دسته‌بندی نشده

زائران حج تمتع در معاینات پزشکی غربالگری می‌شوند/ زائران حداکثر تا ۵۵ سال در اولویت اعزام

تصویر بنربه گزارش خبرگزاری همسونیوز آنلاین از فارس، برپایی سفر به حج تمتع با شیوع کرونا و اعلام سعودی‌ها مبنی بر عدم برنامه‌ریزی برای برگزاری این مراسم از سوی کشورهای اسلامی همچنان مشخص نیست و با این وجود مسؤولان سازمان حج و زیارت به دلیل اینکه هنوز عربستان درباره برپایی مناسک حج ابراهیمی تصمیم قطعی نگرفته است، اقدام به برنامه‌ریزی‌های متنوع کرده است.
برنامه‌ریزی برای تکمیل ظرفیت کاروان‌های حج با اعلام اولویت‌های جدید
بر همین اساس، جلسات کارشناسی متعددی برای برنامه‌ریزی انجام مراسم حج تمتع سال جاری در سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری برگزار می‌شود.
البته نام‌نویسی حج تمتع برای زائران خانه خدا از نهم اسفندماه سال گذشته آغاز شده و ودیعه‌گذاران تا نیمه اردیبهشت سال ۸۶ مشمولان تشرف به این سفر معنوی در سال جاری شده‌اند و به گفته علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت تاکنون حدود ۷۰ درصد ظرفیت کاروان‌ها تکمیل شده و قرار است به زودی اولویت‌های جدید برای تشرف به حج تمتع اعلام شود.
احتمال کاهش سهمیه حج تمتع برای کشورها در صورت برپایی حج ۹۹
با تکمیل ظرفیت کاروان‌ها هر ساله معاینات پزشکی زائران خانه خدا انجام می‌شود که امسال با توجه به محدودیت‌های اعمال شده به منظور جلوگیری از شیوع کرونا و همچنین نامشخص بودن برگزاری حج تمتع در سال جاری، مسؤولان سازمان حج و زیارت کاهش سهمیه کشورهای را یکی از گزینه‌های محتمل سعودی‌ها در برپایی حج تمتع سال جاری عنوان کرده‌اند و برنامه‌ریزی‌های ابتدایی را نیز بر اساس این احتمال در نظر گرفته‌اند.
همچنین با توجه به اینکه در صورت برپایی حج تمتع از سوی سعودی‌ها، رعایت نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی امری مهم خواهد بود و ممکن است عربستان سهمیه را کاهش دهد، رئیس سازمان حج و زیارت کاهش تعداد زائران را در دستور کار قرار داده و قرار است از اعزام افراد پرخطر و ریسک‌پذیر جلوگیری شود.
آغاز معاینات پزشکی زائران حج ۹۹ از اوایل اردیبهشت
بر همین اساس، معاینات پزشکی زائران خانه خدا برای تشرف به حج تمتع نیز منطبق با این احتمال صورت می‌گیرد. به طوری که قرار است از اوایل اردیبهشت سال جاری معاینات پزشکی زائران خانه با محدودیت‌هایی آغاز شود، تا جایی که در مرحله اول فراخوان معاینات پزشکی برای گروه سنی خاصی که ریسک‌پذیری کمتری دارند، اعلام شود و پس از انجام معاینات این گروه، معاینات گروه‌های بعدی نیز صورت پذیرد.
غربالگری زائران در معاینات پزشکی/ زائران حداکثر تا ۵۵ سال در مرحله نخست معاینه می‌شوند
همچنین پروتکل بهداشتی برای سفر به حج تمتع تدوین می‌شود که به نظر می‌رسد با برنامه‌ریزی سازمان حج و زیارت، زائران سفر به حج تمتع سال جاری که حداکثر ۵۵ سال دارند، در مرحله نخست معاینه و غربالگری شوند تا در صورت برپایی حج تمتع با کاهش سهمیه کشورها، این افراد در اولیت اعزام قرار گیرند. همچنین پس از انجام معاینات آن‌ها، سایر زائران نیز توسط پزشکان معتمد معاینه شوند.
علاوه بر این، به دلیل اینکه بسیاری از مراکز و بیمارستان‌ها با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، به منظور حفظ سلامت زائران خانه خدا، غربالگری و معاینه زائران با انجام رعایت نکات بهداشتی و در مراکزی که تردد کمتری دارد و حتی مطب پزشکان صورت می‌گیرد.
به گزارش فارس، امسال بر اساس سهمیه حج تمتع ۸۷ هزار و ۵۰۰ ایرانی به حج تمتع مشرف می‌شوند که در صورت برگزاری حج تمتع از سوی عربستان و اعمال محدودیت در سهمیه کشورها، تعداد زائران اعزامی کاهش می‌یابد.

منبع: جام جم

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا