آموزش و پرورش

ریشه کنی بی سوادی در کشور محقق شده است

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسو نیوز صبح امروز نشست خبری شاپور محمدزاده رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد تأسیس این سازمان
باعنوان “سوادآموزی و رسانه” در ساختمان مرکزی سازمان نهضت سوادآموزی برگزار شد.
شاپور محمدزاده در این نشست گفت: مبارزه با بی سوادی در کشور ما سابقه ۸۳ ساله دارد اما تا آخرین سال های سقوط رژیم شاهنشاهی همچنان خیل عظیم کودکان لازم التعلیم از امکان ورود به مدارس محروم بودند.
وی ادامه داد: در سال ۵۵ از کل جمعیت ۵۲ درصد جمعیت بی سواد بودند. یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان امام در دی ماه ۵۸ این سازمان تاسیس شد. تا سال ۶۵ نزدیک به ۱۱ میلیون نفر به باسوادان کشور اضافه شد و در سال ۷۵  نرخ باسوادی به ۷۹ درصد رسید. طبق سرشماری سال ۹۵ جمعیت ۶ سال و بالاتر کشور به ۸۷.۶ در صد رسید و در سال ۸۹ این رقم به ۸۹ درصد رسید. می توان گفت به ریشه کنی بی سوادی رسیدیم و زیر دو میلیون نفر بی سواد مطلق در کشور داریم.
محمد زاده بیان کرد: در تمام جوامع بالاخره یک درصدی وارد این چرخه نمی شوند. حالا به خاطر بهره هوشی پایین تر از ۹۰ می تواند باشد یا وجود افرادی که آموزش پذیر نیستند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه در جمعیت ۱۰ تا ۴۹ ساله کشور برآورد باسوادی در سال ۹۸ به بیشتر از ۹۶ درصد رسیده است.
محمدزاده به کاهش فاصله ددرصد باسوادی بین مناطق شهری و روستایی، کاهش قدر مطلق بی سوادی اشاره کرد و بیان کرد: طرح های ما از جمله بسیج سوادآموزی، طرح لازم التعلیم، کتابخانه سیار، گروه های پیگیر، خواندن با خانواده و… در راستای تعمیق سواد در گروه هدفمان پیگیری کردیم.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: ما تعداد قابل توجهی مهاجر داریم و به طور مشخص از برادران و خواهران افاغنه ما هستند. برای اتباع خارجی نیز برای کاهش بی سوادی و رفع آن اقدامات خوبی شده و ۸۱۱ هزار نفر از این افراد را توانستیم تحت تعلیم قرار دهیم. ۹۶ درصد هزینه را خودمان می دهیم و ۴ درصد از کمکهای بین المللی استفاه می کنیم.
وی همچنین به سوادآموزی ۷۸۹ هزار نفر از زندانیان اشاره کرد و گفت: بحث سوادآموزی نیروهای مسلح نیز در دستور کار بود و بر اساس آمار تا کنون بالغ بر ۵۴۶ هزار نفر را در ۴۰ سال اخیر در پادگان ها تحت پوشش گرفتیم.‌البته در سال های اخیر به دلیل اینکه رشد باسوادی در کشور زیاد است، تعداد سربازان بی سوادمان بسیار کاهش داشته است.
در پایان جلسه سامانه پیشخوان محتوا و رسانه های  آموزشی افتتاح شد.
محمدزاده درباره این سامانه گفت: از جمله کارکردهای این سامانه، آرشیو محتوای تولید شده از ابتدا تا کنون، تسهیل دسترسی آسان تر به محتوای تولید شده، سیستمی کردن فرایند تولید محتوا، دسترسی هوشمند به متن، جلوگیری از تولید عناوین تکراری و…. ذکر کرد.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا