حوادث و بلایا

سدهای خوزستان ظرفیت خالی برای مهار سیلاب های پیش رو را دارند

تصویر بنرداریوش بهارلویی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: با تمهیداتی که از ابتدای سال آبی برای مهار سیلاب‌های محتمل اندیشیده شده است؛ در آغاز فروردین‌ماه سال جاری فضای خالی و حجم کنترل سیل استان در مقایسه با سال قبل در همین مدت مشابه دو میلیون و ۸۶۱ هزار مترمکعب بیشتر شده است که حجم مناسبی برای مهار سیلاب‌ها در اختیار برنامه ریزان قرار می‌دهد.

وی افزود: در دو حوضه «دز» و «کرخه» که سال گذشته درگیر سیلاب‌های سهمگین بوده‌اند امسال در حوضه کرخه ۷۰۰ میلیون مترمکعب و در حوضه دز بیش از ۱۱۵ میلیون مترمکعب فضای بیشتر برای مهار سیل در نظر گرفته شده است که امید می‌رود مشکلی در پایین دست این مناطق شکل نگیرد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: برآوردها نشان می‌دهند به رغم سامانه‌های بارشی که به شکل متوالی وارد استان و حوضه‌های آبریز رودخانه‌های استان ما می‌شود، تا نیمه فروردین‌ماه امسال قابلیت مهار همه این جریانات سیلابی وجود دارد و سعی می‌شود که رهاسازی آب از تاب‌آوری رودخانه‌ها بیشتر از این نشود.

بهارلویی اضافه کرد: هر چند تداوم این شرایط می‌تواند بر اثر پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی تغییر کند ولی سیاست کلی آن است که تا حد امکان و با توجه به مشخصات و ظرفیت‌های فنی که اجازه می‌دهد، از افزایش هر گونه جریان جلوگیری شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان خبر داد: در حال حاضر خروجی سد دز ۶۰۰ مترمکعب بر ثانیه است و تا ۷۵۰ مترمکعب بر ثانیه نیز احتمال افزایش دارد.

وی ادامه داد: همچنین در سد کرخه میزان خروجی حدود ۴۳۰ تا ۴۵۰ مترمکعب بر ثانیه است که طی روزهای آینده این میزان خروجی افزایش نخواهد داشت.

بهارلویی بیان کرد: از ابتدای اسفندماه سال ۹۸ تاکنون چند جریان سیلابی رخ داده است که همه آنها در سدهای استان مهار شدند.

وی افزود: از ابتدای سال آبی ۱۲ میلیون و ۹۳۱ هزار مترمکعب آب وارد سدها و رودخانه‌های استان شده که بیش از ۴۴ درصد آن فقط در ماه اسفند محقق شده و این میزان بیانگر حجم سنگین جریانات ورودی طی یک ماه گذشته است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان در پایان گفت: شرایط سدها و رودخانه به صورت روزانه رصد می‌شود و تصمیمات متناسب با تغییرات گرفته می‌شود.

منبع:خبرگزاری مهر

تصویر بنر تصویر بنر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تصویر بنر تصویر بنر
دکمه بازگشت به بالا