشتری در زمینه پژوهشی با دیوان عدالت اداری داشته باشد.

وی با بیان اینکه در آینده نزدیک شاهد تقویت پژوهشکده‌های پژوهشگاه خواهیم بود، تصریح کرد: گروه دیوان در زمینه‌های آرای وحدت رویه و بحث اختیارات رئیس دیوان عدالت باید فعالیت بیشتری داشته باشد.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه در ادامه خواستار ایجاد سازوکار جدید در قالب کمیته مشترک بین پژوهشگاه قوه قضائیه و دیوان عدالت اداری برای افزایش همکاری‌های طرفین شد و افزود: پژوهشکده حقوق عمومی و بین الملل این پژوهشگاه در آینده نزدیک گروهی را تحت عنوان گروه حقوق اداری تشکیل می‌دهد تا با حضور قضات دیوان عدالت اداری با نیاز سنجی و موضوع شناسی در مباحث پژوهشی بتواند به نحو مطلوبی ورود مؤثر داشته باشد.

وی ادامه داد: کمیته مشترک باید با استفاده از ظرفیت قضات، اساتید، نخبگان و پژوهشگران خدمات بیشتری در عرصه پژوهشی و علمی به دیوان عدالت اداری ارائه کند.

علم‌الهدی در پایان راه اندازی سامانه رأی صحیح را ابتکاری نو در قوه قضائیه دانست و تصریح کرد: پژوهشگاه قوه قضائیه در بحث و بررسی آرای صحیح و حتی بحث پیشگیری برخی موضوعات می‌تواند کمک حال و در جهت آسیب شناسی موضوعات همیار دیوان عدالت اداری باشد.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا