* رگبار و رعد و برق در ۷ استان / تداوم فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه - اجتماعی نیوز
دسته‌بندی نشده

رگبار و رعد و برق در ۷ استان / تداوم فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه

تصویر بنر


به گزارش جام جم آنلاین، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: بارش باران، وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید چهارشنبه (۱۷ شهریورماه) در استان‌های گیلان و نیمه غربی مازندران، پنج‌شنبه (۱۸ شهریورماه) در شرق مازندران و گلستان و جمعه (۱۹ شهریورماه) در استان‌های گلستان، شمال و غرب خراسان شمالی پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌ ها و مسیل‌ ها، احتمال برخورد صاعقه به‌ویژه در مناطق کوهستانی و خسارت ناشی از تندباد لحظه‌ای دور از انتظار نیست بنابراین اجتناب از تردد و اتراق در اطراف رودخانه‌ها، پرهیز از صعود به ارتفاعات، آمادگی و اقدامات دستگاه‌های اجرایی مانند شهرداری‌ها و … برای پیش گیری از آبگرفتگی معابر، بازگشایی دهانه پل‌ها و آبروها، انتقال شلتوک به مکان‌های مسقف و خودداری از آتش زدن کاه کلش توصیه می‌شود.

کارخانجات شالی‌کوبی نیز اقدام لازم را جهت پوشش و ایمن‌سازی شلتوک‌های جمع‌آوری شده به عمل آورند. توقف عملیات سمپاشی، محلول‌پاشی و کوددهی در باغات و مزارع، انتقال محصول بادام زمینی به مکان‌های مسقف، توصیه به عشایر و دامداران برای عدم چرای دام در ارتفاعات از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وقوع رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید موقتی چهارشنبه(۱۷ شهریورماه) برای شمال شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، نیمه شرقی مازندران، گلستان و غرب هرمزگان، پنج‌شنبه (۱۸ شهریورماه) برای گیلان، مازندران و غرب هرمزگان و جمعه (۱۹ شهریورماه) برای شرق گیلان و شرق مازندران پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال جاری شدن روان‌آب در مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه و بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آبگرفتگی موقت، وزش تند باد موقت و خیزش گرد و خاک وجود دارد بنابراین نسبت به احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، تقویت سازه‌های موقتی، احتیاط در چرای دام در مسیل‌ها و مناطق مرتفع و احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی توصیه می‌شود.

در ادامه این هشدار با اشاره به فعالیت بادهای ۱۲۰ روزه آمده است: از چهارشنبه (۱۷ شهریورماه) تا اواخر وقت جمعه (۱۹ شهریورماه) وزش باد و در مناطق مستعد همراه با خیزش گرد و خاک در جنوب شرق خراسان رضوی، نیمه شرقی خراسان جنوبی و شمال سیستان و بلوچستان دور از انتظار نیست. چنین وضعیتی کاهش دید و کیفیت هوا، وزش باد شدید و احتمال شکستن درختان فرسوده و احتمال خسارت به سازه های موقت را در پی دارد و سازمان هواشناسی نسبت به محکم کردن سازه‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی و احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان‌های نیمه‌کاره توصیه می‌کند.

منبع: جام جم

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + چهارده =

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا